Krótkie życie drzewa celebryty… (ZDJĘCIA)

Życia drzewom w Polsce nie ułatwiła wprowadzona początkiem 2017 r. “lex Szyszko” (przepisy, zgodnie z którymi właściciel nieruchomości mógł bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej działce, bez względu na jego obwód, jeśli nie było to związane z działalnością gospodarczą; nazwa od nazwiska ministra w rządzie Prawa i Sprawiedliwości). Na szczęście, po fali ogromnych protestów opinii publicznej, w połowie 2017 r. ustawa została znowelizowana. Teraz wycięcie dużych drzew trzeba przynajmniej zgłosić urzędnikom, kończy się zupełnie niekontrolowana wycinka. Tyle, że Polska straciła od początku roku nawet trzy miliony drzew – ocenił prof. z SGGW. Skutki tej dewastacji odczują nasze dzieci. A zrekompensować “lex Szyszko” się nie da. Okazuje się jednak, że drzewom zagraża dziś również … Internet, facebook, instagram. Generalnie rozgłos. Oto historia drzewa celebryty, któremu sławy pozazdrościł hejter – wandal.

Zacznijmy od początku. Szwedzki fotograf z zamiłowania Patrik Svedberg przez kilka lat publikował na swoim profilu na instagramie zdjęcie drzewa, które nazwał “drzewem brokułowym” (http://thebroccolitree.com/).

(Źródło: https://www.instagram.com/thebroccolitree/)

Piękne zdjęcia drzewa w zmieniającej się scenerii pór roku, dnia, światła, kolorów szybko zdobyły rzesze wielbicieli i followersów. Drzewo brokułowe śledziło na instagramie tysiące użytkowników.
Jakież było zdziwienie autora zdjęć, gdy pewnego dnia zauważył głębokie nacięcie na jednym z pni drzewa “celebryty”. W krótkim czasie lokalne władze postanowiły wyciąć drzewo całkowicie – jako stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa (?).

Dodajmy, że drzewo stało swobodnie na pustej przestrzeni.
Po drzewie celebrycie zostały tylko kikuty pni.
Oscar Wilde pisał, że “każdy człowiek zabija to, co kocha…”. Czy brokułowe drzewo zniszczyła internetowa sława?
A może znacie przykłady takich wycinek w swojej okolicy? Podzielcie się w komentarzach.

Źródło: https://petapixel.com/2018/03/08/broccoli-tree-dangers-sharing-photos-love/

https://kottke.org/17/09/rip-the-broccoli-tree

2 response to "Krótkie życie drzewa celebryty… (ZDJĘCIA)"

  1. Przez: sk Zamieszczono: 7 kwietnia 2018

    Wystarczy przejść się po osiedlach, zjawisko ogałacania drzew z konarów i gałęzi jest już tradycją. Ptak na pniu gniazda nie założy, sam pień nie daje cienia i z czasem drzewo wytną. Braki w edukacji pokolenia obecnych decydentów i tych co podpisują wyrok wysyłając firmy do ich “pielęgnacji”.

  2. Przez: czytelnik Zamieszczono: 7 kwietnia 2018

    Każdej wiosny, również tej, zarządcy “pielęgnują” drzewa tworząc z nich karakony. Bo zabierają światło, utrudniaja oglądanie telewizji satelitarnej, zrzucają liści i trzeba sprzątać, zabierają światło roślinkom w przyblokowych ogródkach. Ptaki na nich siadają i pokrywają karoserie samochodów żrącym lakier środkiem. Do perfekcji pielęgnacje ma opanowaną spółdzielnia mieszkaniowa i wyspecjalizowana firma pracująca na jej usługach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *