Mój sąsiad już nie truje! – akcja Skawińskiego Alarmu Smogowego wespół z Urzędem Miasta i Gminy w Skawinie

Wspólnie z SAS Urząd Miasta i Gminy w Skawinie rozpoczyna akcję społeczną „Mój sąsiad już nie truje!” mającą na celu lokalizację i eliminację uciążliwych „kopciuchów” na terenie Gminy Skawina. W jej ramach mieszkańcy będą mieli możliwość anonimowego zgłoszenia, co m.in. pozwoli przeprowadzić kontrolę paleniska pod kątem spalania niedozwolonych paliw i odpadów, a w przypadku potwierdzenia nieprawidłowości zostanie nałożony mandat karny lub zostanie skierowany wniosek do sądu karnego. 

Ponadto na ich podstawie urzędnicy razem z funkcjonariuszami Straży Miejskiej:

  1. przeprowadzają rozmowę uświadamiającą  jak bardzo kontrolowany niszczy zdrowie swoje i sąsiadów, jakie posiada możliwości uzyskania wsparcia na wymianę pieca, zakupu paliwa, termomodernizacji budynku.
  2. udzielają ostrzeżenia, że pracownicy Wydziału Ochrony Powietrza i funkcjonariusze Straży Miejskiej będą wykonywać w tym miejscu częste kontrole.
  3. naniosą uciążliwe domostwa na „czarną mapę” (niepublikowaną). Te domostwa będą pod „stałą” uwagą kontrolujących, jeśli wciąż zgłaszane będą nieprawidłowości. 
  4. pomogą i doradzą w zakresie wyboru najlepszego źródła ciepła oraz możliwych form pomocy.
  5. przeprowadzą inwentaryzację źródeł ciepła – dodadzą budynek do ewidencji nieefektywnych kotłów do wymiany przed wejściem uchwały „antysmogowej” i oznaczą instalację specjalną naklejką.

Zgłoszeń dokonywać można do Wydziału Ochrony Powietrza (lub/i z kopią do Skawińskiego Alarmu Smogowego).

Treść opublikowanego posta na facebookowym profilu SAS:

MÓJ SĄSIAD JUŻ NIE TRUJE!!!

Nowa akcja SAS i WOP – Wydziału Ochrony Powietrza MiG Skawina.

MASZ DOŚĆ? 😠😠😠
CHCESZ ODDYCHAĆ?😷😷😷

NADSZEDŁ CZAS BY PRZERWAĆ TEN TRUJĄCY PROCEDER! 

W ramach akcji mieszkańcy zgłaszają (anonimowość zapewniona) problem trującego, bardzo problematycznego sąsiada, który SPALA NIEDOZWOLONE PALIWA LUB ODPADY, do Wydziału Ochrony Powietrza (zachęcamy z kopią do SAS). Na podstawie zgłoszenia WOP razem ze Strażą Miejską przeprowadzają;

1. Gruntowną kontrolę paleniska pod kątem spalania niedozwolonych paliw i odpadów, w przypadku potwierdzenia wykroczenia zakończoną mandatem karnym lub sprawą w sądzie karnym (od 500 do 5000 złotych).

2. Rozmowę uświadamiającą, jak bardzo kontrolowany niszczy zdrowie swoje i sąsiadów, jakie posiada opcje dofinansowania wymiany pieca, zakupu paliwa, termomodernizacji budynku oraz jak i do jakich programów w Gminie może się zgłosić.

3. Udzielenie ostrzeżenia, że WOP i Straż Miejska będą wykonywać w tym miejscu częste kontrole.

4. Naniesienie uciążliwych domostw na “CZARNĄ LISTĘ” (niepublikowaną) i poinformowanie o tym zgłaszającego i kontrolowanego. Te domostwa będą kontrolowane notorycznie, jeśli wciąż zgłaszane będą nieprawidłowości. 

5. Pomoc i doradztwo wraz z symulacją najefektywniejszego nowego źródła ciepła przez Ekodoradcę.

6. Inwentaryzacja. Dodanie adresu do spisu nieefektywnych kotłów do wymiany przed wejściem uchwały antysmogowej (2023 r.) i oznakowanie instalacji specjalną naklejką.

CZAS TRUCIA OGŁASZAMY ZA ZAKOŃCZONY!
🚫🚫🚫
NIE MA POBŁAŻANIA DLA TYCH, KTÓRZY NISZCZĄ ZDROWIE INNYCH A STAĆ ICH NA ZAKUP NORMALNEGO PALIWA!

STRAŻ MIEJSKA (której dotychczasowe kontrole były bardzo nieefektywne) OTRZYMA OD WŁADZ MIASTA INSTRUKCJE W TEJ SPRAWIE.

Jak zgłaszać?
Wydział Ochrony Powietrza:
tel. 12 2770 168 lub 12 2770 167
e-mail: op@gminaskawina.pl

SAS:
e-mail: skawinskialarmsmogowy@gmail.com

=====

Szczegółowe informacje tradycyjnie na naszej stronie internetowej: KLIKNIJ TUTAJ.

Kontakt dla mediów:

Sabina Paciorek

e-mail: s.paciorek@gminaskawina.pl

tel.: 12 2770 167

Źródło: Gmina Skawina

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *