Lakierowane meble, futryny, gwoździe, plastiki , kolorowe gazety – tym w niektórych domach pali się w piecach w gminie Skawina

Na rusztach w niektórych piecach znajdowały się zamki z mebli, druty, gwoździe, wiertła. Spalano też kolorowe gazety, przedmioty gumowe, płyty paździerzowe. Zawierają one różne pierwiastki. W niektórych przypadkach ich zawartość w popiele była mocno przekroczona – informuje Sławomira Żurek, inspektor w Wydziału Ochrony Powietrza Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie. Z ostatnio pobranych próbek z 15 palenisk, w dziewięciu stwierdzono zakazane substancje. – Ludzie zazwyczaj zapewniają, że palą w piecach tylko węglem, ale badania tego nie potwierdzają.

Gmina ze Skawińskim Alarmem Smogowym prowadzi akcję „Mój sąsiad już nie truje”. Sąsiedzi sami zgłaszają przypadki podejrzanie wyglądającego, gryzącego i o specyficznym zapachu dymu. Tomasz Ożóg, wiceburmistrz Skawiny podkreśla, że nie chodzi tylko o karanie „sprawców”, ale głównie o edukowanie i uświadamianie ich o szkodliwości tego procederu na ludzkie zdrowie. Wiele spalanych materiałów wytwarza szkodliwe substancje dla organizmu ludzkiego, np. rakotwórcze.

(…)

Za spalanie niedozwolonych materiałów grozi mandat 500 zł. W przypadku nieprzyjęcia go sprawa jest kierowana do sądu, który może orzec karę 5 tys. zł. 

Całość artykułu w we wczorajszym wydaniu Dziennika Polskiego:

Czytaj więcej: https://dziennikpolski24.pl/skawina-lakierowane-meble-futryny-gwozdzie-okucia-drzwi-i-okien-plastiki-gazety-tym-w-niektorych-domach-pali-sie-w-piecach/ar/13753964

(fot. archiwum cieszyn.naszemiasto.pl)

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *