Kolej autobusowa? O zawirowaniach wokół (nie)uruchomienia pociągów z Krakowa do Oświęcimia przez Skawinę

SKA Kraków-Oświęcim przez Skawinę miał zacząć kursować przed świętami Bożego Narodzenia. Niestety ten termin został przełożony na połowę marca. Teraz po raz kolejny przesunięto go na czerwiec. Czy wtedy ruszą pociągi? Czy też “po torach” będą jeździć autobusy zastępcze?

Jak informuje portal chcemyoddychac.pl:

W lipcu ub.r. pojawiła się radosna wieść rozgłaszana przez lokalnych samorządowców mówiąca o planach uruchomienia 12 grudnia 2021 roku cogodzinnych połączeń kolejowych pod nazwą SKA4 na trasie Kraków Główny – Oświęcim (przez Skawinę i Zator) z obsługą lokalnych przystanków.

Pod koniec listopada pojawiły się noworoczne rozkłady jazdy pociągów, które potwierdziły wieści o uruchomieniu cogodzinnych pociągów SKA2A obsługiwanych przez Koleje Małopolskie na trasie Kraków Bonarka (Podgórze)-Oświęcim. Koleje Małopolskie ogłosiły około tydzień później, że nowych połączeń nie będzie, gdyż będą one realizowane na trasie skróconej do Skawiny. Rozkłady jazdy zostały po cichu zmodyfikowane – zaznaczono, że na trasie Skawina-Oświęcim będą realizowane dopiero od marca przyszłego roku.

Potem się okazało, że zastępcze dojazdy do Oświęcimia mają realizować autobusy…

Bowiem, od 13 marca np. o 6:20 ma kursować pociąg, ale tylko do stacji Podbory Skawińskie, zaś od 12 czerwca 2022 r. kursować ma autobus już do Oświęcimia.

Jak zauważa czytelnik „co zupełnie nie ma sensu, bo w rocznym rozkładzie zamknięć torowych nie ma informacji o tym, by linię 94 zamykano.  To jakaś parodia, bo skoro nie ma planowanych remontów to nie ma żadnego powodu, aby uruchamiać autobusową komunikację zastępczą. Czytelnik skontaktował się z obsługą techniczną „portalu pasażera” (to strona publikująca rozkłady jazdy w internecie – przyp. SK). W odpowiedzi wyjaśniono, że dane o usługa pociągu dostarcza przewoźnik czyli w tym wypadku „Koleje Małopolskie”. Zasugerowano, że może się on jeszcze zmienić proponując sprawdzenie rozkładu za ponad 3 miesiące. – czytamy na stronie portalu www.chcemyoddychac.pl

Z kolei Pan Dawid Gleń – rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego poinformował, że „Województwo Małopolskie nie rezygnuje z podejmowania działań nad pozyskaniem dodatkowych środków w 2022 r., które zostałyby przeznaczone m.in. na uruchomienie kursów na dalszym odcinku linii nr 94. Obecnie nie została przesądzona data uruchomienia przedmiotowych połączeń. Organizator bazując na dotychczasowych doświadczeniach z uruchamiania połączeń kolejowych na linii nr 94, czyni starania, aby połączenie między Skawiną a Oświęcimiem było wykonywane transportem kolejowym, oraz aby liczba połączeń była większa niż w rozkładzie jazdy 2015/2016, czyli bezpośrednio przed zawieszeniem przewozów”. 

Więcej przeczytacie na stronie:

https://chcemyoddychac.pl/ska-krakow-oswiecim-nie-ruszy-w-marcu/

Źródło foto: https://krabok.wordpress.com/2017/01/18/koleje-malopolskie-wyniki-pomiarow-ska2-list-czytelnika/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *