Liczba interwencji OSP z terenu gminy Skawina dotyczących pożarów traw

8 kwietnia 2018 r. skierowaliśmy do Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie (komendant miejski) wniosek o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej liczby interwencji poszczególnych OSP z terenu miasta i gminy Skawina a dotyczących stricte pożarów traw (proceder wypalania traw) i działań z nimi związanych, wraz z podaniem nazwy jednostki i miejsca interwencji (sołectwo, a w przypadku miasta: okolica, ulice, osiedle, itp), oraz z datą. Poprosiliśmy o przedstawienie powyższych informacji za okres 2017 i 2018 roku. Poniżej przedstawiamy nadesłane odpowiedzi.

Z uwagi na brak odpowiedzi na wniosek z 8 kwietnia 2018 r., ponowiliśmy go dnia 16 kwietnia br.

W odpowiedzi z 17 kwietnia br. Pan Sebastian Woźniak nam odpisał, że:

Witam.
Pytania dotyczące działań straży pożarnej na terenie powiatu krakowskiego bardzo proszę kierować do rzecznika komendanta miejskiego PSP.
Pozdrawiam

Po kolejnej wymianie korespondencji, następnego dnia, tj. 18 kwietnia 2018 r. otrzymaliśmy zestawienie:

W załączeniu przesyłam dane dotyczące pożarów traw na terenie gminy Skawina oraz krótkie informacje dot. ewentualnych konsekwencji prawnych i karnych.

Z poważaniem

kpt. Bartłomiej Rosiek

starszy specjalista/oficer prasowy

Wydział Operacyjno – Szkoleniowy

KM PSP w Krakowie

Załącznik:

Zestawienie wyjazdów do pożarów traw w gminie Skawina wg. filtra – Kod Obiektu: Nieużytkowe powierzchnie rolnicze lub Trawy, trawniki na terenach nie rolniczych.

Komentarz do tabeli:

Obserwujemy tendencję spadkową interwencji na terenie gminy Skawina, oczywiście te wyniki cieszą może to świadczyć o wzroście świadomości społeczeństwa na temat szkodliwości tego procederu. Zapewne również kary/kolegia nakładane przez Policję mogą stanowić „barierę”…

Palące się trawy stanowią też niebezpieczeństwo dla ludzi…

– Przykładem jest przypadek z 10 kwietnia w Krakowie z ul. Puszkarskiej. Palił się prawie trzyhektarowy teren w sąsiedztwie terenu budowy, oraz zabudowań warsztatów samochodowych, tam walczyło z ogniem 5 zastępów ratowniczo gaśniczych prawie przez dwie godziny.

Takie akcje kosztują.

– Przez dwie godziny brało w niej udział pięć zastępów straży i 24 strażaków. Należy też  wspomnieć o ważnym elemencie. W tym czasie, gdy strażacy gaszą pożar traw, może dojść do innego zdarzenia, jak wypadek drogowy. Wtedy pomoc może być opóźniona z uwagi na konieczność dysponowania zastępów z sąsiedniej jednostki ratowniczo-gaśniczej, wtedy na przykład człowiek uwięziony w pojeździe, będzie musiał dłużej oczekiwać na udzielenie pomocy.

W bardzo dużym stopniu pomagają nam druhowie z ochotniczych jednostek straży pożarnych za co jesteśmy im wdzięczni. Zanim my przebijemy się przez zakorkowany Kraków, oni często są pierwsi na miejscu i już zaczynają akcje. Ich poziom wyszkolenia jest wysoki i ciągle podnoszony. Dysponują także dysponują coraz lepszym sprzętem.

Czy rośnie świadomość ludzi i Komenda notuje spadek przypadków podpalania traw?

Czy można upatrywać spadku w unijnych dopłatach? Wiadomo, że nie dostają ich rolnicy, którzy stosują metodę wypalania roślin na polach.

– Na pewno w pewnym stopniu wpływa to na spadek liczby podpaleń. Drugim elementem jest pomniejszanie terenów rolnych poprzez budownictwo i urbanizację. Tam już nie ma nieużytków.

Polskie przepisy zabraniają wypalania traw. Czy podpalacze ponoszą kary za proceder wzniecania ognia na polach?

– My nie mamy takich danych. Tym, zwłaszcza w przypadku ofiar (w tym roku nie było ofiar), tym zajmuje się policja. Natomiast my jako strażacy Państwowej Straży Pożarnej prowadzimy też akcje edukacyjne, m.in. na stronie internetowej Komendy umieszczona została informacja „Stop pożarom traw – ziemia jest tylko jedna”. Zawiera też zapisy o konsekwencjach, jakie grożą za podpalanie traw, łącznie z karą pozbawienia wolności.

Trudno określić rejony, czy dzielnice gdzie częściej dochodzi do tego typu zdarzeń, na pewno ma to związek z rodzajem zabudowy i ilością terenów zielonych. Faktem jest, że ilości pożarów traw w powiecie krakowskim znacznie przewyższają ilości zdarzeń na terenie miasta Krakowa w tym roku (powiat 266 a miasto 120 interwencji)

Z poważaniem

kpt. Bartłomiej Rosiek – Oficer prasowy KM PSP w Krakowie

—–

2 response to "Liczba interwencji OSP z terenu gminy Skawina dotyczących pożarów traw"

  1. Przez: xxx Zamieszczono: 15 czerwca 2018

    Osp Rzozow dwa razy więcej wyjazdów od wszystkich , czy to nie jest podejrzane? Dlaczego tak jest ?

  2. Przez: czytelnik Zamieszczono: 12 czerwca 2018

    Kopanka porażka w edukacji, może nie tylko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *