List Czytelnika portalu w sprawie zwężenia fragmentu ulicy Żwirki i Wigury w Skawinie

W ostatnim czasie otrzymaliśmy kilka listów i wypowiedzi Czytelników w sprawie realizacji zwężenia jezdni na odcinku ulicy Żwirki i Wigury w Skawinie przy Przedszkolu Samorządowym nr 2. Poniżej zacytujemy tylko jeden z nich i poprosimy o odpowiedź oraz komentarz Burmistrza Miasta i Gminy w Skawinie. Wedle uzyskanych informacji, projektant zastosował elementy, które zaopiniowane zostały pozytywnie przez zarządcę drogi ZDPK oraz policję.

List Czytelnika skierowany do portalu:

Dzień dobry, piszę do Was, ponieważ wiem, że Wasz portal oraz Pan Marcin osobiście interesujecie się inwestycjami drogowymi w naszym mieście. Jak Państwo wiedzą wznowiono pracę nad dokończeniem ścieżki pieszo-rowerowej w kierunku Radziszowa. Wszystko byłoby pięknie i ładnie, ale niestety na wysokości Przedszkola nr 2 powstaje zwężenie do jednego pasa. Podejrzewam, że ma to na celu uspokojenie ruchu (może progi zwalniające nic nie dają…?), ale odnoszę wrażenie, że jest wprost przeciwnie: ruch może i jest wolniejszy, ale pełen przepychanek i nerwów. Nie wiem, czy byliście tam ostatnio, ale wykonanie tego zwężenia spowodowało natychmiastowy korek w obie strony (wczoraj np. stałem w nim prawie 10 minut). Denerwują się ci, którzy stoją w korku, bo nie mają pierwszeństwa, a jak już zrobi się luka lub ktoś z przeciwka wpuści jeden samochód to okazuje się, że podąża za nim cała kawalkada i już zaraz trąbią na nich ci, którzy mają pierwszeństwo, a siłą rzeczy muszą czekać. Dodatkowo z ulic podporządkowanych też chcą wyjeżdżać samochody. Jeżdżę tamtędy codziennie i codziennie jestem świadkiem przepychanek pomiędzy kierowcami, raz wymuszenia prawie skończonego “dzwonem”, raz prawie potrącenia motocyklisty… Czy to temu ma służyć? Chyba ktoś tu czegoś nie przemyślał… Proszę o poruszenie problemu w portalu InfoSkawina.

Pozdrawiam,

{…}

Sprawę przekazaliśmy do wiadomości Burmistrza z prośbą o komentarz i odpowiedź.

Biorąc pod uwagę doświadczenie, musicie się Państwo liczyć z tym, że odpowiedź/komentarz burmistrza nadejdzie – jak ostatnio – po miesiącu. Inne instytucje publiczne (w tym urzędy) nierzadko odpowiadają nam na zapytania prasowe po 1-2-3 dniach. Jak będzie tym razem?

W każdym razie, poprosiliśmy o pilną odpowiedź ze względu na gorący temat jakim jest ta sprawa w przestrzeni publicznej miasta i gminy Skawina. Gdy tylko nadejdzie, opublikujemy ją na portalu InfoSkawina.

Zdjęcie poglądowe Google Street View okolic tego zwężenia (Skawina, ul. Żwirki i Wigury):

 

13 response to "List Czytelnika portalu w sprawie zwężenia fragmentu ulicy Żwirki i Wigury w Skawinie"

  1. Przez: andrzej Zamieszczono: 15 lipca 2019

    Niestety, Skawina nie ma szczęścia do ludzi zawiadujących drogami w mieście. City engineering jest zły od wielu, wielu lat. Przykładem jest “reorganizacja ” ruchu kołowego w górnej części ulicy Ogrody. Za rządów jednego z byłych burmistrzów ruch kołowy na tym odcinku drogi został “uporządkowany na wniosek mieszkańców” i wprowadzono drogę jednokierunkową z wjazdem od strony ul. Kopernika co spowodowało, że użytkownicy garaży dokładają do dnia dzisiejszego 1600 m dziennie aby dojechać do swojego garażu. A pismo mieszkańców ul. Ogrody wskazywało wyraźnie, że nie o to chodziło. Niestety nadgorliwość urzędnika nie potrafiącego czytać ze zrozumieniem spowodowało, że jeździmy dookoła stwarzając zdecydowanie większe zagrożenie dla mieszkańców niż było przed “reorganizacją”. A najbardziej rozśmieszało mnie tłumaczenie b. burmistrza: To dla dobra i bezpieczeństwa mieszkańców. Sorry, gdzie on widział to dobro i bezpieczeństwo?

  2. Przez: HB Zamieszczono: 9 lipca 2019

    Czy z imienia i nazwiska można poznać AUTORA tego pomysłu? Który to prymus inżynierii drogowej??? Teraz idzie to wszystko do likwidacji. ON zapłaci????

  3. Przez: mjn Zamieszczono: 8 lipca 2019

    Ile Twoim zdaniem osób powinno zginąć by wybudować bezpieczną infrastrukturę? Koszt społeczny jednego zabitego ocnia się na milion dwieście tysięcy złotych. Pomyśl o ludziach którzy nie zginą lecz nigdy nie będą w pełni sił by pracować, będzie wymagać stałej opieki. Zapobieganie wypadkom i eliminowanie tych które mogą zakończyć się śmiercią, jest obowiązkiem zarządców dróg i decydentów. Powyżej 50 km/h nikła szansa na przeżycie pieszego w zetknięciu z pojazdem. Jeśli ktoś jeździ tą drogą, przy niej mieszka, doskonale wie jak szybko tam jeżdżą kierowcy. Tak szybko, że nie widzą znaków 40 km/h. Fotoradar był skutecznym spowolnieniem ale się nie wpisywał w BRD rządzących.

  4. Przez: franek Zamieszczono: 6 lipca 2019

    normalne wladze, przed wprowadzaniem ograniczen w ruchu drugowym na jednej z 3 glownych ulic tego “miasta”, zrobilyby symulacje. jak takie zwezenie wplynie na ruch, jak wielkie beda sie tworzyly korki, jak pogorszy/poprawi sie bezpieczenstwo.
    w skawinskim bantustanie idzie sie na zywiol. jakos to bedzie. najpierw zmarnowany rok na pseudo sciezke, teraz kolejne genialne pomysly.
    debil debila pogania

  5. Przez: ja Zamieszczono: 5 lipca 2019

    Postuluję aby całkowicie zamknąć ul. Radziszowską dla ruchu kołowego. Wtedy i tylko wtedy, te okropne samochody zostawia nas w spokoju..

  6. Przez: Monika Zamieszczono: 5 lipca 2019

    Drogi CZYTELNIKU i MJN
    Mieszkacie przy ul. Radziszowskiej?
    Jeździcie nią? macie problem z włączeniem się do ruchu przy pędzących 100/h samochodach?
    Ile wypadków śmiertelnych było na Radziszowskiej, bo ja nie pamiętam.
    Zwężenie wprowadza haos i jest niepotrzebne. Ścieżka rowerowa jest najważniejsza, bo taki kaprys miał jeden pan w UM.

  7. Przez: mjn Zamieszczono: 5 lipca 2019

    Oczywiście łatwiej wyjechać z podporządkowanej drogi lub posesji, gdy auta pędzą po głównej 🙂
    W ststystyce wypadków nie udzielenie pierwszeństwa na drugim miejscu po nadmiernej prędkości.
    Na liczbę przejechanych kilometrów to w Polsce ginie najwięcej osób z wszystkich państw UE! Przerażające jest, że trzeci rok z rzędu – od 2016 r. – rośnie liczba pieszych, którzy stracili życie na przejściach dla pieszych, a zatem w miejscach, które powinny gwarantować im pełne bezpieczeństwo. Zabici na drogach piesi stanowili ponad 28% wszystkich ofiar wypadków drogowych w Polsce. To znacznie wyższy odsetek wśród ofiar wypadków niż średnio w UE..
    https://miastojestnasze.org/chodziozycie-dosc-smierci-na-drogach/
    To są twarde dane obrońcy świętej przepustowości.

  8. Przez: czytelnik Zamieszczono: 5 lipca 2019

    Co powstrzyma te samochody jadące z Zakopianki , królów szosy jadących sto lub więcej na godzinę ul. Radziszowską , Żwirki i Wigury znaki? Policja z radarem raz w roku?
    Ekspertki w dziedzinie bezpieczeństwa ruchu drogowego Polska może wkrótce zająć niechlubne ostatnie miejsce. Tysiące osób zabitych na drogach setki na przejściach dla pieszych ,nie robi wrażenia dokąd nie dotknie bezpośrednio . Śmiertelność w wypadkach na polskich drogach wciąż jest bardzo wysoka. Policjanci pytani o przyczyny wypadków, jako główną podają brawurę kierowców..
    http://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html

  9. Przez: Monika Zamieszczono: 5 lipca 2019

    Zwężenie na tak ruchliwej drodze to nieporozumienie. Pominę duże natężenie ruchu w dzień powszedni. Trudno wyjechać z podporządkowanej nawet w niedzielę, w godzinach popołudniowych, gdy Radziszowską jedzie sznur aut omijających Zakopiankę.

  10. Przez: Ewa Zamieszczono: 5 lipca 2019

    Budowanie ścieżki rowerowej dla 3 rowerów przejeżdżających w ciągu dnia, nie mającej kontynuacji – kończy się na osiedlu Willowym mija się z celem. Jeżeli dbamy o świeże powietrze to ciągi samochódów stojących w korku generujące smród spalin i podwyższające temperaturę powietrza nie świadczą o ekologicznym podejściu władz miasta. Chodnik po drugiej stronie ulicy jest wystarczająco szeroki dla wszystkich pieszych wystarczający.
    W zaistniałej sytuacji samochody ciężarowe oraz autobusy wjeżdżają na chodnik gdyż nie mieszczą się koło siebie na szerokości ulicy. Kto będzie naprawiał zniszczoną kostkę ? Proszę o natychmiastowe zlikwidowanie przewężenia. Takie działania powinny być poprzedzone analizą ruchu i to nie w czasie wakacji tylko w innych miesiącach roku .
    Ewa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *