List otwarty SAS do Dyrektora Generalnego oraz Zarządu firmy Valeo we Francji

Skawiński Alarm Smogowy wystosował list otwarty do Dyrektora Generalnego i Zarządu firmy Valeo we Francji, a także do polskich i francuskich mediów. Aktywiści opisują w nim uciążliwość zakładu Valeo, jaki stanowi on dla mieszkańców Skawiny, tj. hałas a przede wszystkim chemiczny fetor, który jest emitowany z zakładu. Zwracają uwagę na fakt potwierdzenia, przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, występowania chemicznych substancji w próbkach powietrza pobranych wokół zakładu, takich jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, które mogą powodować poważne choroby, w tym raka. 

SAS wyraża jednocześnie satysfakcję, że firma Valeo, po ponad roku intensywnych działań lokalnej społeczności, zauważyła problem i przyznała potrzebę modernizacji. Plan modernizacji, w tym eliminacji emisji zanieczyszczeń do powietrza, został ujęty w porozumieniu, jakie firma podpisała niedawno z władzami Miasta i Gminy Skawina.
 
Skawinianie żywią nadzieję, że zapisy porozumienia będą egzekwowane i na zapowiedziach się nie skończy. Chcą wierzyć, że modernizacja zakładu zakończy się w terminie i wyeliminuje problem emisji zanieczyszczeń do powietrza. Deklarują jednocześnie, że będą szczegółowo monitorować postępy prac i dalsze działania w tej kwestii.
 

Treść listu opublikowana na profilu SAS na Facebooku:

Szanowny panie Aschenbrioch,
Szanowni Członkowie Zarządu Valeo,

piszemy ten list ze Skawiny, w Polsce, gdzie znajduje się jedna z fabryk Valeo, aby wyrazić naszą satysfakcję z faktu, że w końcu głosy obywateli i lokalnej społeczności zostały poważnie potraktowane, a kwestie środowiskowe związane z działalnością Valeo w naszym mieście zostały zauważone przez Państwa firmę. Uznając, że fabryka jest źródłem poważnych problemów środowiskowych, firma zrobiła pierwszy krok w kierunku rozwiązania tych problemów, tak często poruszanych przez mieszkańców Skawiny w ostatnich latach.
Powyższe problemy obejmują hałas i okropny zapach. Co jeszcze bardziej niepokojące, Inspektorat Ochrony Środowiska zbadał, że powietrze wokół fabryki Valeo zawiera chemikalia, takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, które mogą powodować poważne choroby, w tym raka.

Jeśli współpraca między Valeo i samorządem Skawiny jest zgodna z obietnicami umowy społecznej, która została podpisana w lipcu i ogłoszonym planem eliminacji zanieczyszczeń powietrza, to, między innymi, ustanowi złoty standard i wzór dla innych firm do naśladowania.

Nasze nadzieje na wspólny sukces Valeo i Skawiny są wysokie, a radość płynąca z waszych działań jest szczera. Po nazywaniu nas radykałami, którzy używają Valeo do osobistych korzyści (politycznych lub finansowych – oba zarzuty były, są i będą całkowicie fałszywe!), cieszymy się widząc, że społeczność lokalna i pracownicy, którzy są na pierwszej linii jeśli chodzi o zanieczyszczenia powietrza związanego z przemysłem, zamierzają być traktowani z oczekiwaną troską.

Wierzymy w Państwa i dobrze, że Państwo uwierzyliście w nas.

Podsumowując, pragniemy zapewnić, że jesteśmy zadowoleni z Państwa działań. Razem – mieszkańcy Skawiny, nasi lokalni przedstawiciele i Valeo – możemy sprawić, by nasze środowisko stało się mniej wrogie i przyjazne, i udowodnić, że wielki przemysł może być wiarygodnym i godnym partnerem oraz zwolennikiem zdrowia ludzkiego, środowiska i dobrobytu lokalnych społeczności.

Z całego serca wspieramy rozwój – o ile jest on zrównoważony i nie ma negatywnego wpływu na jedną z największych wartości ludzkich, jaką jest nasze zdrowie. Dlatego będziemy uważnie obserwować, czy Państwa obietnice są dotrzymywane i czy po nich następują odpowiednie działania.

Jakość powietrza w Skawinie to sprawa o kluczowym znaczeniu dla nas i dla naszego samorządu. Dlatego będziemy głęboko wdzięczni, jeśli Valeo potwierdzi, że eliminacja zanieczyszczeń powietrza w miejscowości Skawina jest jednym z priorytetów na najbliższe miesiące.

Czekamy na dalsza współpracę.

Z poważaniem,

Skawiński Alarm Smogowy
Ruch Społeczny Mieszkańców Miasta i Gminy Skawina

___

Linki źródłowe

Link do listu na profilu SAS

Link do listu otwartego w języku angielskim:
 
Link do listu do francuskich mediów:
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *