KORONAWIRUS – oficjalne informacje i komunikaty (AKTUALIZACJA)

W związku z pytaniami mieszkańców informujemy, że Urząd Miasta i Gminy w Skawinie monitoruje wiadomości dotyczące koronowirusa. Pojawia się wiele sprzecznych, często nieprawdziwych informacji, dlatego na stronie promocyjnej Gminy Skawina jak i w tym artykule przekazujemy sprawdzone i oficjalne komunikaty. Najbardziej aktualną informacją na dzień 11 marca 2020 r. jest to, że od 16 marca 2020 r. na terenie całej Polski następuje zamknięcie placówek oświatowych:  szkół, przedszkoli, żłobków oraz uczelni wyższych. Obejmuje to również instytucje kultury. W czwartek i piątek (12-13.03 marca br.) wszyscy pracownicy szkół i przedszkoli przychodzą do pracy. Nie odbywają się jednak zajęcia dydaktyczne. Szczegółowych informacji dotyczących funkcjonowania placówek oświatowych udzielają ich dyrektorzy.

Mapy występowania koronawirusa:

Na mapie świata, która jest na bieżąco aktualizowana, można zobaczyć, gdzie znajdują się potwierdzone ogniska wirusa. Po kliknięciu na wybrany punkt na mapie możemy zobaczyć, ile do tej pory było przypadków zakażenia, zgonów oraz ilu pacjentów zostało wyleczonych.

KLIKNIJ TUTAJ:

Mapa aktualizowana na podstawie danych Johns Hopkins CSSE

MAPA koronawirusa w Polsce:

KLIKNIJ TUTAJ:

INNE statystyki “na żywo” dotyczące koronawirusa – aktualne:

KLIKNIJ TUTAJ:

https://www.worldometers.info/coronavirus/

KOMUNIKATY. Źródłem poniższych informacji jest Urząd Miasta i Gminy w Skawinie -> KLIKNIJ TUTAJ

AKTUALIZACJA [13.03.2020 r.]
Wczoraj wieczorem do mężczyzny mieszkającego przy ul. Wesołej została wysłana karetka pogotowia w związku z podejrzeniem zarażenia koronawirusem. Pacjent został przewieziony na oddział zakaźny Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu. Pobrano od niego próbkę do badań na obecność koronawirusa, czekamy na wyniki. Opublikujemy je niezwłocznie w tym artykule. Mieszkanie zostało objęte kwarantanną.

Tryb wewnętrzny pracy urzędu. Zgodnie z Zarządzeniem Wewnętrznym nr 5/2020 Burmistrza Miasta i Gminy Skawina, od 16 marca do odwołania, Urząd Miasta i Gminy w Skawinie rozpoczyna pracę w trybie wewnętrznym.  TUTAJ

Rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych. W związku z utrudnieniami w uzyskaniu zaświadczenia o przeprowadzonych szczepieniach dzieci informujemy, że wystarczy oświadczenie rodzica wraz z kserokopią książeczki szczepień dziecka. TUTAJ

Zamykamy place zabaw i obiekty sportowe Apelujemy do rodziców – zostańcie ze swoimi pociechami w domach! Zamknięcie placówek oświatowych miało na celu odizolowanie dzieci od skupisk ludzi. Jeżeli będziecie zabierali je na place zabaw, zwiększacie ryzyko zarażenia siebie, swoich pociech oraz wszystkich osób, z którymi macie kontakt. TUTAJ

Policja ostrzega przed nieuczciwymi zachowaniami osób, które wykorzystując epidemię koronawirusa oferują do sprzedaży w internecie środki mające rzekomo cudowne właściwości i zwalczające wirusa.  TUTAJ

Domokrążcy wykorzystują niepokój mieszkańców. Podają się za przedstawicieli służb i instytucji odpowiedzialnych za zwalczanie choroby. Mogą Was okraść lub być nosicielami koronawirusa. Nie wpuszczajcie obcych do domu.  TUTAJ

AKTUALIZACJA [12.03.2020 r.]

Metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski, rekomenduje biskupom udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej do dnia 29 marca na terenie Archidiecezji Krakowskiej.

Zarządzeniem Nr 6/20 Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Skawinie w związku z poleceniem wojewody małopolskiego Piotra Ćwika, zostaje zawieszona działalności dziennych placówek pomocy w Skawinie oraz w Radziszowie.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało prosty i przejrzysty pakiet informacji dotyczący koronawirusa. Znajduje się tutaj. W sumie w Polsce potwierdzono 47 przypadków zarażenia koronawirusem. Na terenie Skawiny nie ma żadnych podejrzeń zachorowania. Na terenie Małopolski potwierdzono 1 zarażenia koronawirusem. Ma ono miejsce w Krakowie.

Burmistrz Miasta i Gminy Skawina zwraca się z apelem o ograniczenie wizyt w Urzędzie Miasta i Gminy w Skawinie jak i jednostkach organizacyjnych Urzędu. W sprawach bieżących prosimy o kontakt z pracownikami Urzędu za pośrednictwem:

AKTUALIZACJA [12.03.2020 r.]

Zarządzeniem Nr 6/20 Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Skawinie w związku z poleceniem wojewody małopolskiego Piotra Ćwika, zostaje zawieszona działalności dziennych placówek pomocy w Skawinie oraz w Radziszowie.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało prosty i przejrzysty pakiet informacji dotyczący koronawirusa. Znajduje się tutaj. W sumie w Polsce potwierdzono 47 przypadków zarażenia koronawirusem. Na terenie Skawiny nie ma żadnych podejrzeń zachorowania. Na terenie Małopolski potwierdzono 1 zarażenia koronawirusem. Ma ono miejsce w Krakowie.

Burmistrz Miasta i Gminy Skawina zwraca się z apelem o ograniczenie wizyt w Urzędzie Miasta i Gminy w Skawinie jak i jednostkach organizacyjnych Urzędu. W sprawach bieżących prosimy o kontakt z pracownikami Urzędu za pośrednictwem:

AKTUALIZACJA [11.03.2020 r., godz. 15:00]
Od 16.03 na terenie całej Polski następuje zamknięcie placówek oświatowych:  szkół, przedszkoli, żłobków oraz uczelni wyższych. Obejmuje to również instytucje kultury. W czwartek i piątek (12-13.03) wszyscy pracownicy szkół i przedszkoli przychodzą do pracy. Nie odbywają się zajęcia dydaktyczne. Szczegółowych informacji dotyczących funkcjonowania placówek oświatowych udzielają ich dyrektorzy.

Funkcjonowanie instytucji kultury zostaje zawieszone. Szczegóły dotyczące działalności Centrum Kultury i Sportu znajdują się tutaj. Miejska Biblioteka Publiczna tutaj. Muzeum Regionalne tutaj.
 

AKTUALIZACJA [11.03.2020 r.]
Nadzór epidemiologiczny zlecony przez Sanepid został odwołany. Mieszkańcy budynku w którym wystąpiło podejrzenie obecności koronawirusa mogą już swobodnie opuszczać swoje mieszkania i wychodzić na zewnątrz.
 

AKTUALIZACJA [10.03.2020 r. godz. 21:30]
Nie potwierdzono obecności koronawirusa u mieszkańca Skawiny. Badania dały wynik negatywny. Oznacza to, że na terenie naszej gminy nie ma podejrzenia zachorowania na koronawirusa. 

Sytuacja w Skawinie nadal jest monitorowana, a burmistrz Norbert Rzepisko wciąż pozostaje w stałym kontakcie ze służbami i instytucjami. Prosimy o zapoznanie się z zaleceniami, które znajdują się w dalszej części tego artykułu.


AKTUALIZACJA [10.03.2020 r.]

Informujemy, że w chwili obecnej na terenie miasta i gminy Skawina nie ma potwierdzonego przypadku wystąpienia koronawirusa. U jednego z mieszkańców podejrzewa się możliwość zachorowania. Niezwłocznie po uzyskaniu informacji, pacjent został przewieziony na oddział zakaźny w Myślenicach. Mieszkańcy budynku zostali objęci zakazem wychodzenia nałożonym przez Sanepid do czasu otrzymania wyników badań. Ta decyzja ma charakter profilaktyczny. Sytuacja na terenie Gminy Skawina jest na bieżąco monitorowana, a burmistrz pozostaje w bezpośrednim kontakcie ze służbami i instytucjami. Potwierdzone informacje publikujemy na bieżąco w tym artykule.

Jednocześnie apelujemy do pracodawców – jeżeli Wasi pracownicy mają objawy koronawirusa (gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem), jeśli wrócili z terenów, gdzie występują potwierdzone przypadki zachorowań lub mieli kontakt z osobą zakażoną – zgłoście to Sanepidowi.

(натисніть для збільшення)

Ważne dla seniorów. Duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa i innych wirusów przenoszonych drogą kropelkową. Jeżeli to możliwe, należy ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych i poprosić bliskich o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych.

AKTUALIZACJA [09.03.2020 r.]
Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski poinformował o kolejnych 5 przypadkach zarażenia koronawirusem. 3 osoby przebywają w szpitalu w Raciborzu, 1 we Wrocławiu i 1 w Krakowie. W sumie w Polsce stwierdzono 16 przypadków zachorowań.

Przypomnijmy, do niedzieli 8 marca w Polsce zanotowano 11 przypadków zakażenia koronawirusem. Pacjenci przebywają w szpitalach we Wrocławiu, Warszawie, Szczecinie, Zielonej Górze, Ostródzie i Raciborzu.

Pełna relacja z konferencji ministra zdrowia znajduje się tutaj.

AKTUALIZACJA [05.03.2020 r.]
Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego, osoby, które wróciły z terenów zagrożonych koronawirusem lub miały kontakt z osobą, która przebywała/podróżowała do regionów zagrożonych koronawirusem i mają objawy przypominające infekcję wywołaną koronawirusem, w pierwszej kolejności powinny skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną i udać się do najbliższego oddziału chorób zakaźnych (unikając transportu publicznego i skupisk ludzi) – nie powinny zgłaszać się do przychodni ani na SOR.

Najbliższe oddziały zakaźne:

  • Kraków – Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Uniwersytecki w Krakowie, Oddział Kliniczny Chorób Zakaźnych, Macieja Jakubowskiego 2
  • Kraków – Szpital Specjalistyczny Im. Stefana Żeromskiego Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Krakowie, Oddział Chorób Infekcyjnych I Pediatrii I Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, Os. Na Skarpie 66
  • Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, Kraków, ul. Prądnicka 80

Państwowa Inspekcja Sanitarna:

  • WSSE w Krakowie, ul. Prądnicka 76, 31-202 Kraków, tel. 12 25 49 500
  • PSSE w Krakowie, ul. Makuszyńskiego 9, 31-572 Kraków, tel. 12 684 40 33, 12 684 40 32 (w godz. od 15.05 do 7.00 oraz we wszystkie dni wolne od pracy), tel. 12 644 91 33 wew. 120, 136, 139, 133 (poniedziałek-piątek w godzinach od 7:30 do 15:05)

AKTUALIZACJA [04.03.2020 r.]
W dniu dzisiejszym podczas konferencji prasowej minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski poinformował o pierwszym przypadku koronawirusa w Polsce. Szczegółowe informacje dotyczące konferencji: KLIKNIJ TUTAJ

W oparciu o materiały i informacje otrzymane od Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Krakowie, poniżej publikujemy zalecenia postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Jeżeli nie odczuwasz objawów chorobowych lub jeśli masz gorączkę, kaszel, problemy z oddychaniem, ALE w ciągu ostatnich 14 dni NIE podróżowałeś do miejsc, gdzie występują potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem i NIE miałeś kontaktu z osobą chorą z powodu infekcji wywołanej koronawirusem:

  • Zachowaj higienę osobistą – zasłaniaj chusteczką usta i nos podczas kaszlu i kichania, jak najczęściej myj ręce wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekuj ręce płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60 %).
  • Unikaj kontaktu z osobami z widocznymi objawami choroby takimi jak kaszel, katar, podwyższona temperatura ciała.
  • Pamiętaj o uruchomionej infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590, gdzie można uzyskać informacje dot. postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem: KLIKNIJ TUTAJ
  • Pamiętaj o uruchomionej stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia, gdzie publikowane są aktualne i oficjalne informacje na temat koronawirusa: www.gov.pl

Jeżeli NIE odczuwasz objawów chorobowych, ALE w ciągu ostatnich 14 dni podróżowałeś do miejsc, gdzie występują potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem lub miałeś kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem:

  • Skontaktuj się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.
  • Dane teleadresowe stacji sanitarno-epidemiologicznej możesz uzyskać:
    – na infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590,
    – na stronie www.gov.pl/koronawirus
  • W miarę możliwości przez 14 dni ogranicz społeczno-zawodowe kontakty z innymi osobami.
  • Zachowaj higienę osobistą – jak najczęściej myj ręce wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekuj ręce płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60 %).
  • Dwa razy dziennie mierz temperaturę ciała.
  • W przypadku wystąpienia gorączki (38°C), kaszlu, trudności z oddychaniem udaj się do oddziału chorób zakaźnych, najbliższego do miejsca zamieszkania.

Jeżeli masz gorączkę (38°C), kaszel, problemy z oddychaniem i w ciągu ostatnich 14 dni podróżowałeś do miejsc, gdzie występują potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem lub miałeś kontakt z osobą chorą z powodu infekcji wywołanej koronawirusem:

  • Skontaktuj się z telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.
  • Jak najszybciej udaj się do oddziału chorób zakaźnych, najbliższego do miejsca zamieszkania.
  • Informację o najbliższym oddziale chorób zakaźnych oraz dane teleadresowe stacji sanitarno-epidemiologicznej możesz uzyskać:
    – na infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590,
    – na stronie www.gov.pl/koronawirus
  • Jeżeli jesteś chory, to w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa używaj maski ochronnej.

AKTUALIZACJA [03.03.2020 r.]
Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie informuje o uruchomionej stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia, gdzie publikowane są aktualne, oficjalne i wiarygodne informacje na temat koronawirusa z Wuhan (2019-nCoV) oraz informacje jak postępować w przypadku podejrzenia zakażenia u siebie lub swoich bliskich: www.gov.pl

AKTUALIZACJA [29.02.2020 r.]
Małopolski Urząd Wojewódzki informuje, że w Małopolsce nie ma przypadku potwierdzenia zakażenia koronawirusem. Wszystkie służby są jednak w pełnej gotowości, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana. Decyzje w sprawie organizacji imprez masowych podejmuje wojewoda, który może wystąpić o rekomendacje w tej sprawie do Głównego Inspektora Sanitarnego. Szczegółowe informacje: KLIKNIJ TUTAJ

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Można stosować metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Stosuje się je również w przypadku profilaktyki wobec innych chorób przenoszonych drogą kropelkową np. grypie sezonowej (szczyt zachorowań na nią przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).
 

Zalecenia:

  • Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%). Dlaczego? Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.


  • Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania – podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%). Dlaczego? Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.
  • Zachowaj bezpieczną odległość – zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę. Dlaczego? Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.
     
  • Unikaj dotykania oczu, nosa i ust. Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.
  • Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej – zgodnie z  informacją zamieszczoną na stronie Ministerstwa Zdrowia. Dlaczego? Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn
  • Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin – pamiętaj o stosowaniu podstawowych zasad ochrony podczas kaszlu, kichania oraz higieny rąk i pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.
     
  • Nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się SARS-Cov-2 – noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego.  Jednak stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania (patrz wyżej) oraz unikaniem bliskiego kontaktu z innymi ludźmi (co najmniej 1 metr odległości). Światowa Organizacja Zdrowia doradza racjonalne stosowanie maseczek. Używaj  maseczek tylko wtedy, gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewasz u siebie infekcję SARS-Cov-2 przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji SARS-Cov-2. Sprzęt ochrony układu oddechowego powinien być oznakowany znakiem CE, który potwierdza, że został prawidłowo zaprojektowany i skonstruowany, wykonany z właściwych materiałów.
     

Zachęcamy do zapoznania się informacjami zamieszczanymi  na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Przypominamy o uruchomionej infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ),  która czynna jest całodobowo, 7 dni w tygodniu. Szczegóły znajdują się tutaj.

Źródło: BZK / BB / UMiG w Skawinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *