Ile kosztują nas radni (diety, wyjazdy zagraniczne) oraz ilu pracowników Urzędu brało udział w szkoleniach z dostępu do informacji publicznej?

Współpracujący z naszą redakcją dziennikarz miesiąc temu skierował do Urzędu Miasta i Gminy Skawina wniosek o udostępnienie informacji publicznej. Chciał poznać wysokość diet wypłaconych radnym w latach 2010-2016, koszt wizyt radnych w krajach poza Polską w latach 2010-2016 oraz listę pracowników Urzędu Miasta i Gminy Skawina, którzy brali udział w szkoleniach z zakresu dostępu do informacji publicznej od początku 2010 roku. Odpowiedź Urzędu znajdziecie poniżej.

W treści wniosku złożonego 29 listopada 2016 r. dziennikarz poprosił o udostępnienie informacji na wskazany adres e-mail w przedmiocie:

1) wysokość diet wypłaconych sumarycznie radnym w latach 2010-2016 z podziałem na konkretne lata (rok / kwota w złotych)

2) całkowity koszt wizyt radnych w krajach poza Polską w latach 2010-2016 z podziałem na rok / kraj-miejscowości / kwotę w złotych

3) lista pracowników Urzędu Miasta i Gminy Skawina, którzy brali udział w szkoleniach, konferencjach, itp. (odpłatnych i bezpłatnych) z zakresu dostępu do informacji publicznej od początku 2010 roku (lista z podziałem na konkretny rok) do dnia merytorycznej odpowiedzi na ten wniosek.

=====

Jak wynika z poniższej odpowiedzi Burmistrza Miasta i Gminy Skawina oraz przedstawionych danych, koszty podatników poniesione na diety dla radnych w ostatnich prawie 7 latach wyniosły ponad 2 miliony złotych. 

Koszt wyjazdów zagranicznych w latach 2010 – XII 2016 przekroczył 2 tysiące złotych.

Natomiast jeśli chodzi o odpowiedź na trzecie pytanie, to nie jest ona dla nas szczególnym zaskoczeniem, biorąc pod uwagę problemy z otrzymywaniem informacji publicznej z Urzędu oraz konieczność składania przez naszą redakcję skarg na bezczynność Burmistrza do krakowskiego WSA.

Być może przydałoby się pracownikom Urzędu jakieś szkolenie z dostępu do informacji publicznej? Może poprawiłoby to sytuację? Może nie byłoby tylu skarg z dostępu do informacji publicznej na Burmistrza?

Kolejne pytanie do Was Czytelnicy, mieszkańcy, podatnicy, to takie: czy jesteście zadowoleni z pracy radnych na Waszą rzecz? Na rzecz gminy, sołectw, osiedli, miasta? Warto płacić im rocznie diety w wysokości ok. 0,3 miliona złotych za ich pracę? Czy Wy, jako ich “pracodawcy”, uważacie, że na takie diety zasługują? Czy faktycznie wszyscy posiadają wiedzę, doświadczenie, chęć do pracy jakiej byście oczekiwali? 

Warto odpowiedzieć sobie na te pytania na półmetku kadencji Rady Miejskiej w Skawinie, po tym, co udało im się zrobić, po analizie protokołów z komisji radnych, czy nagrań video z sesji… kto jak rękę podnosi, czy głosuje świadomie, czy podpatruje jak głosuje reszta klubu? czy się wypowiada na sesji, czy stawia pytania, składa interpelacje, czy tylko zajada paluszki, albo się spóźnia bądź wychodzi w połowie sesji/posiedzenia…

Czy ponownie oddalibyście głos na tego samego radnego?

Pozostawiamy te pytania do przemyślenia…

Odpowiedź podpisana przez Burmistrza Miasta i Gminy Skawina Pawła Kolasę nadeszła po ok. dwóch tygodniach:

 

 

1 response to "Ile kosztują nas radni (diety, wyjazdy zagraniczne) oraz ilu pracowników Urzędu brało udział w szkoleniach z dostępu do informacji publicznej?"

  1. Przez: Jarek Zamieszczono: 2 stycznia 2017

    Oczywiście, że obciąć diety radnym o 50%. Wystarczy im po 700 zł miesięcznie. Drugą połowę przeznaczyć na drogi.
    Jak się boją nagrywania posiedzeń komisji, boją się imiennych głosowań, to po co im po 1000 lub po 1400 zł jak jest w przypadku wiceprzewodniczących RM. Po co 3 zastępców.Nawet jeden zastępca może wystarczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *