Nagrody Super Samorząd 2014 wręczone. Sprawozdanie końcowe portalu “InfoSkawina” z działania “Głosuj świadomie”

20150129161926_0_ESKA-zielona_napisDnia 27 lutego 2015 roku w Pałacu Prezydenckim, z udziałem Szefa Kancelarii Prezydenta RP Jacka Michałowskiego wręczono nagrody Super Samorząd 2014, przyznane w ramach akcji Masz Głos, Masz Wybór Fundacji Batorego. Honorowy patronat nad nagrodą objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. Portal “InfoSkawina” również brał udział w tej akcji, a konkretniej w działaniu “Głosuj świadomie”.

Sprawozdanie końcowe z działania “Głosuj świadomie” w ramach akcji Masz Głos, Masz Wybór, które realizowaliśmy w roku 2014 jako portal InfoSkawina (infoskawina.pl) dostępne jest pod adresem:

KLIKNIJ TUTAJ

===

Wysoka frekwencja wyborcza służy polskiej demokracji, służy samorządności, służy Polsce. Dziękuję wszystkim, którzy przyczyniają się do umacniania demokracji w Polsce. Serdecznie gratuluję tegorocznym Wyróżnionym i Laureatom. – napisał w liście do uczestników gali wręczenia nagrody Super Samorząd 2014 Prezydent RP Bronisław Komorowski.

 

Laureatami nagrody Super Samorząd 2014 zostali:

  • Fundacja Akademia Zdrowego Życia i Fundacja Rozwoju Nitka z Bełchatowa (woj. łódzkie)
  • Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego z Krakowa (woj. małopolskie)
  • Kaliska Inicjatywa Miejska (woj. wielkopolskie)
  • Portal lomianki.info z Łomianek (woj. mazowieckie)
  • Ruch Inicjatyw Obywatelskich Tczewa, Tczewska Inicjatywa Rowerowa, Fundacja Pokolenia i Przestrzeń Kultury Zebra (woj. pomorskie)
  • Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Carpe diem” ze Świdwina (woj. zachodniopomorskie)

 

Nagrody Super Samorząd zostały przyznane za najciekawsze i najskuteczniejsze działania zachęcające mieszkańców gmin do świadomego udziału w wyborach samorządowych, które odbyły się w listopadzie ubiegłego roku. W 2014 roku w akcji Masz Głos, Masz Wybór wzięło udział ponad 600 formalnych i nieformalnych grup. Część z nich poprawiała proces konsultacji społecznych, np. przygotowywała informatory na ten temat dla nowo wybranych radnych, część działała na rzecz lepszej komunikacji z lokalną władzą, część wprowadzała budżety obywatelskie w swoich gminach. Inni zbierali od kandydatów i kandydatek programy wyborcze lub ułatwiali udział w wyborach osobom z niepełnosprawnościami. Wszyscy uczestnicy rozmawiali z mieszkańcami gmin o ich najważniejszych potrzebach, nawiązywali kontakt z komitetami wyborczymi, organizowali debaty przedwyborcze, a przede wszystkich informowali mieszkańców o tym jak ważny jest udział w wyborach i jak duży wpływ na ich życie codzienne mają władze samorządowe. Dzięki działaniom uczestników akcji mieszkańcy mogli podjąć świadome decyzje przy urnach wyborczych.

W tym roku będziemy obchodzili 25 rocznicę pierwszych wolnych samorządowych wyborów. To będzie wielkie święto polskiej samorządności i doskonała okazja, by dokonać bilansu ostatniego ćwierćwiecza. Pokazać wielkie osiągnięcia, ale też zastanowić się, co powinniśmy zmienić w funkcjonowaniu samorządu, by lepiej odpowiadał na wyzwania społeczności. To także okazja, by pomyśleć w jaki sposób włączyć mieszkańców we współdecydowanie, ale też współodpowiedzialność za zarządzanie miejscem, w którym żyją. – zauważył Aleksander Smolar, prezes Fundacji im. Stefana Batorego.

Akcja Masz Głos, Masz Wybór, w ramach której przyznawana jest nagroda Super Samorząd, to realizowany od 13 lat ogólnopolski projekt Fundacji im. Stefana Batorego. W 2014 roku jej partnerami były: Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS, Fundacja Szkoła Liderów, Pracownia Zrównoważonego Rozwoju, Sieć Obywatelska – Watchdog Polska oraz Stowarzyszenie 61, które prowadzi portal MamPrawoWiedziec.pl.

W 2015 roku uczestnicy akcji zajmą się poprawą współpracy mieszkańców swoich gmin z władzami samorządowymi. Wspólnie postaramy się pomóc mieszkańcom realizować swoje pomysły na zmianę gminnej przestrzeni, zgłaszać inicjatywy lokalne, wprowadzać budżety obywatelskie, dostosowywać programy instytucji publicznych do swoich potrzeb i poprawiać komunikację z radnymi. Do akcji można zgłaszać się od 16 marca na www.maszglos.pl.

KONTAKT:

Olga Skarżyńska

Fundacja im. Stefana Batorego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *