Materiał Radia Eska Kraków o firmie VALEO w Skawinie: “Zastraszanie, szantażowanie, obrażanie i terror”

Prezentujemy opublikowany dziś artykuł na stronie Radia Eska Kraków autorstwa Marcina Kozielskiego pt: “Skawina: Zastraszanie i terror w Valeo. “Poje***o cię? Weź sobie urlop na żądanie” [AUDIO].

“Zastraszanie, szantażowanie, obrażanie i terror, czyli mobbing w najczystszej postaci. Tak opisują sytuację w Valeo w Skawinie byli i aktualni pracownicy. W jednym z największych zakładów w Małopolsce pracuje około 3 tysięcy ludzi. Kilku z nich zgłosiło się do nas, by opowiedzieć o sytuacjach, które ich zdaniem mają miejsce w firmie. Valeo nie komentuje sprawy.” – cytujemy początkowy tekst tego artykułu. Poniżej więcej informacji oraz link do artykułu na stronie Eska Kraków.

“Od ponad roku dochodziły do nas sygnały o problemach pracowników Valeo. Do tej pory jednak nikt z nich nie chciał wypowiedzieć się oficjalnie w tej sprawie. Dopiero teraz kilka osób zgodziło się anonimowo opowiedzieć o tym, co dzieje się w ich zakładzie pracy. Dla ich bezpieczeństwa wypowiedzi są publikowane bez imion, a w materiale radiowym ze zmienionym głosem.” – czytamy na stronie Eska Kraków.

W artykule opisane są sytuacje, których doświadczyli lub doświadczają pracownicy VALEO w Skawinie, a w tym m.in, z relacji podanych w Radio Eska, cyt.:

Jedna z byłych pracownic zgodziła opowiedzieć o absurdach, jakie jej zdaniem mają miejsce w Valeo. W trakcie pracy miała ulec wypadkowi, którego efektem była noga w gipsie i cztery miesiące zwolnienia lekarskiego. Według jej relacji, po dwóch dniach dyrektor miał się z nią skontaktować i kazać przyjechać do firmy. Pracownica odmówiła, bo chodziła o kulach i miała nogę w gipsie. Do drzwi jej domu zapukali kierownicy Valeo: – Znieśli mnie po schodach i wsadzili do samochodu. Przyjechałam do pracy i dyrektor kazał mi stanąć na gipsie i pokazać, dlaczego nie mogę chodzić. Jak można stawać na gipsie? On się złamie, więc jakie to jest leczenie? – opowiada była pracownica.

Innym problemem w zakładzie wskazanym w artykule jest wzięcie urlopu, cyt.::

– Ogromnym problemem jest wzięcie urlopu wypoczynkowego oraz odebranie dodatkowego dnia wolnego za nadgodziny lub pracę w święta. Pracownicy często słyszą odpowiedź “poje***** Cię” oraz “weź sobie urlop na żądanie” – opowiada jeden z obecnych pracowników Valeo. – Jeżeli pracownik uda się na zwolnienie lekarskie, to dodatkowy dzień wolny jest wrzucany w L4 – dodaje.

Na stronie Eski czytamy również, że do sprawy włączył się związek zawodowy WZZ Sierpień 80, cyt.:

Od lat jego przedstawiciel, Rafał Kyzioł, słyszał od innych pracowników, że w Valeo może być łamane prawo pracy. Dlatego postanowił zainterweniować u kierownictwa firmy: – Mamy problem z reakcją ze strony kierownictwa. Gdy kieruję do nich maile albo jest cisza albo odpowiadają “na odczep się”. Ostatnie wiadomości dotyczyły zachowań kwalifikujących się jako mobbing wobec pracowników za strony kierownictwa. Jedna z pracownic zwolniła się przez zachowanie kierowniczki. Chamskie zachowanie, doprowadzenie do płaczu pracownicy z dziesięcioletnim stażem, która jak mi powiedziała, w pracy jeszcze nigdy nie płakała – mówi Kyzioł. – Miała tego dość i wylądowała na zwolnieniu lekarskim. Gdy się skończyło, odeszła z pracy. Obecnie ta sprawa jest w trakcie wyjaśniania.

Dyrekcja odpowiedziała na pismo Rafała Kyzioła. Zobowiązała się zbadać tę sprawę i powołać komisję antymobbingową: – I na tym się to skończyło – kwituje przewodniczący WZZ Sierpień 80. I dodaje, że podobnych zgłoszeń było więcej.

O wiele więcej (w tym stanowisko prokuratury oraz o komentarzu dyrekcji zakładu) przeczytacie w materiale redaktora Marcina Kozielskiego na stronie Radio Eska:

Skawina: Zastraszanie i terror w Valeo. “Poje***o cię? Weź sobie urlop na żądanie” [AUDIO]


Valeo; Marcin Kozielski, Radio ESKA

4 response to "Materiał Radia Eska Kraków o firmie VALEO w Skawinie: “Zastraszanie, szantażowanie, obrażanie i terror”"

 1. Przez: victor435 Zamieszczono: 8 marca 2019

  Tak jest we wszystkich firmach na terenie Skawiny.

 2. Przez: Js Zamieszczono: 8 marca 2019

  Dziewię się, ze ta sprawa dopiero teraz wyszła na jaw. Awanse po znajomości, kierownictwo wyżywające się na personelu, nieszanowanie ustalonej wczesniej dostępności pracownika (studenci) to tylko nieliczne, niezgodne z regulaminem sytuacje w tej firmie.

 3. Przez: byly pracownik tego kołchozu Zamieszczono: 7 marca 2019

  wreszcie sie ktos wzioł za ta durna firme pracowalem tam 15 lat i moge wszystkie te donosy potwierdzic . zostalem sciagniety ze stanowiska za to ze dzieci chorowaly czyli mobbing . niech odszkodowania placa za to ze nas truli a te ich wszystkie badania jakosci powierza i otoczenia pracy to jedna wielka sciema by ludziom pokazac ze zaklad nie szkodzi zdrowiu

 4. Przez: Mała Mi Zamieszczono: 6 marca 2019

  Chcecie zobaczyć mobbing? To zróbcie materiał o warunkach pracy w fabryce Bahlsen, mieszczącej się również w Skawinie. Już tam nie pracuję od kilku lat na szczęście. Tam to był dopiero mobbing i zastraszanie. Umowy śmieciowe-tygodniowe. Urlop wykorzystywany tylko i wyłącznie wtedy kiedy nie ma pracy. Jakiekolwiek postawienie się “przełożonej” skutkowało karnym siedzeniem w domu na urlopie bezpłatnym. I teksty “na twoje miejsce mam całą kupkę podań”. Codziennym moim towarzyszem był ból żołądka spowodowany nerwicą. Z tego co wiem to warunki tam obecnie nie są wcale lepsze. Myślę, że byłoby o czym napisać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *