List Czytelnika InfoSkawiny odnośnie propozycji rozwiązań komunikacyjnych w Skawinie

Przedstawiamy Państwu nadesłany do naszej redakcji niedługi list naszego Czytelnika, który chciałby podzielić się refleksją na temat obwodnicy Skawiny, i nie tylko… Zapraszamy do lektury!

Pełna treść listu (pisownia oryginalna):

Szanowna Redakcjo,

     Tak jak większość mieszkańców cieszę się z oddania do ruchu kolejnego etapu obwodnicy Skawiny. Oczywiście do czasu kiedy powstaną ronda przy węźle autostradowym i odcinek DK44-DW 953 inwestycja nie będzie uznawana za zakończoną w naszych oczach. Mam jednak nadzieję która nie opuszcza mnie od kilkunastu lat że inwestycja w końcu zostanie zakończona. Optymizmem napawa fakt że prace projektowe pozostałych rozwiązań komunikacyjnych na DK44 są na zaawansowanym etapie i jak nie będzie kolejnych opóźnień to pod koniec przyszłego roku w końcu odetchniemy jako kierowcy.
     Wypada podziękować wszystkim robiącym szum wokół problemów komunikacyjnych naszego miasta włącznie z Redakcją portalu InfoSkawina. Każdy w ten sposób  dołożył do powstania obwodnicy swoją cegiełkę wywierając presję na różnych instytucjach. Chociaż to nie my- mieszkańcy przecinamy wstęgi w otoczeniu mediów  to jednak dzięki nam można coś w ogóle przeciąć (drogę buduje się jakby na to nie patrzeć z pieniędzy podatnika).

     Obwodnica Skawiny właśnie uzyskała status drogi krajowej. Oznacza to tym samym że dotychczasowy odcinek drogi przecinający  centrum miasta przechodzi pod  zarząd Marszałka Województwa. Kiedyś za pośrednictwem Państwa portalu pytałem Burmistrza czy planowane są inwestycje upłynniające ruch na śródmiejskim odcinku DK44 . Ponieważ wtedy  droga nie była w zarządzie samorządu nie można było wtedy na takie inwestycje liczyć. 
Dziś się to zmienia i wydaje się że  czas na przywołanie tematu właśnie nadszedł. I tu mam pytanie do Władz Gminy i Miasta:
– czy Miasto i Gmina Skawina planuje działania na rzecz modernizacji skrzyżowań wzdłuż tej drogi a w szczególności:
a) czy  będą podjęte działania w celu modernizacji skrzyżowania ulicy Krakowskiej z ul. Popiełuszki na np. skrzyżowanie typu rondo?
b) czy będą podjęte działania w celu  modernizacji skrzyżowania ul. Krakowskiej przy wjeździe na stację BP i do strefy gospodarczej?
c) czy będą podjęte działania w celu rozwiązania problemu zatorów na skrzyżowaniu ul. Tynieckiej i Mickiewicza?

