Nadchodzi Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2021

Gmina Skawina już po raz szósty przystępuje do Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Odbędzie się on od 16 do 22 września 2021 r. Tegoroczna edycja kampanii odbędzie się pod hasłem: “Bezpiecznie i zdrowo dzięki zrównoważonej mobilności”.

Gmina Skawina jak co roku przystąpiła do kampanii. Od lat podejmujemy działania mające promować zrównoważoną mobilność między innymi poprzez inwestycje ułatwiające ruch pieszy i rowerowy, kampanie promocyjne, edukację w szkołach czy zorganizowane przejazdy rowerem.

Czym skorupka za młodu

Europejski Tydzień Zrównoważonego transportu jest kolejną okazją do budowania świadomych postaw wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych. 

Oficer pieszo-rowerowy poprowadzi zajęcia w szkołach, w trakcie których wyjaśni zasady ruchu drogowego oraz przypomni o obowiązkowym wyposażeniu każdego rowerzysty. Pokaże uczniom jak prawidłowo użyć samoobsługowej stacji naprawy rowerów. Dzieci dowiedzą się, jak ważne są sprawne hamulce oraz działające światła. Oficer pieszo-rowerowy poruszy także temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz prawidłowego zachowania na przejściu dla pieszych. 

Zapozna uczniów ze zmianami jakie zostały wprowadzone w Prawie o ruchu drogowym, które wprowadzono w czerwcu tego roku. Zostaną omówione zasady poruszania się rowerem, UTO (Urządzenia Transportu Osobistego) i UWR (Urządzenia Wspomagające Ruch) we wspólnej przestrzeni miasta po drogach, ciągach pieszo-rowerowych (CPR), drogach dla rowerów (DDR) oraz w Strefach Zamieszkania. Dodatkowo będzie prowadzona akcja edukacyjna pn. “Jedź prawą, idź prawą”, która ma utrwalić sposób poruszania się po infrastrukturze pieszo-rowerowej.

W promocję zrównoważonej mobilności intensywnie zaangażuje się Miejska Biblioteka Publiczna oraz Live-Book Cafe. Obie placówki niedawno otrzymały certyfikat miejsca przyjaznego rowerzystom. W Bibliotece odbędzie się szereg zajęć edukacyjnych dla dzieci dotyczących zrównoważonego transportu.

Inwestycje nie zwalniają tempa

Na terenie Gminy w ciągu ostatnich lat powstało kilkanaście kilometrów ciągów pieszo-rowerowych i ścieżek rowerowych. Przy instytucjach publicznych lub kolejowych stacjach przesiadkowych znajdują się stojaki dla rowerów, po Gminie rozsiane są także samoobsługowe stacje naprawcze dla rowerów. W ciągu najbliższych miesięcy zostaną oddane do użytku kolejne CPR-y oraz 11-kilometrowa ścieżka rowerowa na Kanale Łączańskim. W trakcie projektowania są odcinki infrastruktury pieszo-rowerowej w Rzozowie, Woli Radziszowskiej oraz na odcinku od os. Radziszowskiego w Skawinie do boiska LKS Radziszowianka w Radziszowie.

Ścieżki i CPR-y, z których mieszkańcy korzystają na co dzień zostaną wykorzystane do tradycyjnego wielkiego przejazdu, który odbędzie w niedzielę 19 września o godzinie 16:00. Uczestnicy wystartują sprzed Miejskiej Biblioteki Publicznej. Po przejeździe uczestnicy będą mogli zwiedzić budynek biblioteki, a także skorzystać ze zniżki na lody w bibliotecznej kawiarni. Zapraszamy każdego fana roweru!

Jak co roku 22 września będzie dniem bezpłatnej komunikacji miejskiej. Wszystkie kasowniki w autobusach zostaną wyłączone.

“Bezpiecznie i zdrowo dzięki zrównoważonej mobilności”

Wybór tegorocznego tematu przewodniego jest hołdem upamiętniającym trudy, jakie Europa i świat odczuły w czasie pandemii COVID-19. Stanowi on również refleksję nad możliwościami zmian wynikającymi z tego bezprecedensowego kryzysu zdrowotnego obserwowanego w Europie. Mieszkańcy są zachęcani do utrzymywania dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, a jednocześnie do odkrywania piękna własnego miasta, regionu lub kraju, a także do tego, by wybierając środek transportu, dbać o środowisko i zdrowie innych.

Źródło: Gmina Skawina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *