Lepsza Gmina Skawina – już po pierwszym spotkaniu w ratuszu

W kilkugodzinnym spotkaniu mieszkańców w miejskim ratuszu w ramach inicjatywy działaczy Skawińskiego Alarmu Smogowego „Lepsza Gmina Skawina” (LGS) uczestniczyło kilkadziesiąt osób. W założeniu mieszkańcy, których uwierają różnego rodzaju sprawy dotyczące życia w gminie, mogą je zgłaszać, konsolidować się i je „naprawiać” bądź realizować. Spotkania mają odbywać się cyklicznie a nad rezultatami i statusem spraw/problemów czuwać będzie aplikacja online, w której każdy z mieszkańców zgłaszających rezultat uczestniczy.

Takie m.in. rezultaty do osiągnięcia zaplanowali mieszkańcy podczas pierwszego spotkania w ramach inicjatywy LGS – Lepsza Gmina Skawina na pierwszym ze spotkań 17 grudnia 2018 r.

■ Tymczasowy punkt obsługi dla osób wykluczonych ruchowo w UM Skawina
■ Utworzenia CPR (ciąg pieszo-rowerowy) w Rzozowie
■ Rozpoczęcie prac nad Parkiem na Rzepniku
■ Bezpieczny 1 km – eliminacja zagrożeń komunikacyjnych wokół szkół i przedszkoli
■ Ławki i kosze na śmieci w uczęszczanych miejscach Skawiny, Radziszowa i innych sołectw
■ Utworzenie stałej procedury opiniowania inwestycji Miasta i Gminy przez mieszkańców
■ Usunięcie szykan na ul. Jagielna
■ Zwiększenie częstotliwości odbioru odpadów zielonych i wielkogabarytowych

Mieszkańcy teraz będą działać w zawiązanych grupach, wzajemnie się wspierając, by nadać sprawie należyty bieg.

Kolejne spotkanie planowane jest za około miesiąc.

Relacja TV Skawina:

ZDJĘCIA:

5 response to "Lepsza Gmina Skawina – już po pierwszym spotkaniu w ratuszu"

 1. Przez: sk Zamieszczono: 23 grudnia 2018

  Lepsza gmina to gmina w której szanuje się ostatki zieleni, nie oddaje na żer deweloperom i kierowcom pod parkingi. Wielu mieszkańców nie wie, lub udaje, że nie wie, że ich dzieci uduszą się w mieście bez drzew – od spalin, ciepła. Zieleń jest antydepresantem. W 2016 roku niemal 5,5 tys. Polaków popełniło samobójstwo, a niespełna 10 tys. dokonało zamachu na własne życie. Zieleń sprzyja aktywności fizycznej, raczej trudno spotkać biegacza, biegającego wokół parkingu. Osoby która walczą z nadmiarem cukru, problemami krążeniowymi i oddechowymi, też wybierają park nie parking. Gdy znikną drzewa z korytarzy prowadzących do parku, mogą do niego nie dotrzeć w upalne dni. Ulubione czworonogi ugotują się na betonie zanim dotrą na kawałek trawnika i znajdą drzewo.

 2. Przez: ogrodnik Zamieszczono: 22 grudnia 2018

  Wciąż brak ludzi aktywnych broniących resztek zieleni, drzew które znikają z przestrzeni miejskiej. Wręcz nie do wiary, że w 43 tysięcznej gminie nie ma osób zainteresowanych tym tematem. Osób gotowych do działania, uratowania przed drwalami działającymi na zlecenie biznesu, deweloperów oraz wąskiej grupy społęcznej która się zadomowiła przy wiekowym drzewie i domaga się jego wycięcia. Po pustyni hula wiatr nosząc pył i do tego niestety dąży zdecydowana większość.

 3. Przez: czytelnik Zamieszczono: 21 grudnia 2018

  Usunięcie szykan na ul. Jagielna . To o co domagają się dziś mieszkańcy, nieświadomi zagrożeń ze strony dużej ilości samochodów po zasiedleniu osiedla, z czasem się zmieni. Kilka kolizji przy tak kiepskiejj widoczności podczas opuszczania posesji samochodem i zaczną się domagać elementów uspokojenia ruchu. Jeszcze nigdy nie udało się zdyscyplinować kierowców by jeździli zgodnie z oznakowaniem bez wymuszenia na nich takiej jazdy.

 4. Przez: andrzej Zamieszczono: 20 grudnia 2018

  A gdzie była informacja o takim spotkaniu? Staram się śledzić na bieżąco takie inicjatywy ale tej nie zauważyłem. Sami Swoi?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *