Kolejne oszustwa „na wnuczka” i „na policjanta” w gminie Skawina

Na terenie powiatu krakowskiego nadal dochodzi do oszustw metodą „na wnuczka” i „na policjanta”.  Ich ofiarami najczęściej padają osoby starsze i samotne. Przestrzegamy przed ludźmi wykorzystującymi dobroduszność i łatwowierność, szczególnie osób starszych. Mechanizm działania przestępców jest prosty i odbywa się według podobnego scenariusza: dzwoniący do osoby – najczęściej starszej i samotnej – podaje się za członka jej rodziny lub policjanta. Podczas rozmowy telefonicznej w rozmaity sposób zdobywa zaufanie starszych osób i wykorzystując ich łatwowierność i dobre serce, nakłania do udzielenia pożyczki na pilne wydatki lub przekazania pieniędzy w celu uniknięcia konsekwencji prawnych przez kogoś bliskiego z rodziny. Coraz częściej osoby podające się za policjanta informują telefonicznie, że zgromadzone na koncie pieniądze mogą być zagrożone i należy je niezwłocznie wypłacić i przekazać policji w celu zabezpieczenia przed ich rzekomą utratą. Po uzyskaniu obietnicy przekazania pieniędzy dzwoniący informuje, że po odbiór pieniędzy zgłosi się znajomy lub kurier. Osoby wręczają pieniądze pośrednikowi, a zaraz potem ślad po pieniądzach i oszustach się urywa.

W ciągu ostatnich kilku dni, na terenie powiatu krakowskiego – głównie w gm. Skawina, próbowano oszukać już kilka osób, dwie z nich dały się nabrać, pozostałe osoby w porę się zorientowały, że padły ofiarami oszustwa.

W zeszłym tygodniu ofiarą przestępców padła 87-letnia mieszkanka Skawiny, do której na telefon stacjonarny zadzwoniła osoba podająca się za komendanta KP w Skawinie. Przestępca pod pozorem ochrony przed oszustami nakazał wypłacić z banku starszej kobiecie kwotę przeszło 42 tyś zł, co uczyniła, a następnie przekazała je fikcyjnemu pracownikowi prokuratury. W tym przypadku szybka reakcja policji doprowadziła do odzyskania pieniędzy i zatrzymania „kuriera” – czynności zrealizowane przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.

Kilka dni później (25.02 br.) oszust zadzwonił do 67-letniej mieszkanki Skawiny podając się  za jej syna i metodą na tzw. „wypadek” wprowadził ją w błąd i doprowadził do przekazania przez nią pieniędzy w kwocie 10 tyś. zł przybyłemu do miejsca zamieszkania kurierowi. W toku czynności do KP w Skawinie zgłosił się kurier z pieniędzmi, który oświadczył że ma podejrzenie, że został wykorzystany do popełnienia przestępstwa i zwrócił przekazaną wcześniej kopertę z pieniędzmi.

Następnego dnia w gm. Skawina próbowano oszukać dwie 61-latki i jedną 67-latkę. Wszystkie zamieszkałe w tej samej miejscowości w gm. Skawina. Do każdej z nich oszustka dzwoniła pod tą samą legendą, podając się za funkcjonariusza CBŚ, informowała o zagrożeniach wynikających z kradzieży pieniędzy z konta przez hakerów. Tym sposobem usiłowała doprowadzić starsze kobiety do przekazania posiadanych oszczędności w kwotach sięgających po kilkadziesiąt tysięcy złotych. W tych przypadkach kobiety w porę się zorientowały, że padły ofiarami oszustwa, dzięki czemu nie doszło do przekazania pieniędzy. 

PAMIĘTAJCIE!

Policja nigdy nie prosi o zaangażowanie własnych pieniędzy w działania policyjne, a tym bardziej przekazanie ich poprzez pośrednika  np. w celu uniknięcia konsekwencji prawnych za popełnienie przestępstwa przez kogoś z rodziny, czy też utraty z konta bankowego.

Rozmawiajcie ze swoimi bliskimi w podeszłym wieku, samotnie zamieszkującymi celem uświadomienia ich o istniejących zagrożeniach tak, aby w razie zaistnienia takiej sytuacji w pierwszej kolejności poinformowali najbliższych członków rodziny oraz policję i pod żadnym pozorem nie przekazywali nikomu pieniędzy.   

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, należy niezwłocznie powiadomić Policję – numer alarmowy 997 lub 112.

Źródło: KPP w Krakowie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *