Kto wystartuje w wyborach na Burmistrza Miasta i Gminy Skawina?

question-icon-1147668-mJak donosi dzisiejszy Dziennik Polski deklarację kandydowania na stanowisko Burmistrza Miasta i Gminy Skawina zgłosiły już cztery osoby. Rezygnację z dalszego ubiegania się o fotel włodarza podjął burmistrz Adam Najder, obecny na tym stanowisku od trzech kadencji.

Gdyby w maju 2014 r. do europarlamentu został wybrany Andrzej Duda z Prawa i Sprawiedliwości, startujący z tej listy Piotr Ćwik, zajmie jego miejsce w Sejmie. Wcześniej jednak podejmie się ubiegania o radnego powiatowego.

Obecny Przewodniczący Rady Miejskiej w Skawinie Marcin Kuflowski decyzji o swoim kandydowaniu jeszcze nie podjął.

W artykule Dziennika można również przeczytać, że Urszula Stochel z Platformy Obywatelskiej chce skupić się na kontynuacji pracy w powiecie krakowskim, gdzie jest wicestarostą.

Kandydatom nie będzie też zagrażać często wymieniany Jacek Krupa, szef powiatowej PO i członek Zarządu Województwa Małopolskiego.

Jak zapowiada  – Będę startował w wyborach do Sejmiku.

Kto będzie startował na fotel burmistrza w Skawinie?

Sami samorządowcy.

Obecny wiceburmistrz Paweł Kolasa wystartuje ze Stowarzyszenia “Nasze Miasto Nasza Gmina”.

Związkowiec “Solidarności” Ryszard Majdzik będzie kandydował ze Stowarzyszenia “Narodowa Skawina”.

Nauczyciel i radny Norbert Rzepisko wystartuje z Prawa i Sprawiedliwości.

Natomiast Anna Wąsowicz, jedyna na to stanowisko kobieta, utworzy swój własny komitet popierany przez Platformę Obywatelską.

W Dzienniku czytamy również:

– Jestem zdecydowanie zwolennikiem rozmów i kompromisu bez wzajemnego atakowania się. Dyskusja powinna toczyć się w oparciu o programy i szacunek do siebie – mówi Paweł Kolasa.

Takie samo zdanie ma Ryszard Majdzik. – Można się różnić w poglądach i podejściu do wielu spraw, ale to mieszkańcy ocenią, kto jest najlepszym kandydatem – mówi radny.

– Opowiadam się za kampanią merytoryczną, grą fair, także krytyką, ale gdy się ma argumenty – zaznacza Norbert Rzepisko.

– Ludzie są zmęczeni agresją i szukaniem haków na innych. Ja jestem zwolenniczką kompromisu i wiem, że kobiety świetnie potrafią łagodzić różne zadrażnienia – mówi Anna Wąsowicz.

Źródło:
Kampania bez agresji? (artykuł Dziennika Polskiego z dnia 22 marca 2014 r.)

Komentarz:

Portal infoskawina.pl deklaruje chęć przybliżenia mieszkańcom gminy i miasta Skawina programów wyborczych kandydatów na burmistrza Miasta i Gminy Skawina oraz radnego Rady Miejskiej w Skawinie, aby mogli się z nimi zapoznać i bardziej odpowiedzialnie oddać swój głos.

Zapraszamy wszystkich kandydatów na burmistrza oraz radnego do przesyłania na adres redakcja@infoskawina.pl swoich programów.

Przedstawimy je Czytelnikom w specjalnie w tym celu utworzonej zakładce Wybory samorządowe 2014 oraz artykułach.

Umieszczanie na naszym portalu programów wyborczych wszystkich kandydatów ma na celu umożliwienie mieszkańcom wyboru właściwych osób na te odpowiedzialne stanowiska.

10 response to "Kto wystartuje w wyborach na Burmistrza Miasta i Gminy Skawina?"

 1. Przez: Piotr Orznowski Zamieszczono: 17 października 2014

  Pamiętajmy że burmistrze może dużo ale jednak jest zależny od Rady Gminy a tutaj sytuacja wygląda bardzo ciekawie. Moim zdaniem 17 listopada według mojej skromnej osoby nic się nie zmieni. Będzie tak jak w poprzedniej radzie że wygrani będą w opozycji a przegrani zrobią wszystko aby scementować istniejący układ i nie dopuścić do zmian. Pytanie tylko czy burmistrz będzie z “przegranych” czy “wygranych”. Nadal ci sami ludzie będą czerpać profity z rządu nieudaczników. Czy my skawinianie naprawdę jesteśmy tacy zadowoleni z ludzi którzy nas reprezentują?

  Według mojej krótkiej analizy mandaty w radzie gminy rozłożą się następująco:
  1. Prawo i Sprawiedliwość (PiS) – 8 mandatów
  2. Nasze Miasto Nasza Gmina (NMNG) – 5 mandatów
  3. Anna Wąsowicz Kontrast (KONTRAST) – 2 mandaty
  4. Skawina Jutra (SJ) – 2 mandaty
  5. Forum MiG Skawina (FORUM) – 2 mandaty
  6. Majdzik (MAJDZIK) – 1 mandat
  7. Porozumienie Podkrakowskie (PP) – 1 mandat

  Oczywiście nie musze tłumaczyć że zostanie zawarta koalicja (NMNG, KONTAST, SJ, FORUM, PP) i w takim wypadku nic się nie zmieni. W szczególe pozwoliłem sobie napisać kilka słów o każdym okręgu.

  1. mandat dla NMNG – Pani Jadwiga Tylek, przy czym nie pozostawiałbym bez szans Panią Grażynę Koń z PiS.

  2. mandat dla KONTRAST – Pani Anny Wąsowicz, ale będzie jej tutaj bardzo ciężko zwyciężyć z Panem Jerzym OkarmusPiS, biorąc pod uwagę ten okręg (stare miasto) to Pan Jerzy jest mocna persona. Biorąc pod uwagę że JOW’y sa bardzo małe to nie osiągniemy tutaj tak dużego efektu kandydowania na burmistrza i radnego. Myślę że Pani Anna Wąsowicz jeżeli chce wygrać to powinna się mocno zainteresować własnym okręgiem wyborczym. W tym okręgu zadziwia mnie także Pani Ewa Helbin -Czyżowska, jeszcze nie tak dawno rozkręcała akcję przeciwko likwidacji neurologii w szpitalu Babińskiego a teraz startuje z PO – bis, to dopiero jest obłuda (tylko niech mi nikt nie mówi, że Pani Pycińska nie współpracowała bardzo blisko z panem K byłym posłem PO).

  3. mandat dla SJ – Pana Artura Wątora, ale to nie premia za pracę w radzie gminy w obecnej kadencji a raczej za „leginsy”, jeżeli jednak miały by głosować przedszkolaki a nie ich matki to na pewno nie dostałby mandatu. Pan Artur jeżeli myśli o dodatkowym 1000 zł miesięcznie to powinien się bardzo mocno wziąć do pracy ponieważ w okręgu jest 7 kandydatów i każdy może wygrać. Nie bez szans jest Pani Joanna Cholewa z Kontrastu. Dodam jeszcze że jest to okręg w którym brakuje mi jednego ważnego gracza który uciekł gdzie indziej a być może właśnie przedszkolaki by na niego zagłosowały.

  4. mandat dla MAJDZIK – Pana Ryszarda Majdzik, uciekiniera z okręgu nr.3. Oczywiście jako kandydat na burmistrza ma premie, ale ja bym nie zapominał o Pani Barbarze Droździewicz, co prawda nie jest to osoba znana w całej Skawinie ale z racji profesji i zaangażowania lokalnego może tutaj być „czarnym koniem”. Dla Panów odsyłam na stronę wyboryskawina.pl zobaczyć zdjęcie tej 45 latki a potem podejmijcie świadomie decyzję.

  5. mandat dla NMNG – Pana Adama Najder, aczkolwiek całkowicie niezasłużenie. Nie to miejsce i nie ten czas aby rozpływać się nad Pana Adamem Najder. Wiewiórki donoszą że już odpowiednio ustawia Urząd Miasta, ogólnie twierdząc że może i będzie nowy burmistrz ale rządzić i tak będzie on z miejsca Przewodniczącego Rady Gminy. Okręg jest całkowicie „wyprany” z jakichkolwiek indywidualności które mogłyby zagrozić byłemu burmistrzowi. Mieszkańcy tego okręgu muszą zdawać sobie sprawę że od ich głosu zależy to czy nasza gmina się zmieni, Pan Adam Najder w radzie miejskiej to najgorsza rzecz jaką sobie można wyobrazić, będzie jątrzył i dalej knuł. Szansa na odsunięcie tego człowiek od samorządu upatruję w pozostałych kandydatach którzy są bardzo znani w tym okręgu. Światełkiem w tunelu jest Pan Łukasz Samborski PiS ale to wymagałoby bardzo dużo pracy z jego strony i zdecydowanej postawy mieszkańców tego okręgu w pokazaniu czerwonej kartki Panu Adamowi Najder.

  6. mandat dla PiS – Pan Eugeniusz Zając, nie dlatego abym chciał tego Pana oglądać przez następne 4 lata ale dla tego że nie ma z kim przegrać. Po za ogólnie nikomu nie znanymi 3 osobami w tym okręgu jest tam jeszcze Pan Marcin Kuflowski, ale jakoś nie widzę w nim chęci faktycznej działania. Po ostatnich latach w radzie gminy pokazał prawdziwą twarz. O ile 4 lata temu był szansą na zmianę to teraz jest politycznym vel samorządowym nikim. To jak się dał ograć Panu Adamowi Najder wchodząc z nim w koalicję, a następnie prowadząc obrady, gubiąc dokumenty pokazuje etc. Pokazuje że nie jest wart mandatu radnego. Nie wspomnę już o sprawach związanych z Krakowskim Parkiem Technologicznym, jego zwolnieniu delegacjach etc. Myślę że jest kilku jego adwersarzy (między innymi w okręgu) którzy z lubością będą to nagłaśniali. Jeżeli Pan Eugeniusz Zając zostanie radnym to powinien siedzieć koło Pana Ryszarda Majdzik, tak dla zabawy.

  7. mandat dla PiS – Pan Tomasz Papierz, to dobry kandydat zaangażowany w sprawy lokalne a na dodatek w jego okręgu jest bardzo duże rozdrobnienie i nie duża ilość mandatów powinna wystarczyć do wygrania. Pozostałe osoby nie są mi bardziej znane a analizując przez ostatnie dwa dni informację które się o nich ukazały nie daje im większych szans, zresztą w większości przypadków są tak zwanymi „wypełniaczami”. Przepraszam jeżeli kogoś uraziłem.

  8. mandat dla FORUM – Pani Ewa Zuch, chociaż jak to mawiają … „ gdzie dwie baby się biją to chłop skorzysta” dlatego nie bez szans jest Pan Łukasz Raczkowski. Było nie było asystent nowego posła ziemi skawińskiej Pana Piotra Ćwik, jeżeli Pan poseł będzie chciał ruszyć to na czym siedzi, nie mówię o stołku i pomoże Panu Łukaszowi to kto wie.

  9. mandat dla PiS – Pan Stanisław Skuta, swoje lata ma ale patrząc na konkurencję to jeszcze tylko na Panu Marku Spólniku mógłbym zarzucić oko, a właściwie „głos”. Gra w tym okręgu będzie wyrównana ale między tymi dwoma Panami, raczej nie rozpatrywałbym rezerwowego PO Pana Andrzeja Spyrki.

  10. mandat dla PP – Pani Lidia Pycińska, bardzo niesympatyczna osoba ale efekt „ja byłam w powiecie” powinien wystarczyć na równie miłego Pana Stanisława Pac. To taki wybór pomiędzy „czymś czego nie znosimy i czegoś czego strasznie nie lubimy”. Na miejscu tubylców okręgu 10 zagłosowałbym na sympatyczną Panią Agnieszkę Kieszkowską ale trzeba pamiętać że mamy tam jeszcze nazwiska historyczne które mogę robić wrażenie oraz równie sympatycznego Pana Artura Pawłowskiego. Sprawa otwarta.

  11. mandat dla PiS – Pan Andrzej Bobula, tutaj działa efekt „ dobra już nic nie ruszajmy, nie jest najgorzej”. Pan Andrzej Bobula, zna wszystkich i jakoś sobie poradzi. Jedyna zagrożenie upatruję tutaj w Panu Marku Fugiel, ale pytanie czy jemu się tak bardzo będzie chciało.

  12. mandat dla NMNG – Pan Józef Konarski dlatego że przy tak małym okręgu jest jedyna osobą rozpoznawalną. Myślę że na „rozpoznawalności” bym pozostał. Ogólnie okręg całkowicie bez wyrazu, szkoda pisać.

  13. mandat dla PiS – Pan Norbert Rzepisko dlatego że to chyba jedyny okręg gdzie ludzie naprawdę chcą głosować na tego kandydata nie muszą wybierać „mniejsze zło”. Dodatkowo efekt starowania na burmistrza i patrząc na pozostałych kandydatów to nawet cała Ochodzą będzie głosować na Pana Norberta Rzepisko.

  14. mandat dla SJ – Pan Witold Mazgaj, lecz powiem szczerze, w tym okręgu miałem bardzo duży problem aby coś gdybać. Tak jak okręg 12 to okręg „leszczy” samorządowych tak tutaj mamy do czynienia z kilkoma „tuzami”. Pan Witold Mazgaj – weteran, od zawsze w samorządzie, ale ostatnimi czasy coś się wyciszył, może mu stracił moc sprawczą? Pan Józef Niechaj w Radziszowie równie znany jak poprzednik, ale temu dla odmiany się chce, ale czy wystarczy na Mazgaja? Pozostali dwaj to także mocne persony nie bez szansy, Pan Adam Woźniczka długoletni radny i Pan Jurek Kłępa sołtys Jurczyc, który zasłynął tym, że nie chciał koalicji małych wiosek.

  15. mandat dla NMNG – Pani Zdzisława Bała, pozostali bez szans. No chyba że cuda się zdążają.

  16. mandat dla PiS – Pan Witold Grabiec, i nie koniecznie dlatego, że wszyscy w Woli Radziszowskiej go kochają, ale dlatego, że wszyscy z całej gminy którzy cokolwiek wiedza o samorządzie „dadzą na tacę w tej intencji” aby Pan Witold Został ponownie radnym.

  17. mandat dla NMNG – Pan Antoni Bylica, nagroda za wyjątkowe lizusostwo jakim się Pan Antoni Bylica charakteryzował w stosunku do Pana Adama Najder. Pytanie jak po zmianie burmistrza odnajdzie się w nowych realiach. Uważam, że dużą szanse na powalczenie z Panem Antonim Bylicą ma niedocenianym Pan Rafał Bober i przy zmianach więcej załatwi dla tego regionu. Musimy Pamiętać że jest to okręg trzech małych sołectw i każde będzie ciągnąć w swoją stronę.

  18. mandat dla KONTRAST – Pan Zbigniew Dziobek. I nie dlatego, że jest dobrym kandydatem tylko dla tego dlatego, że Jaśkowce się nie dogadały i podzielą głosy i wygrają Pozowice. W normalnej wiosce wygrałaby Pani Ewa Masłowska. To taka przegrana na własne życzenie.

  19. mandat dla PiS – Pan Mirosław Śliwa. Może mu tylko zagrozić pani Marczyńska i gdyby Facimiech był troszkę większy to pewnie by tak było. Jakoś analizując innej możliwości nie widzę.

  20. mandat dla FORUM – Pan Janusz Śmiech. I prawda jest taka, że cała gmina „śmieje” się z Borku Szlacheckiego że wszystko na co ich stać to Pan Janusz Śmiech.

  21. mandat dla PiS – Pana Andrzej Wrzoszczyk i jak będzie inaczej to jak mówił klasyk „zgolę wąsy”.

  Najpiękniejsze jest w tym co napisałem że ja mogę się pomylić, ale tak naprawdę wszystko zależy od Państwa. Przeanalizujcie sami swoje okręgi i podejmijcie mądrze decyzję. Najważniejsze jest jednak abyście poszli do wyborów i zagłosowali według Was najlepiej, do czego szczerze zachęcam.

  Piotr Orzowski (PO)

 2. Przez: Misiu Rysiu Zamieszczono: 1 października 2014

  Panie radny Rysiu – żeby Panu czasem z tej solidarności kicz ONR nie wyszedł bo Skawina to kulturalne miasto a Pan Rysiu wszędzie kurz i osad po sobie zostawia. Oj nieładnie . Gdzie Pan służył w tej pseudo Solidarności ???Pewnie straż miejska miasta Skawiny i policjanci i ich rodziny do siódmego pokolenia będą na Pana Panie Rysiu głosować a syn – chyba Pana – będzie się “bawił” (uwłaczał godności ludzkiej, wyklinał i wygrażał że tatuś Rysiu mu załatwi )w odnowionym rynku przez 7 dni i w pięknej fontannie będzie chłodził głowę (łeb) , byleby reszta oleju nie spłyneła do kanalizacji.
  Pozdrówki dla Pana Rysia – :)))))))))))))))

  • Przez: skawinka Zamieszczono: 8 października 2014

   I to kampania bez agresji .Wstyd i tylko to jak masz żal do Pana Ryszarda to nie głosuj niego a nie wypisuj takich bredni

  • Przez: wstyd Zamieszczono: 8 października 2014

   kampania bez agresji wstyd się człowieku

 3. Przez: Skawinka Zamieszczono: 1 października 2014

  Panie Rzepisko radzę sobie przejrzeć konspekty ze studiów żeby panu pod kapeluszem nie brakło merytoryki – bo wyjdzie błazenada jak zazwyczaj u nauczycieli – a tak poważnie no cóż trzeba zarabiać na rodzinę gdy szkoły zamykają.

 4. Przez: Obserwator Zamieszczono: 22 marca 2014

  Będzie! Będzie zabawa! Będzie się działo! I znowu nocy będzie mało……

  • Przez: olo Zamieszczono: 27 marca 2014

   e tam.. nic się nie będzie działo.

   cytat: “Opowiadam się za kampanią merytoryczną…”

   dolary przeciwko orzechom stawiam jak w “programach” będzie 1 kropla merytoryczności, a nie fala bełkotu propagandowo-wyborczo-kiełbasianego.

   • Przez: Skawiniak Zamieszczono: 31 marca 2014

    W czym nie odpowiada Ci kampania merytoryczna? Wolisz kolejne kłamstwa i kłamstewka bez pokrycia? widzę, że lubisz się łudzić.

    • Przez: znudzony Zamieszczono: 1 kwietnia 2014

     Programy przyjdą gotowe z centrali partyjnych, dostosuje się do lokalnych oczekiwań. Ja bym chciał poznać wizję miasta inną niż uprzemysłowienie. Mam dość gloryfikowania wiejskich i miejskich klubów kopaczy piłki, wkurzają mnie niskie nakłady na kulturę. Obiekty rosną jak grzyby po deszczu i pochłaniają środki, muzea, biblioteki, tylko kultury brak.

    • Przez: o^o Zamieszczono: 2 kwietnia 2014

     Czytanie ze zrozumieniem się kłania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *