Konwencja wyborcza Prawa i Sprawiedliwości w Krakowie – 26 października 2014 r.
Dnia 26 października 2014 r. (niedziela) w Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Rolniczego przy al. 29 Listopada w Krakowie odbyła się Konwencja wyborcza Prawa i Sprawiedliwości (wraz z ugrupowaniem Polska Razem i Solidarna Polska) przed wyborami samorządowymi 2014 r. Zaprezentowano na niej liderów list kandydatów do sejmiku województwa małopolskiego oraz kandydatów na prezydentów, burmistrzów i wójtów małopolskich miast, m.in.: Krakowa, Oświęcimia, Bochni, Kęt. Gościem zorganizowanej konwencji ugrupowań prawicy był prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Uroczystego otwarcia konwencji dokonała Beata Szydło wraz z Andrzejem Adamczykiem, przedstawicielem Solidarnej Polski – Edwardem Siarką oraz prezesem Polski Razem – Jarosławem Gowinem.
Podczas spotkania głos zabrał m.in. prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, który podkreślił, że Kraków jest miejscem wyjątkowym, szczególnym, odgrywającym w przeszłości ogromną rolę, jaka powinna mu zostać przywrócona.
Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska i Polska Razem krytycznie ocenili aktualną sytuację społeczno-gospodarczą w Małopolsce. Podkreślano, że potrzebna jest dogłębna zmiana, zarówno na poziomie samorządów, jak i w całym kraju (w wyborach do parlamentu za rok).
Prezes Prawa i Sprawiedliwości podczas konwencji powiedział: Udało się nam znaleźć w Krakowie kandydata na prezydenta, który daje gwarancję, że jego rządy będą zmianą, której tak bardzo potrzebuje Kraków.
Kandydatem prawicy na prezydenta Krakowa wspieranym przez PiS jest Marek Lasota – dyrektor krakowskiego oddziału IPN i radny wojewódzki.
– Wygramy w Małopolsce i będziemy tutaj rządzić, dzięki naszemu sojuszowi – podkreślił prezes PiS, dziękując za obecność na niedzielnej konwencji liderowi Polski Razem Jarosławowi Gowinowi i reprezentantom Solidarnej Polski (m.in. Edwardowi Siarka).
– Rozmawiamy z Polakami od wielu lat. Konkluzja jest taka, że polski potencjał jest marnowany. Można zrobić nieporównanie więcej – mówił lider PiS. – Z tym przeświadczeniem przystąpiliśmy do wyborów samorządowych. One mogą i powinny rozpocząć pozytywną zmianę w naszym kraju.
Kaczyński podkreślał także, że Kraków nie musi się dusić, a sprawę smogu można rozwiązać poprzez odpowiednie inwestycje. Można również inaczej, o wiele bardziej efektywnie wykorzystywać chociażby środki UE, zaś efektywność „zależy od prostej zasady, jest nią zwykła uczciwość”.
Zwrócił uwagę na to, że miasto w dalszym ciągu nie ma pełnej obwodnicy, w krakowskich żłobkach i przedszkolach brakuje miejsc, a komunikacja miejska działa źle. Dodał, że młodzi ludzie wyjeżdżają z kraju, za pracą. Kaczyński przekonywał, że te wszystkie problemy rozwiąże PiS.
– Kandydowanie na urząd prezydenta Królewskiego Stołecznego Miasta Krakowa jest największym zaszczytem, jaki mnie spotkał, ale jest też ogromnym zobowiązaniem, bo ustępujący prezydent, który sprawuje urząd 12 lat, stworzył pewien model, któremu mówię: stanowcze nie – powiedział na konwencji Marek Lasota.
– Temu, co uosabia dzisiejszy stan władzy samorządowej w Krakowie: alienacji przeciwstawimy nieustanny kontakt z mieszkańcami; chaosowi panującemu w małopolskich gminach, powiatach i w Krakowie przeciwstawimy komfort życia mieszkańców, zastojowi przeciwstawimy innowacyjność i nowoczesność. Za nami idzie kompetencja, rzetelność i uczciwość wykonywania obowiązków – podkreślał Lasota.
Jarosław Gowin powiedział, że Polska Prawica zjednoczyła się, bo jedność jest drogą do sukcesu. Zwycięstwo obozu wielkiej prawicy, obozu zmian jest potrzebne Polsce.
Dodał, że Polska jest krajem ludzi pracowitych, uczciwych i przedsiębiorczych, a jednocześnie krajem złego, marnotrawnego państwa.
Miliony Polaków oczekują dobrej zmiany. Wielu ludzi nie wierzy już w możliwość takiej zmiany. Przywrócimy im tą wiarę – przekonywał.
– Z radością widzę dziś ministra Jarosława Gowina oraz przedstawicieli “Solidarnej Polski”; razem idziemy po zwycięstwo. Chcieć, to móc. Nie zapominajmy o tym! – dodał na zakończenie lider PiS.
W obecnym 39-osobowym sejmiku województwa małopolskiego koalicję rządzącą tworzy PO i PSL, które mają odpowiednio szesnaście (po odejściu z klubu kandydata PiS na Prezydenta Miasta Krakowa Marka Lasoty) i cztery mandaty. PiS posiada w sejmiku jedenastu radnych. Solidarna Polska ma pięciu radnych, a SLD – dwóch. Jeden radny jest niezrzeszony.
Do małopolskiego sejmiku wybory samorządowe w 2010 r. wygrała PO, uzyskując 17 mandatów (33,82 proc. poparcia). Drugie miejsce zajęło PiS z 16 mandatami (31,69 proc. poparcia), PSL zdobyło 4 mandaty (10,33 proc.), a SLD 2 mandaty (9,46 proc.).
GALERIA ZDJĘĆ:
Materiał VIDEO:
[youtube_sc url=”https://www.youtube.com/watch?v=emn6Midn7jc” width=”520″]
Materiał video został zrealizowany w ramach dziennikarskiej działalności oraz w ramach uczestnictwa w ogólnopolskiej akcji społeczno-informacyjnej “Masz Głos, Masz Wybór” (działanie: “Głosuj świadomie”).
Źródło:
Opracowanie własne i PAP
To sobie zobacz na relacje z konwencji PO tam masz Pana Krupę Skawinianina w pierwszym rzędzie. Tylko jak poszukać w Skawinie Platformy Obywatelskiej to znajdziesz jakieś “pisanki” (jaj farbowane) w postaci Kontrast, a Pana Krupę to tylko na “okrąglakach”. A PISiorów nie ma bo pewnie kampanie w Skawinie robią.
Kolejny raz przeglądam, szukam skawinian na tych fotkach. Ktoś spotkał, który to jest rząd krzeseł lub szpaler?