    Coraz większą bolączką dla kierowców staje się skrzyżowanie ul Mickiewicza i Tynieckiej. Już teraz przejazd kolejowy na ulicy Tynieckiej paraliżuje ruch na ul. Mickiewicza i generuje korki gdyż czekający na otwarcie szlabanu kierowcy na ul. Mickiewicza blokują ruch. Powstające tam zatory stwarzają również zagrożenie dla kierowców którzy jadą od strony Tyńca i nie zawsze potrafią ocenić czy za rogatkami od strony ul. Mickiewicza jest na tyle miejsca żeby się zmieścić ze względu na nachylenie jezdni. To sprawia że w czasie opuszczania szlabanu kierowcy zjeżdżają na chodnik próbując uniknąć zamknięcia na torowisku. Problemem jest jak będzie funkcjonowało to skrzyżowanie gdy zostanie zagęszczona siatka połączeń kolejowych od strony zachodniej w ramach powstania Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej i szlaban będzie zamykany częściej.
Zapewne w tym miejscu pod linią kolejową wypadałoby wykonać tunel w ramach likwidacji miejsc niebezpiecznych i modernizacji linii przez Polskie Linie Kolejowe oraz rondo na skrzyżowaniu ul. Tynieckiej i Mickiewicza. Wydaje się jednak że ze względu na gęstą zabudowę w tym miejscu  jest to trudne do zaakceptowania. Zapewne problemem będącym przeszkodą w wykonaniu tunelu jest  również mała odległość pomiędzy skrzyżowaniami.
    Można poszukać jednak innych rozwiązań.  W załączniku przesyłam przykładową próbę rozwiązania trudnej relacji pomiędzy skrzyżowaniem ul Mickiewicza, Tyniecką a przejazdem kolejowym. To tylko luźna propozycja która ma “ruszyć temat”. Analizę możliwych rozwiązań i wielowariantowe koncepcje powinna zapewne przeprowadzić profesjonalna  firma z doświadczeniem w zakresie projektowania drogowego.

Gdyby chcieli Państwo opublikować ten list na łamach portalu -wyrażam zgodę

Pozdrawiam
Mieszkaniec Gminy

6 response to "List Czytelnika InfoSkawiny odnośnie propozycji rozwiązań komunikacyjnych w Skawinie"

  1. Przez: manewrowy Zamieszczono: 17 sierpnia 2019

    Dwa tunele pod rzeką Skawinką dla pociągów, jeden w kierunku Zakopane drugi do Oświęcimia. Szykana na ul. Radziszowskiej to mały problem w porównaniu ze zwiększeniem ilości pociągów i tą ilością przejazdów kolejowych jakie mamy na dwóch liniach. Jeśli wystarczy pieniędzy na przebudowę dwóch lini kolejowych, może zabraknąć na zakup pociągów.

  2. Przez: czytelnik Zamieszczono: 17 sierpnia 2019

    To może nie budować tunelu dla pieszych na dworcu, przebudowywać peronów, trakcji i całej reszty. Pociągi do tunelu i powstanie metro,.Do pełni szczęścia konieczny będzie tunel pod rzeką Skawinką, to pozwoli zlikwidować dwa przejazdy kolejowe (Tyniecka, Piłsudskiego). Na początek miliard złotych powinno wystarczy na taką inwestycję. Mamy na terenie gminy prawie czterysta kilometrów dróg, problemem jest sposób wykorzystywania samochodów osobowych w transporcie. Czterdzieści trzy tysiące zarejestrowanych pojazdów to powód do zastanowienia i zmainy przyzwyczajeń. Dodatkowych kilka milionów na komunikację autobusową, budowa buspasów na ul.Krakowskiej oraz estakady w Sidzinie to znacznie tańsze i skuteczne rozwiązanie.

  3. Przez: koleś Zamieszczono: 15 sierpnia 2019

    nie fantazjujmy aż tak i nie popadajmy w taka euforie obwodnica nie jest dla nas tylko dla stref gospodarczych stworzona, jesteśmy tylko marnymi jej uczestnikami

  4. Przez: zbys Zamieszczono: 14 sierpnia 2019

    fizycznie się nie zmieści, ale na wszystko pomału brakuje kasy, kredyty i kredyty ….

  5. Przez: czytelnik Zamieszczono: 14 sierpnia 2019

    Ta propozycja estakady nad torami z ul. Mickiewicza w Tyniecką to niezły żart.. Wystarczy rzut oka na wiadukt ul. Krakowska, parametry wysokościowe. Kilka wielorodzinnych domów pod wiaduktem do wyburzenia. Nasyp z Parku Miejskiego do torów. Bardzo luźna propozycja w oderwaniu od rzeczywistości, bez wyobraźni twórcy co do wymogów spadków na zjazdach i wysokości takiego wiaduktu nad torami..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *