Mieszkańcy Skawiny protestowali przeciw koszmarnemu fetorowi m.in. z pobliskiego zakładu Valeo

Syreny, gwizdki, bębny i transparenty towarzyszyły kilkudziesięciu osobom zajmującym legalnie przez wiele godzin główną arterię komunikacyjną w Skawinie. Mieszkańcy miasta mają dość koszmarnego fetoru unoszącego się m.in. z pobliskiego zakładu Valeo. Zgłoszona wcześniej służbom zorganizowana akcja protestacyjna rozpoczęła się o godzinie 7 rano, w trakcie porannego szczytu komunikacyjnego. Mieszkańcy Skawiny, ale również i Krakowa oraz innych miejscowości (Wieliczka, Mogilany) w asyście policji przechodzili na pasach dla pieszych ulicę Krakowską stanowiącą do niedawna część drogi krajowej nr 44. Kilkadziesiąt osób skandowało hasła mając ze sobą transparenty “Hermetyzacja albo won!”, “Dość smrodu z Valeo”, “Życie bez smrodu? Tak!”, “WIOŚ (się) do roboty”,  „Nie chcemy smrodu”, „Valeo pue! Laissez-nous respirer” (fr. Valeo śmierdzi! Pozwólcie nam oddychać), „Valeo pue! Honte a la France” (fr. Valeo śmierdzi! Wstyd dla Francji) mające wyrazić głośny sprzeciw wobec niekontrolowanej emisji szkodliwych zanieczyszczeń przez okoliczne firmy przemysłowe.

Mieszkańcy gminy Skawina już wcześniej próbowali wielu sposobów, by zatrzymać smród płynący z kominów; były listy, oficjalne skargi, mediacje, lecz nie okazało się to wystarczające – mieszkańcy cały czas twierdzą, że Valeo “zatruwa” im życie.

Z kominów oprócz dymu unosi się po prostu smród, przypominający charakterystyczny zapach topionego plastiku czy zniczy. A firma znajduje się około kilometra od centrum Skawiny.

– Mamy dwa postulaty: zatrzymać smród i monitorować to, czym Valeo każe nam oddychać! Nie idziemy po to, żeby zamykać zakłady, nie idziemy po to, żeby likwidować miejsca pracy. Nie idziemy również po to, by później zasilić szeregi jakiejś partii politycznej – pisali organizatorzy marszu ze Skawińskiego Alarmu Smogowego. – Musimy wiedzieć, czym oddychamy, to nasze prawo. Musimy wymusić hermetyzację produkcji. Na razie nikt nie sprawuje nad tym kontroli. Nikt nie wie, ile sumarycznie wydobywa się toksycznych substancji z zakładów w mieście. To protest przeciwko tym, którzy nasze największe dobro, powietrze, mają za nic.

Od dwóch lat słyszymy, że zakład podejmuje działania, żeby shermetyzować produkcję, czyli żeby nie śmierdziało, od dwóch lat słyszymy, że czyni działania, żeby wyeliminować zanieczyszczenia powietrza emitowane z tego zakładu. Nie mamy już czasu, nie chcemy czekać – wyjaśnia Łukasz Kurlit ze Skawińskiego Alarmu Smogowego. – Nie chcemy żyć w smrodzie – podkreśla.

– Mieszkam w sąsiedztwie Valeo i nieustannie znoszę uciążliwości. W powietrzu unosi się dławiący smród, a nad zakładem unoszą się dymy i nasilają nocami. Dzieci chorują, kaszlą, wciąż mają infekcje górnych dróg oddechowych – skarży się pani Aleksandra ze Skawiny.

Jej niedaleki sąsiad Andrzej Machno ma już kolekcje zdjęć i filmików z dymiącymi kominami Valeo. – Chciałbym wiedzieć kiedy zlikwidują smród i założą czujniki na kominach, żebyśmy wiedzieli co emitują i czym oddychamy. Z tej firmy wydostaje się fetor przypominający topiący się plastik – opisuje Andrzej Machno.

Firma Valeo podpisała umowę społeczną z przedstawicielami SAS oraz władzami samorządowymi Skawiny, w której zobowiązała się eliminować uciążliwości. Deklarowano, że testowanie rozwiązań, które miały doprowadzić do hermetyzacji emisji zakończy się we wrześniu… 2018 roku.

Mieszkańcy słyszą obietnice szefów firmy Valeo, że planują zamontować najnowocześniejsze urządzenia ograniczające dym i smród. – A my pytamy, dlaczego do tej pory nie zamontowali? – mówią skawinianie.

Protestujący zarzucili też bezczynność lokalnym władzom i wojewódzkiemu inspektoratowi ochrony środowiska. – Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska odmówił dalszych badań (zanieczyszczenia powietrza) – to było rok temu – ze względu na brak środków. To my się pytamy, jeżeli jedyna instytucja, czyli WIOŚ, która może kontrolować zakłady, odmawia dalszych badań, to jak my mamy sobie radzić z tym smrodem? – argumentował Kurlit. 

Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że roczny budżet WIOŚ w Krakowie to kilkanaście milionów złotych, a niemała część tych środków przeznaczana jest na nagrody dla ścisłego kierownictwa inspektoratu, o czym pisaliśmy niedawno (BUDŻET WIOŚ NA LATA 2017-2019 ORAZ PRZYZNANE NAGRODY DLA KIEROWNICTWA INSPEKTORATU).

Przedstawiciele SAS podkreślają, że ich celem nie jest likwidacja zakładów, ale zmuszenie szefów firm do zastosowania takich technologii, które pozwolą na ochronę środowiska.

Jeśli ta akcja znów zostanie zbagatelizowana przez lokalne władze, WIOŚ i właścicieli francuskiej spółki, mieszkańcy zapowiedzieli ewentualny kolejny etap protestu. Jaki konkretnie?

Gdy nic się nie zmieni zablokują drogi dojazdowe do fabryki, która zanieczyszcza powietrze i nie pozwala im normalnie żyć.

Zobacz także wybrane materiały filmowe, artykuły i zdjęcia na temat dzisiejszego protestu:

https://fakty.tvn24.pl/fakty-po-poludniu,96/smrod-w-skawinie-mieszkancy-protestuja-przeciwko-wladzom-zakladow,972561.html

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2019-09-26/w-skawinie-protestuja-gigantyczne-korki-na-drodze-do-krakowa/

https://dziennikpolski24.pl/protest-w-skawinie-dosc-smrodu-krzycza-mieszkancy-sprzeciwiajac-sie-dymiacym-kominom-i-uciazliwemu-fetorowi/ar/c3-14451781

https://wiadomosci.wp.pl/protest-w-skawinie-gigantyczny-korek-na-wjezdzie-do-krakowa-6428597608003201a

https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-protest-w-skawinie-mieszkancy-maja-dosc-smrodu,nId,3224383

https://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/krakow/mieszkancy-skawiny-protestuja-zablokowali-glowna-droge-przebiegajaca-przez-miasto/

https://krakow.naszemiasto.pl/protest-w-skawinie-dosc-smrodu-krzycza-mieszkancy/ar/c3-7354791

https://www.se.pl/krakow/dramat-mieszkancow-skawiny-maja-dosc-smrodu-z-valeo-zdjecia-aa-zZhK-u4Ht-Pja9.html

http://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,25237415,mieszkancy-skawiny-protestuja-przeciwko-smrodowi-valeo-daj.html

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,168571,25237775,skawina-mieszkancy-protestuja-przeciwko-zanieczyszczeniom-z.html

https://glos24.pl/glos24/region-podkrakowski/wiadomosci/item/21442-skawina-blokada-krakowskiej-to-tylko-etap-naszej-walki

http://www.mamnewsa.pl/magazyn/uwaga-kierowcy-utrudnienia-na-drodze-do-krakowa-z-powodu-protestu

Ludzie wyszli na ulice. Mają już serdecznie dość Valeo!

Źródło: Dziennik Polski, Polsat, TVN, Głos24, RMF, WP, Radio Kraków, Gazeta Wyborcza, Super Express, MamNewsa, KRK News, Gmina Skawina

7 response to "Mieszkańcy Skawiny protestowali przeciw koszmarnemu fetorowi m.in. z pobliskiego zakładu Valeo"

 1. Przez: mom Zamieszczono: 10 października 2019

  Wczoraj okolo 17:00 parking pod lidlem. Nad valeo błękitne dymy i smród a’la parafina. Czyli to nie bajki!

 2. Przez: SkawinaBezWyklętych Zamieszczono: 8 października 2019

  Nie wiem, co komu przeszkadza Valeo. Jedyny fetor, jaki czuję w Skawinie to fetor bezczelnego PISuaru. Trzeba go rozgonić, a od Valeo się odczepcie, bo tam ludzie mają pracę pisowskie nieroby na sojcjalu.

 3. Przez: andrzej Zamieszczono: 30 września 2019

  Puściłem tutaj komentarz do posta zamieszczonego przez :PRZEZ, dlaczego go nie widać? PRZEZ może pisać o kimś że jest głupi ale odpowiedzieć jemu czy jej nie można? A gdzie wolność słowa szanowny cenzorze? Tym bardzej, że NIE użyłem tam żadnych słów uznanych powszechnie za obelżywe. Stwierdziłem tylko że przedmówca “CIEKAWY” ma zupełna rację. Czyżby opinia pozytywna, że większość smogu powstaje w wyniku spalania paliwa przez silniki spalinowe była no trendy? Trendy natomiast jest co?

  • Przez: Redakcja Zamieszczono: 1 października 2019

   Panie Andrzeju
   To, ze Pan “puscil” komentarz, to nie znaczy, ze zostanie z automatu opublikowany. Komentarze na naszej stronie sa nastepczo akceptowane w miare mozliwosci czasowych i regulaminowych.
   Wystarczy poczekac kilka godzin i zostanie opublikowany.

 4. Przez: andrzej Zamieszczono: 30 września 2019

  Do PRZEZ: Ciekawy ma rację a głupotą to ty się teraz popisałeś.

 5. Przez: Q Zamieszczono: 27 września 2019

  Głupiś.

 6. Przez: ciekawy Zamieszczono: 27 września 2019

  Proszę o odpowiedź na pytanie ile niebezpiecznych i trujących związków przedostało się do powietrza z wszystkich pojazdów które stały w korku kiedy blokowana była ul Krakowska.
  Walczycie o czyste powietrze jednocześnie trując innych.
  Brawo SAS!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *