Liczba kontroli palenisk w gminie Skawina – podsumowanie do 21 grudnia 2018 r.

Podobnie jak w poprzednim okresie grzewczym, również w tym na terenie całej gminy Skawina prowadzone są regularne kontrole palenisk domowych prowadzone przez Straż Miejską wraz z pracownikami Wydziału Ochrony Powietrza Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie. Przez tylko pierwsze trzy tygodnie grudnia przeprowadzono 80 kontroli palenisk. Jak już pisaliśmy, w trakcie kontroli pobrano 15 próbek popiołu, w których aż w 9 przypadkach stwierdzono spalanie odpadów! Wyniki przeprowadzonych kontroli publikujemy dla Państwa poniżej.

Kontrola domowych kotłowni ma na celu nie tylko sprawdzenie jakiego rodzaju opału mieszkańcy używają, a także jaki posiada kocioł/piec. Mieszkańcy otrzymali dodatkowe materiały informacyjne dotyczące wprowadzonej „uchwały antysmogowej”. Od 1 lipca 2017 r. nie wolno palić flotem i mułem. Także od 1 lipca 2017 r. nowo instalowane kominki (również tzw. ogrzewacze pomieszczeń, piece kaflowe czy popularne „kozy”) muszą spełniać wymagania ekoprojektu. Dotyczy to również sytuacji instalowania kominka w istniejących budynkach np. w ramach wymiany na nowy. – napisano na stronie gminnej.

Do końca 2022 roku konieczna będzie wymiana kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych. Mieszkańcy mają 4 lata na wymianę tych kotłów.

Do końca 2026 roku trzeba będzie wymienić kotły, które obecnie spełniają chociaż podstawowe wymagania emisyjne, czyli posiadają klasę 3 lub klasę 4 według normy PN-EN 303-5:2012. Mieszkańcy mają na ich wymianę 9 lat. To dłużej niż żywotność tych kotłów, która w praktyce oceniana jest zazwyczaj na 8-10 lat.

Poniżej wniosek o udostępnienie informacji publicznej oraz odpowiedź na niego:

Szanowni Państwo

Opierając się na art. 61 Konstytucji RP oraz ustawie o dostępie do informacji publicznej uprzejmie proszę o niezwłoczne przesłanie na maila {…} informacji na temat:

1) liczba kontroli spalania odpadów w domowych paleniskach i piecach grzewczych oraz w miejscach, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza przeprowadzonych w gminie Skawina od 1 października 2017 r. do dnia merytorycznej odpowiedzi na ten wniosek (z podziałem na lata 2017-2018)

2) liczba nałożonych mandatów / pouczeń w związku z przeprowadzeniem tych kontroli w gminie Skawina od 1 października 2017 r. do dnia merytorycznej odpowiedzi na ten wniosek (z podziałem na lata).

3) liczba pobranych próbek popiołu do badania w związku z przeprowadzeniem tych kontroli w gminie Skawina od 1 października 2017 r. do dnia merytorycznej odpowiedzi na ten wniosek (z podziałem na lata).

=====

Odpowiedź Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie z 21 grudnia 2018 r.

Niestety już któryś raz odpowiedź z Urzędu przyszła w pliku graficznym (PDF), zatem niemożliwe było skopiowanie podanego w piśmie linka…

Poszukaliśmy więc odpowiedzi w zakładkach na stronie gminaskawina.pl (KLIKNIJ), i w dziale Kontrole Straży Miejskiej widnieją podsumowania przeprowadzonych kontroli:

i tak:

Ponadto zawnioskowaliśmy do burmistrza na podstawie art. 241 Kodeksu Postępowania Administracyjnego, aby tego rodzaju informacje pojawiały się cyklicznie w BIP, jako głównym miejscu publikacji materiałów urzędowych (gdzie wskazuje się nie tylko dokładne informacje kiedy ale także kto je wytworzył, zmienił, usunął, itd.).
Pragniemy już któryś raz przypomnieć (nie tylko burmistrzowi), że strona www.gminaskawina.pl (czy też facebook) to dodatkowy serwis, jednakże podstawą publikacji informacji urzędowych jest Biuletyn Informacji Publicznej.
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *