Konsultacje w sprawie utrzymania porządku i odbioru odpadów w gminie się odbyły, ale Urząd uwag w większości nie uwzględnił

27 lutego 2019 r. zakończyły się trzytygodniowe konsultacje społeczne w zakresie projektu uchwały w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów oraz projektu uchwały Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Skawina. Wpłynęło ponad 110 uwag, z których lwia część dotyczyła zwiększenia odbierania odpadów zielonych i to w okresie od kwietnia do listopada każdego roku. Urząd jednak większości Waszych (i też naszych) opinii nie uwzględnił. Powstaje pytanie: po co więc te konsultacje?

W sprawie zabrał głos Skawiński Alarm Smogowy, który na swojej stronie facebookowej tak to skomentował:

Pomimo, że w ramach konsultacji społecznych wpłynęło około sto wniosków o częstszy odbiór odpadów zielonych, urzędnicy nie mają zamiaru wprowadzać efektywnych zmian w tym zakresie.

Zastanawia nas, po co zatem robić konsultacje społeczne, skoro i tak nie ma się zamiaru niczego zmieniać?

W raporcie z konsultacji Urząd podał, że zgłaszane przez Was uwagi dotyczące częstszego odbioru odpadów zielonych “zostały uwzględnione częściowo”.

Co to oznacza? Jak się dowiedzieliśmy, oznacza to tyle, że za każdy worek trzeba będzie dodatkowo płacić, a usługę specjalnie zamawiać.

Nie jest to zatem rozwiązanie problemu notorycznego spalania odpadów zielonych w Gminie Skawina, co przynosi naszej Gminie wstyd – gminie, która szczyci się walką o czyste powietrze i w której realizowany jest pilotażowy program rządowy, STOP SMOG.

Należy zauważyć, że odpady zielone są odbierane w innych gminach Małopolski o wiele częściej:

》Kraków: co tydzień
》Nowy Targ: co 2 tyg.
》Kęty: co 2 tyg.
》Wielka Wieś: co 2 tyg.
》Zabierzów: co 2 tyg.
》Iwanowice: co 2 tyg.
》Jerzmanowice-Przeginia: co 2 tyg.
》Michałowice: co 2 tyg.
》Niepołomice: 2-3 x w miesiącu – sołectwa
》Andrychów: co miesiąc
》Mogilany: co miesiąc
》Krzeszowice: co miesiąc
》Słomniki – sołectwa/bloki: co miesiąc:
    miasto: co 2 tyg

Przedmiotowa uchwała zmieniająca dotychczasową gospodarkę odpadami w gminie Skawina zostanie najprawdopodobniej przyjęta na najbliższej sesji nadzwyczajnej w piątek, 8 marca 2019 r. o godz. 17.00 (sala obrad im. mec. Macieja Sikluckiego Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie, Rynek 1):

Porządek obrad III nadzwyczajnej sesji

Rady Miejskiej w Skawinie  w dniu 8 marca 2019 roku

 1. Otwarcie sesji.
 2. Przyjęcie porządku obrad.
 3. Uchwała w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i ustalenia wysokości stawki tej opłaty dla właścicieli nieruchomości zamieszkałych, ustalenia stawki opłaty za pojemnik z odpadami komunalnymi o określonej pojemności pochodzącymi od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne oraz ustalenia ryczałtowej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za rok od domku letniskowego lub od innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe, wykorzystywanych jedynie przez część roku, dla właścicieli nieruchomości na terenie Gminy Skawina – drugie czytanie (projekt Burmistrza Miasta i Gminy Skawina, referuje: kierownik Wydziału Ochrony Środowiska – Pani Barbara Ptak).
 4. Uchwała w sprawie zwolnienia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie Gminy Skawina – pierwsze czytanie (projekt Burmistrza Miasta i Gminy Skawina, referuje: kierownik Wydziału Ochrony Środowiska – Pani Barbara Ptak).
 5. Uchwała w sprawie ustalenia wzoru deklaracji o wysokości miesięcznej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości oraz określenia warunków i trybu składania deklaracji o wysokości miesięcznej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za pomocą środków komunikacji elektronicznej – pierwsze czytanie (projekt Burmistrza Miasta i Gminy Skawina, referuje: kierownik Wydziału Ochrony Środowiska – Pani Barbara Ptak).
 6. Zamknięcie sesji.

Mamy nadzieję, że radni staną na wysokości zadania i nie pozwolą z Gminy Skawina zrobić pośmiewiska na Małopolskę, zwłaszcza, że dziś w Radio Kraków podano, że Gmina Skawina jest liderem w walce ze smogiem w tzw. obwarzanku krakowskim i nie tylko (wymiana pieców w ostatnich 2 latach).

Końcowy raport z ze wszystkimi uwagami mieszkańców, właścicieli nieruchomości, podatników gminy Skawina znajdziecie w BIP: >>> KLIKNIJ TUTAJ <<<, które w większości nie uwzględniono.

Dokument z naszymi uwagami znajdziecie na stronie:

Uwagi do konsultowanego dokumentu dotyczącego odbierania odpadów z gminy Skawina

3 response to "Konsultacje w sprawie utrzymania porządku i odbioru odpadów w gminie się odbyły, ale Urząd uwag w większości nie uwzględnił"

 1. Przez: andrzej Zamieszczono: 8 marca 2019

  W Skawinie to norma, “konsultacje” się odbyły a pisowska WŁADZA i tak robi swoje.. Drogi zaraz będą japońskie (samejamy), chodniki powyginane, remont ul. Radziszowskiej będzie się ciągnął w nieskończoność ale z okien urzędu tego nie widać..A większość wybrała więc trzeba cierpieć i nękać burmistrza zapytaniami.

 2. Przez: jkl Zamieszczono: 7 marca 2019

  Taak, najlepiej wprowadzić w całej Gminie zakaz wypalania roślinności i odbierać zielone 2X do roku. Jak kogoś złapią że spala to mandacik i coś skapnie do kasy. To jest masakra co ta Gmina wyprawia, no ale cóż wymagać wybraliśmy se oświate do rządzenia to mamy. Drogi dziurawe, ciągi pieszo-rowerowe nie zrobione a to co zrobione już wymagają napraw, komunikacja leży czekają na kolej aglomeracyjną to będzie dopiero szok co zrobią z MPK strach sie bać, droga przy dworcu chyba ze 2 lata zamknięta, Korabnicka ser szwajcarski, popiełuszki od Korabnickiej kierunek Krakowska też rozsypana, i tak by można wymieniać wymieniać wymieniać.

 3. Przez: ja Zamieszczono: 6 marca 2019

  Będziemy suszyć i palić nocami.
  A co..!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *