Mieszkańcy Skawiny dostali mandaty za spacery i wycieczki

Trzech mężczyzn urządziło sobie całodniowy spacer trasą rekreacyjną. Inna z kolei 5-osobowa grupa wybrała się samochodem nad jezioro. Na każdą z tych osób sanepid nałożył karę pieniężną po 5 tysięcy złotych. 6 kwietnia 2020 r. policyjny patrol na trasie rekreacyjnej w okolicy Jeziora Mucharskiego w Zagórzu trafił na 5-osobową grupę spacerowiczów. Były to dwie kobiety i trzech mężczyzn w wieku 20 lat ze Skawiny. Okazało się, że przybyli w to miejsce samochodem przemierzając blisko 40 kilometrów.

Kolejny przypadek nieodpowiedzialnego zachowania innej grupy ludzi ze Skawiny policjanci ujawnili dwa dni wcześniej. Byli to trzej mężczyźni w wieku 20, 21 i 25-lat, którzy z kolei urządzili sobie 13-kilometrowy spacer do miejscowości Leńcze.

W obu tych przypadkach młodzi ludzie naruszyli zarówno zakaz przemieszczania się, jak i nakaz określonego sposobu przemieszczania (szli pieszo w grupach bez zachowania wymaganej 2-metrowej odległości od siebie).

Policjanci takie zachowania uznali za rażące zlekceważenie obowiązujących zakazów, dlatego sprawy skierowali  zgodnie z miejscem zamieszkania  osób, do krakowskiego sanepidu, który nałożył na każdego z wycieczkowiczów karę pieniężną w kwocie 5 tysięcy złotych. Przypominamy, że w przypadku podobnych naruszeń sanepid może nałożyć karę administracyjną nawet do 30 tysięcy złotych.

W innych mniej rażących przypadkach łamania zakazu policja nakłada mandaty karne do 500 złotych, a przy zbiegu wykroczeń nawet do 1 000 złotych, w innych też przypadkach może skierować sprawę do sądu, gdzie wówczas maksymalna kara grzywny może wynieść nawet do 5 000 złotych. W przypadku naruszeń są stosowane również pouczenia. Należy jednak nie nadużywać wyjątków od zakazu przemieszczania się. Całodniowych wycieczek nie można uznać za niezbędną potrzebę życiową w obecnej sytuacji. O ile zasadne jest wyjście z domu na chwilę, żeby się przewietrzyć, zażyć słońca i ruchu, to już kilkugodzinne wycieczki, z daleka od domu są nadużyciem.

Przypominamy! Pandemia to nie czas spotkań towarzyskich!

Źródło: Policja

3 response to "Mieszkańcy Skawiny dostali mandaty za spacery i wycieczki"

  1. Przez: andrzej Zamieszczono: 15 kwietnia 2020

    Do SŁAWEK: Dla nich liczy się łup, wlepiony mandat, demonstracja swojej “władzy”, patrzenie na strach w oczach rowerzysty czy też matki z dzieckiem. A ci co stoją w klatkach tej władzy się nie boją, na mandat nie mają, co najwyżej szyderą potraktują Panów. I o to w tym wszystkim chodzi. W stanie wojennym było podobnie.

  2. Przez: Slawek Zamieszczono: 15 kwietnia 2020

    A w mieście stoją po klatkach w mniejszych i większych grupach i policja ani straż miejska im nie straszna. Bo ponoć nie mogą sami otwierać drzwi do klatek.

  3. Przez: andrzej Zamieszczono: 12 kwietnia 2020

    Art. 52. 31 i 228 Konstytucji. Brawo pisiory.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *