Milionowy „prezent” dla Powiatu Krakowskiego wywołał apel ze strony Skawińskiego Alarmu Smogowego

„SKANDAL to najdelikatniejsze słowo jakie przychodzi nam do głowy po tych wszystkich apelach jakie Skawiński Alarm Smogowy i mieszkańcy Skawiny skierowali do władz lokalnych, władz regionu, władz centralnych oraz inspektoratu ochrony środowiska w tej sprawie. Zapewniano nas, że wszystko przebiega zgodnie z wydanym zezwoleniem, do czasu aż część odpadów spłonęła, emitując potężną dawkę niebezpiecznych związków do powietrza.” – napisał w przesłanej do nas informacji prasowej Skawiński Alarm Smogowy.

W przesłanym wczoraj komunikacie SAS napisał:

MILION ZŁOTYCH ZAPŁACĄ MIESZKAŃCY GMINY SKAWINA Z WŁASNEJ KIESZENI za wywóz 6000 ton odpadów z terenów firmy GRC na ul. Energetyków.

Przyjęto już uchwałę w tej sprawie, decydując o pomocy finansowej dla Powiatu Krakowskiego, na jego prośbę.

Przypomnijmy, że to właśnie Starostwo Powiatowe wydało zgodę na składowanie odpadów na ul. Energetyków!

Treść uchwały tutaj: https://bip.malopolska.pl/umigskawina,a,1567939,uchwala-nr-v3419-rady-miejskiej-w-skawinie-z-dnia-27-lutego-2019-r-w-sprawie-udzielenia-powiatowi-kr.html

/UCHWAŁA NR V/34/19 RADY MIEJSKIEJ w SKAWINIE z dnia 27 lutego 2019 r. w sprawie udzielenia Powiatowi Krakowskiemu pomocy finansowej i rzeczowej na realizację zadania, polegającego na usunięciu odpadów zmagazynowanych w Skawinie przy ul. Energetyków – etap I, w ramach wykonania zastępczego/

W protokole z posiedzenia Komisji Gospodarki i Ochrony Środowiska, możemy natomiast przeczytać (punkt 4), że pojawiły się słuszne w naszej ocenie głosy, żeby koszty usunięcia odpadów poniósł Rząd i Wojewoda Małopolski, a jeśli Gmina Skawina ma pomóc finansowo Powiatowi, powinno się to odbyć jedynie w formie pożyczki. Jednocześnie Kierownik Wydziału Ochrony Środowiska MiG Skawina poinformowała w trakcie posiedzenia, że okazało się po kontroli, iż firma GRC gromadziła odpady niezgodnie z zezwoleniem.

Treść protokołu (punkt 4) tutaj: https://bip.malopolska.pl/umigskawina,a,1573597,protokolnr-42019-z-dnia-26022019-r.html

SKANDAL to najdelikatniejsze słowo jakie przychodzi nam do głowy po tych wszystkich apelach jakie Skawiński Alarm Smogowy i mieszkańcy Skawiny skierowali do władz lokalnych, władz regionu, władz centralnych oraz inspektoratu ochrony środowiska w tej sprawie. Zapewniano nas, że wszystko przebiega zgodnie z wydanym zezwoleniem, do czasu aż część odpadów spłonęła, emitując potężną dawkę niebezpiecznych związków do powietrza.

DLACZEGO WCIĄŻ MUSIMY PŁACIĆ (RÓWNIEŻ ZDROWIEM) ZA BŁĘDY URZĘDNIKÓW I NIEUDOLNOŚĆ INSTYTUCJI KONTROLNYCH?

Reakcje mieszkańców Gminy Skawina na tę bulwersująca sprawę możecie Państwo śledzić tutaj:

https://www.facebook.com/SkawinskiAlarmSmogowy/photos/a.759785750868171/1130886113758131/?type=3&theater

Jednocześnie dziś, SAS wystosował do Burmistrza Miasta i Gminy Skawina APEL:

Szanowny Panie Burmistrzu,

apelujemy o nie udzielanie bezzwrotnej pomocy finansowej w wysokości 1.000.000 złotych dla Powiatu Krakowskiego, na usunięcie odpadów z terenu firmy GRC na ul. Energetyków w Skawinie i wnosimy o zmianę wsparcia Gminy Skawina dla Powiatu, na pożyczkę zwrotną, jeśli trzeba, rozłożoną na raty.

Chcemy wierzyć, że przyjmując uchwałę o udzieleniu pomocy finansowej, zarówno Radni Miejscy jak i Urząd Miasta, kierowali się potrzebą rozwiązania palącego problemu składowanych odpadów, i dobrze, bo ten problem trzeba rozwiązać natychmiast. Nie może być jednak tak, że władze Powiatu Krakowskiego wydają zezwolenie i lokują kolejny uciążliwy zakład w Skawinie, pozostają głuche, wraz z instytucjami ochrony środowiska i kontrolnymi, na apele mieszkańców o narastającym problemie, twierdzą, że wszystko jest zgodne z zezwoleniem i nic nie można zrobić, a później, gdy dochodzi do katastrofy i tysiące mieszkańców miasta wdycha toksyczne opary z płonącego składowiska, to właśnie mieszkańcy zostają obciążeni kosztami rozwiązania problemu, który sygnalizowali od samego początku zwożenia odpadów do Skawiny.

Milion złotych to potężna kwota, która może bardzo pomóc w rozwiązaniu problemów mieszkańców Gminy Skawina, jak brak chodników, kanalizacji, poprawę bezpieczeństwa czy dostęp do lekarzy specjalistów, tak bardzo potrzebnych. Potrzeby są ogromne.

W związku z powyższym apelujemy o rozsądek i udzielenie pomocy finansowej Powiatowi Krakowskiemu, co najwyżej, na zasadach pożyczki zwrotnej.

Z poważaniem:

Skawiński Alarm Smogowy
Ruch Społeczny Mieszkańców
Miasta i Gminy Skawina

_____

Apel dostępny jest pod linkiem: https://www.facebook.com/SkawinskiAlarmSmogowy/photos/a.641534752693272/1131279140385495

Zobacz także:

Wielki pożar składowiska odpadów w Skawinie (ZDJĘCIA / VIDEO)

3 response to "Milionowy „prezent” dla Powiatu Krakowskiego wywołał apel ze strony Skawińskiego Alarmu Smogowego"

 1. Przez: M Zamieszczono: 17 marca 2019

  A czy właściciela pogorzeliska nie stać na sprzątanie. Myślę że tak.

 2. Przez: mieszkanka Zamieszczono: 17 marca 2019

  To dlatego płacimy tak dużo za śmieci. Tym powinna się zająć
  konkretna kontrola.Taką trzeba sprowadzić. To co się teraz dzieje w UM to istna samowolka. Jak prywatny folwark. Nie ma hamulców w niczym.Pora,żeby mieszkańcy się obudzili.

 3. Przez: mieszkanka Zamieszczono: 17 marca 2019

  To dlatego płacimy tak dużo za śmieci. Tym powinna się zająć
  konkretna kontrola.Taką trzeba sprowadzić. To co się teraz dzieje w UM to istna samowolka. Jak prywatny folwark. Nie ma hamulców w niczym.Pora,żeby mieszkańcy się obudzili.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *