Nagroda dla dyrektora 12 tys. zł, dla szeregowego urzędnika 100 zł

Jawnosc_Informacja_PublicznaDziennik Gazeta Prawna przyjrzał się, jak w ubiegłym roku były dzielone nagrody w urzędach wojewódzkich i ministerstwach. Z naszej sondy wynika, że kwoty te w administracji rządowej wahały się jednorazowo od kilkudziesięciu do kilkunastu tysięcy złotych. Na przykład w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim najwyższa nagroda wyniosła 9 tys. zł, a najniższa niespełna 157 zł. W Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim odpowiednio 3,2 tys. zł i 80 zł. Również 80 zł nagrody trafiło do szeregowych pracowników w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim.

Tak duże dysproporcje w nagrodach prowadzą do patologii. Mam nadzieję, że w kancelarii premiera zostanie wypracowany mechanizm, który pozwoli doceniać szeregowych pracowników za ich wkład w pracę, a nie tylko osoby na kierowniczych stanowiskach – zaznacza Robert Barabasz, szef Sekcji Krajowej Pracowników Administracji Rządowej i Samorządowej NSZZ „Solidarność”. Według niego w każdym urzędzie należy określić rzetelny podział nagród i zdefiniować, co należy rozumieć przez szczególne osiągnięcia urzędników.

Podobnego zdania są eksperci, którzy podkreślają, że przyznanie nagrody musi się wiązać z konkretnymi osiągnięciami.

Dyrektorzy generalni powinni skończyć z przyznawaniem nagród wszystkim lub prawie wszystkim pracownikom. Świadczenie to nie powinno mieć charakteru rekompensaty za niskie płace – dodaje.

Więcej przeczytacie w Dzienniku Gazeta Prawna.

__

W Skawinie od lat ukrywa się informacje, którzy z imienia i nazwiska pracownicy Urzędu Miasta i Gminy otrzymują nagrody, w jakiej wysokości i za co. Tłumaczy się to m.in ochroną prywatności. A przecież należy się chwalić dobrymi pracownikami, którzy zasługują na nagrody! Tak samo jak ma to miejsce w publicznym i jawnym nagradzaniu sportowców, zdolnych uczniów, czy zaangażowanych nauczycieli.

Rok temu portal „InfoSkawina” zapytał Burmistrza o wykaz imion, nazwisk, kwoty oraz uzasadnień dla nagród wszystkich pracowników Urzędu. Decyzja Burmistrza była jednak odmowna. Ujawnił on tylko niewielką część osób, która te nagrody otrzymała, oraz lakoniczne uzasadnienie, nie mające często związku z wykonywaniem przez tych pracowników obowiązków służbowych (nagroda za „Boże Narodzenie”, za „Wielkanoc”, za „całokształt prac” itp.).

Pisaliśmy o tym w artykule Nagrody pracowników Urzędu Miasta i Gminy Skawina (AKTUALIZACJA).

W odpowiedzi na wniosek redakcji wskazano jedynie, że pozostałym pracownikom administracji (prócz tych nielicznych wymienionych w tabeli z imienia i nazwiska) przyznano w roku 2014 nagrody łącznie w wysokości: 617 429 złotych.

Po naszym artykule Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Skawinie Ryszard Majdzik na jednej z sesji zabrał głos na temat nagród dla pracowników Urzędu Miasta i Gminy Skawina:

„(…) dla paru osób,(…) 5-6 osób w ciągu 12 lat była kwota 400 tysięcy przydzielona, a dla pozostałych pracowników (…) to była kwota w ciągu tych 12 lat prawie 6 mln…5,5 mln zł. (…). Jest to bulwersująca kwestia dla mieszkańców, cały czas dzwonią, pytają się, co się z tymi pieniędzmi działo, bo nieraz nie było na inwestycje drobne, to co mieszkańców boli, nieraz jakieś chodniczki, nieraz gdzieś tam kawałek ulicy zrobić, nie było kwoty, nie było pieniędzy, a na nagrody były dość spore kwoty przyznawane. Ja się cieszę z deklaracji Pana Burmistrza Kolasy, że powiedział że już nie będzie tego procederu”.

Fragment sesji można zobaczyć tutaj:
https://youtu.be/k0zTfCD7axw?t=6h43m43s

Jednakże jakiś czas później, dokładnie na XV sesji Rady Miejskiej ten sam Wiceprzewodniczący RM stwierdził, że redaktor naczelny portalu „nie słucha”, „cały czas atakuje Radę Miejską w Skawinie”, bo składa i podtrzymuje obywatelską petycję w sprawie jawności komisji radnych RM w Skawinie… (można to odsłuchać na materiale video tutaj).

Zastanawiająca jest ta zmiana podejścia wiceprzewodniczącego Majdzika.

W końcu… jak poinformował niedawno Dziennik Polski, w 2015 roku wszyscy urzędnicy w Skawinie otrzymali nagrody, które były uznaniowe i zróżnicowane. Łącznie gmina wydała na nie 411 379 zł. (Czytaj więcej: http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/9393833,gdzie-placa-najlepiej,id,t.html).

W 2015 roku deklaracja Burmistrza Pawła Kolasy „że już nie będzie tego procederu” co prawda publicznie na sesji padła, ale nie widać poprawy w kwestii jawności nagród w skawińskiej administracji publicznej. Wciąż nie podaje się do publicznej komu, za co konkretnie i w jakiej wysokości przyznaje się w urzędzie nagrody.

Czy w Gminie nastanie w końcu jawność nagród?

Czy radni pełniący funkcję stanowiąco – kontrolną w Gminie spowodują, że mieszkańcy będą wiedzieć komu, w jakiej wysokości i za co przyznaje się wielotysięczne nagrody w Urzędzie?

Czas pokaże.

Przed przystąpieniem do wykonywania mandatu radni składali ślubowanie:

„Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców.”

Jawnosc_Informacja_Publiczna

1 response to "Nagroda dla dyrektora 12 tys. zł, dla szeregowego urzędnika 100 zł"

  1. Przez: ASS Zamieszczono: 26 lutego 2016

    Brak słów a nam mówią że nie pieniędzy na chodnik i meliorację ulicy Pachla w Skawinie od 1995 r !!!!!!!!!!!!
    Skandal !!!!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *