Mieszkańcy gminy Skawina protestują przeciwko rozpoczęciu składowania niebezpiecznych odpadów w Skawinie (AKTUALIZACJA)

uwaga_odpady_niebezpieczneDnia 25 lutego 2015 roku Rada Miejska w Skawinie podjęła rezolucję w sprawie firmy CLIF, która na terenie miasta Skawina zamierza zbierać i przetwarzać niebezpieczne odpady. Mieszkańcy zaprotestowali. Listy do podpisu były dostępne u radnych, sołtysów, przewodniczących zarządów osiedli, w sklepach, pod kościołami. W sołectwach gminy Skawina i na osiedlach miasta zebrano prawie 5 tysięcy podpisów. Inicjatorem zbierania podpisów pod protestem jest Grażyna Koń, radna RM w Skawinie.

Rozpoczęcie działalności Clif

Clif Sp. z o.o. kupiła w strefie przemysłowej w Skawinie działkę z halą. Jest to teren byłej Huty Aluminium. Wcześniej, od 2008 roku, działała w Niepołomicach. Protesty mieszkańców Niepołomic doprowadziły, że z końcem lutego firma przestałą tam funkcjonować.
 
Wydruk z Krajowego Rejestru Sądowego (przedsiębiorcy) dostępny jest poniżej:
 
 >>>
CLIF_Skawina_KRS
 

Pobierz PDF – CLIF Sp. zo.o. w Skawinie

Jak informuje portal wgospodarce.pl (TUTAJ), firma CLIF SP Z O O najczęściej wygrywa przetargi w województwie małopolskim.

Przetargi, w których wygrywa firma CLIF SP Z O O najczęściej dotyczą następujących dziedzin: Usługi związane z odpadami, Roboty remontowe i renowacyjne, Usługi w zakresie odpadów radioaktywnych, toksycznych, medycznych i niebezpiecznych, Usługi wywozu odpadów, Usuwanie i obróbka odpadów.

Dalej czytamy, że:

Najwyższa szacunkowa wartość udzielonego tej firmie zamówienia to 181 668,00 PLN w ramach ogłoszonego przez Rejonowy Zarząd Infrastruktury przetargu, którego przedmiotem było zadanie nr 1 – województwo małopolskie.

Najniższa szacunkowa wartość przetargu, jaki wygrała ta firma to 5 531,22 PLN. Przedmiot tego zamówienia to USŁUGA W ZAKRESIE ODBIORU, TRANSPORTU I UTYLIZACJI ODPADÓW Przetarg ogłoszony był przez 5 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką Samodzielny Publiczny ZOZ.

Decyzje i rezolucja

Jak informuje Dziennik Polski (TUTAJ), dyrektor ds. Produkcji i Handlu z firmy CLIF Sp. z o.o Andrzej Nóżka – twierdzi że firma jeszcze nie rozpoczęła de facto działalności na terenie gminy Skawina. Aktualnie oczekuje na decyzję zezwalającą na zbieranie odpadów, zawierających niebezpieczne substancje, m.in. rud siarczkowych i metali. Taką decyzję dnia 13 lutego 2015 r. miał wydać starosta krakowski.
 
Decyzja jest do pobrania na stronie Clif – TUTAJ.
 
___
W treści rezolucji, która na sesji została przyjęta czytamy m.in.:

Rada Miejska, będąc reprezentantem interesów mieszkańców gminy Skawina, solidaryzując się z Ich opiniami i obawami oraz w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie obywateli, kategorycznie sprzeciwia się umożliwieniu firmie CLIF podjęcia działalności w Skawinie w zakresie magazynowania niebezpiecznych materiałów i możliwym w przyszłości rozszerzeniu działalności o ich przetwarzanie.

Przewodniczący Rady Miejskiej

mgr Witold Grabiec

Pełna treść rezolucji dostępna jest w BIP.
 
 
Decyzje, jakie firma otrzymała, opublikowane są na stronie firmy CLIF – TUTAJ
 
Podjęta na ostatniej sesji RM w Skawinie Rezolucja wraz z wszystkimi podpisami mieszkańców ma być wysłana m.in. do wojewody małopolskiego, marszałka województwa, starosty krakowskiego, wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska.
 

___

Materiały VIDEO, AUDIO na temat rozpoczęcia działania składowiska odpadów w Skawinie

 
Materiał VIDEO TVP Kraków na temat firmy CLIF Sp. z o.o. w Skawinie dostępny jest poniżej:
 
Kronika_TVP
W sieci dostępne jest również materiał dziennikarski reporterki Radia WAWA Agnieszki Kucjas:
 >>>
 <<<
 
O proteście wspominała również w trakcie zebrania wiejskiego w Jaśkowicach w dniu 10 lutego 2015 r. radna RM w Skawinie Ewa Masłowska:
 
JASKOWICE_CLIF
(źródło: InfoSkawina)
 
Z kolei Radny RM w Skawinie Stanisław Pac na Facebooku zaprasza wszystkich zainteresowanych mieszkańców miasta i gminy Skawina na spotkanie ze specjalistami ochrony środowiska w dniu 2 marca 2015 r.:
===
Szanowni Państwo,
Mając na uwadze jak wiele emocji wśród Mieszkańców naszego miasta i gminy wzbudza rozpoczęcie działalności firmy CLIF Sp. z o.o. z siedzibą w Skawinie przy ul. Piłsudskiego 53 zapraszam wszystkich zainteresowanych Mieszkańców na spotkanie w dniu 02.03.2015 r. (najbliższy poniedziałek) o godz. 11.00 do sali narad w Urzędzie Miasta (Rynek 1). Specjaliści z zakresu ochrony środowiska przedstawią Państwu wszelkie zagrożenia dla środowiska wynikające z planowej działalności firmy CLIF w Skawinie.
===
 
___
W sieci Internet dostępnych jest wiele filmów z pożarów, które miały miejsce  na terenie składowiska odpadów firmy CLIF Sp. z o.o. (z czasu, gdy nie miała swojej siedziby w Skawinie) – YouTube
 
 
Jak informuje RMF24 ostatni pożar miał miejsce w listopadzie ubiegłego roku: Pożar zakładu utylizacji w Niepołomicach [FILM].
 
===

AKTUALIZACJA (9 marca 2015 r.):

 
 
Dnia 28 lutego 2015 r. zwróciliśmy się do Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie o udostępnienie informacji dotyczącej:
– liczby oraz dat wybuchów pożarów, do których została wezwana Państwowa Straż Pożarna w Małopolsce, które to pożary miały miejsce na terenie firmy CLIF Spółka z o.o. (w czasie gdy jej siedziba znajdowała się jeszcze na terenie Gminy Niepołomice).
 
 
9 marca 2015 r. nadeszła odpowiedź w tej sprawie:
 
CLIF_Skawina_Pozary

AKTUALIZACJA (czwartek, 27 lipca 2017 r.):

TVN UWAGA!
„Nielegalne mieszanie odpadów, zakopywanie w ziemi farb i lakierów. Firma, która się tego dopuszcza, to potentat na małopolskim rynku zbierania odpadów niebezpiecznych… Szokujące wyniki dziennikarskiego śledztwa!” – https://www.infoskawina.pl/tvn-uwaga-material-video-o-firmie-skawinie-niebezpieczne-odpady-prokuratura-bezradna/

12 response to "Mieszkańcy gminy Skawina protestują przeciwko rozpoczęciu składowania niebezpiecznych odpadów w Skawinie (AKTUALIZACJA)"

 1. Przez: Paweł Zamieszczono: 16 kwietnia 2015

  Takiej darmowej reklamy to gmina nikomu nie zafundowała jaką CLIF Sp z o.o. otrzymał Tj: Telewizja Radio Media społecznościowe gazety Dziennik Polski i inne, na pewno się cieszą.na pewno musieli by wydać kupę kasy na to, na pewno im obroty wzrosły przez to.
  Walczyli z nimi i tak decyzję mają, to co mówi wi-ce Burmistrz to woda na młyn,
  SKO w 2 pismach odrzucił wszystkie protesty i podtrzymał że Starostwo wydało Decyzje zgodnie z prawem To co radni piszą po rożnych instytucjach państwowych to nie znajomość prawa i poniża ich w świetle mieszkańców tych co ich wybrali.Zamiast spotkać się z CLIFem i dowiedzieć się o ich planach to myślą że stanowią prawo w gminie, a później SKO wytyka im ich nie znajomość jego i obnaża Rade Gminy i samego Burmistrza może niech przeczyta ustawę o odpadach Dz.U. 2015 poz. 122
  Ustawa z dnia 15 stycznia 2015 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw.
  A później się wypowiada do prasy i telewizji.

  • Przez: fakty Zamieszczono: 18 kwietnia 2015

   Paweł adwokat diabła. Ta popularność czkawką się odbije, tupet, lekceważenie mieszkańców i ich przedstawicieli również. Nic nie trwa wiecznie i to co uchodziło na sucho innym niekoniecznie będzie udziałem Clifa. Firma parę lat procowała w Niepołomicach na opinię którą się do dziś cieszy. Nie wróżę szczęścia, kiedyś noga się podwinie i zmienią układy. Promotorzy zejdą ze sceny gdy pojawią się ofiary pożarów, które były nieodłącznym elementem prowadzonej działalności.
   To też reklama twoim zdaniem?
   http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-pozar-zakladu-utylizacji-w-niepolomicach-film,nId,1559860#

 2. Przez: osp Zamieszczono: 10 marca 2015

  9.01 2015r. OSP Niepołomice
  …skutki mogły być znacznie gorsze, pożar wybuchł po raz kolejny w zakładzie utylizacji odpadów niebezpiecznych. Powstały pożar oraz duże zadymienie pracownicy szybko stłumili przy pomocy jednego prądu wody z hydrantu…

 3. Przez: Paweł Zamieszczono: 4 marca 2015

  Witam Wszystkich zainteresowanych po pierwsze CLIF Sp z o.o. zawarła transakcje handlową polegająca na sprzedaży “terenu nie firmy” na warunkach uzgodnionym z nabywca nie pod presja mieszkańców nie miało to żadnego znaczenia na wyprowadzkę z Niepołomic spółka szukała innej lokalizacji o większej kubaturze Hali, i że nabywca zaproponował zakup spółka z niego skorzystała. protest mieszkańców nie miał żadnego wpływu na działalność spółki spółka działała by dalej.Protesty nic by tu nie dały czy to radni tacy jak Pan Burda z PIS czy inni. Działalność spółki w Skawinie jest na terenie przemysłowym,teren ten nie posiada w Miejscowym Planie Zagospodarowania wyłączenia na taką działalność, czyli spółka kupiła działkę pod swoja działalność i dostała decyzję do prowadzenia takiej działalności. Właściciele Byli u byłego Burmistrza 2 x na spotkaniu w celu omówienia przeprowadzki z Niepołomic do Skawiny i nie było to żadną tajemnicą, i nie było sprzeciwu ze strony władz miasta Skawina.Nowe władze obudziły się po fakcie jak już firma się wprowadziła i wtedy organizują protesty. Spółka nigdy nie spalała żadnych odpadów i nigdy ich nie będzie spalać jak to jest podnoszone przez wielu Radnych ze Skawiny. Komin służy jedynie jako nośnik anten do sieci komórkowych i internetu. Spółka spełniła wszystkie warunki ochrony Środowiska żeby zabezpieczyć środowisko i zdrowie mieszkańców Skawiny co zostało potwierdzone przez organy kontrolujące spółkę podczas wydawania Decyzji.

 4. Przez: AntyClifSkawina Zamieszczono: 4 marca 2015

  Witam, jestem mieszkańcem Skawiny i mam 21 lat, od 2 lat pracuje na terenie dawnej huty aluminium w Skawinie. Ale takiego smrodu jeszcze nie poczułem, dnia 03.03.2015 o godzinie 23:30 przejeżdżając obok huty poczułem obrzydliwy fetor w okolicy. Podjechałem pod bramę owej firmy. Smród był nie do wytrzymania ( od razu zrobiło mi się niedobrze ). – widocznie firma Clif nie stosuje się do ustaleń poczynionych w poniedziałek bieżącego tygodnia dnia 02.03.2015 na zebraniu mieszkańców miasta Skawina. Jestem młodym człowiekiem, ale jestem w stanie poruszyć całe nasze miasto i okoliczne wioski. Aby firma zaprzestała swojej działalności. Przecież nie chcemy oddychać smrodem spalonych odpadów medycznych. Apel kieruje w szczególności do ludzi młodych jak i do reszty mieszkańców, proszę o monitorowanie i dokumentowanie okolic huty w godzinach wieczornych i informowanie opinii publicznej. Nie pozwólmy na zatruwanie naszego miasta! Pozdrawiam, możecie się ze mną skontaktować na adres : AntyClifSkawina@gmail.com Ps. Jeśli będzie nas więcej, zwłaszcza młodych ludzi, to nie pozwolimy dalej zatruwać naszego miasta.

 5. Przez: Paweł Zamieszczono: 3 marca 2015

  Witam
  Czy wszyscy tu piszący nie mają nic innego do pracy firma się dopiero co wprowadza a PIS-owcy szumią zajmijcie się tymi co faktycznie smrodzą od wielu lat i nic im nie robicie dajcie poznać firmę i jak nie będzie działać z założeniami tymi co deklarują właściciele to wtedy protestujcie i piszcie do wszystkich. To co kiedyś się u nich działo nie ma wpływu na to że oni się tu wprowadzają. z wiadomości ostatnich z radia WAWA z dnia 03-01-15 to były burmistrz o wszystkim wiedział tylko zataił to przed wszystkimi tym się zajmijcie, kto tu mówi nie prawdę.
  Firma otrzymała decyzje zgodnie z przepisami i Miejscowym Planem Zagospodarowania ktoś tu nawalił gdyby nie ten plan to by ich tu nie było kochani Radni.

  • Przez: Piotr Zamieszczono: 4 marca 2015

   Prawda z jaka się nie rozmijasz Pawle to fakt, że Plan Zagospodarowania Przestrzennego otworzył wrota piekieł. Są ludzie którzy potrafią wyciągać wnioski z historii. Mam nadzieję, że Clif szybko uzmysłowi mieszkańcom jak teoria rozmija się z praktyką a społeczeństwo rozpracowane przez lobby biznesowe dojrzeje do walki o swoje życie, bliskich i całej reszty. Może wreszcie instynkt samozachowawczy mieszkańców obudzi się i zacznie się porządkowanie miasta z wykorzystaniem wszystkich dopuszczonych prawem działań.

  • Przez: grześ Zamieszczono: 4 marca 2015

   …zajmijcie się tymi co faktycznie smrodzą od wielu lat i nic im nie robicie dajcie poznać firmę i jak nie będzie działać z założeniami tymi co deklarują właściciele to wtedy protestujcie…
   Wy zajmijcie się 🙂 Ile razy dzwoniłeś do WIOŚ, składałeś jakieś uwagi do Planu, wzywałeś Straż Miejską, zgłaszałeś radnym lub w ROŚ? Może jesteś członkiem jakiegoś stowarzyszenia proekologicznego?
   Śmieci to doskonały interes dla wszystkich powiązanych. Nie dyktuj co kto ma robić skoro stać cię tylko na wpis na forum.

 6. Przez: Mila Zamieszczono: 2 marca 2015

  Dlaczego o tym zebraniu jest cicho sza? Ustalone jest w godzinach pracy większości ludzi?Czy nie można byłoby powiadomić WIĘKSZOŚCI mieszkańców np za pomocą SMS? a zebranie zrobić np o 17 godzinie. Wówczas na pewno frekwencja byłaby dużo większa.A spalarni oczywiście DUŻE NIE. Między innymi dlatego,że usytuowana jest na zachodzie Skawiny , a wiadomo że u nas przeważają wiatry zachodnie i następny syf będzie nad miastem. PRACUJĘ terenie dawnej huty aluminium. Jest tam szereg rożnych zakładów, takich co trują -również. Bajkę o idealnych filtrach możemy sobie darować – te ze względów oszczędnościowych są wyłączane -zwłaszcza nocą. A nawet za dnia – w ubiegłym roku na samochodach pozostawionych przez dojeżdżających ludzi przez kilka dni była gruba warstwa pyłu -nie potrafię powiedzieć co to było, ale w oczy tak piekło,że każdy miał łzy .Po to wybieraliśmy nasze władze , aby kategorycznie UNIEMOŻLIWIŁY powstanie spalarni w Skawinie. Jeśli nie chcemy żyć w oparach spalanych medycznych i innych odpadów -zaprotestujmy, nie pozwólmy zrobić z naszego miasta śmietnika. Nie przeczę ,że takie inwestycje powinny mieć miejsce, ale na totalnym odludziu.Niepołomice potrafiły poradzić sobie z trucicielem – czy Skawina tego nie potrafi?-Przecież władze miasta mogą się nie zgodzić.Mam jeszcze jedno pytanie – gdzie jest ochrona środowiska?DO każdego wyciętego drzewa przez indywidualnego mieszkańca potrafi się przyczepić – ale w tym wypadku ? Mieszkamy w tym mieście i NIE POZWÓLMY GO ZNISZCZYĆ – będziemy póżniej wdychać spalone odpady – ZAREAGUJMY !!!!!!!!!!!!!!!!!!

 7. Przez: mieszkaniec Zamieszczono: 1 marca 2015

  No cóż tupet dyrekcji Clif , w wypowiedzi do Dziennik Polski dnia 26.02.2015
  “W wielu zakładach zdarzają się pożary.”
  Taki jak miał miejsce w Niepołomicach w niewielu, zwłaszcza gdy się popatrzy pod kątem tego co tam latało w powietrzu.
  Pożar w zamkniętym pomieszczeniu jakim jest hala będzie bardziej brzemienny w skutkach i nie do ugaszenia.
  Nikt nie potrafiłby udzielić odpowiedzi na pytanie strażaków co się pali?

  • Przez: Paweł Zamieszczono: 12 marca 2015

   Nim się CLIF Wprowadził do Skawiny co robiliście nasi kochani Radni Gdzie byłaś Pani Grażyno teraz po wyborach.Wszyscy w koło smrodzą z kominów czuć to zawsze wieczorami. Z tego co obserwuje a pracuje obok to oni pracują do 17 nic z komina nie leci żadnych przykrych zapachów nie wiem co tym ludziom przeszkadza nazwa ich, Każdy odpady wytwarza w domu w pracy oni obsługują 80% Skawiny gdyby nie oni to gdzie te odpady by lądowały w śmietnikach, czy waszych ładnych lasach??. Komin który tam jest są na nim nadajniki sieci komórkowych a zobaczcie jakie dymy lecą z tych obok, protestujecie ale może lepiej zaprosić właścicieli na spotkanie z Radnymi i poznać ich plany i wypracować jakieś porozumienie dają zatrudnienie płacą nie małe podatki zatrudniają ponad 50 osób nie jest to mały zakład, może warto im się poprzyglądać a nie od razu protestować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *