Narodowe Czytanie 2015

banner_2015Wielkimi krokami zbliża się termin czwartej edycji ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, zainicjowanej przed trzema laty przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Akcja ma na celu popularyzację fundamentalnych dzieł literatury, a ideą wspólnego czytania arcydzieł literatury  jest wzmacnianie poczucia wspólnej tożsamości i promowanie kultury żywego słowa.

W tym roku, 5 września będziemy czytać najwybitniejsze dzieło Bolesława Prusa, „Lalkę”.

Prezydent zachęcając do tegorocznej wspólnej lektury – zaznaczył: „Ta nowoczesna, europejska powieść
z jednej strony ukazuje polską waleczność, nasz romantyczny patriotyzm, z drugiej – codzienne, pozytywistyczne budowanie własnej pozycji ekonomicznej czy intelektualnej, oparte na przedsiębiorczości i zaradności. Myślę, że to doskonała książka nie tylko na dzisiejsze czasy. Stanisław Wokulski, Ignacy Rzecki, Izabela Łęcka, Julian Ochocki tworzą galerię niezapomnianych bohaterów, pochodzących z tej samej polskiej opowieści, co Jacek Soplica, Cześnik czy Kmicic. Warto dostrzec ich wszystkich jako żywych ludzi, którzy mają nam coś ważnego do powiedzenia o sobie, o czasach, w których przyszło im żyć, ale i o nas samych – współczesnych Polakach.”

banner_2015

Biblioteka Pedagogiczna w Skawinie wzorem ubiegłych lat również bierze udział w akcji Narodowego Czytania i przygotowała dla czytelników i mieszkańców gminy okolicznościową wystawę o twórczości Bolesława Prusa, wystawę różnych wydań tego wybitnego dzieła oraz wystawę lalek – zabawek. Zapraszamy stałych bywalców naszej strony do rozwiązania „Krzyżówki z „Lalką”, dla tych, którzy nadeślą prawidłowe rozwiązanie, zostaną rozlosowane nagrody – niespodzianki. Czytelnicy, którzy nas odwiedzą w dniach 4-5 września będą mogli wylosować cytat z „Lalki” oraz otrzymać odbitą pieczęć z pamiątkowego stempla wydanego specjalnie na tegoroczną akcję przez Kancelarię Prezydenta RP. Biblioteka Pedagogiczna w Skawinie włączyła się w akcję ogólnopolskiego narodowego czytania również poprzez propagowanie cyfrowych zasobów literatury pięknej –  Wolnych lektur i Polskie Biblioteki Internetowej. Ulotki rozdawane 5 września zawierać będą QR Code pozwalając tym samym pobrać czytelnikowi link i ściągnąć tekst „Lalki” na własne urządzenie mobilne.

___

Z okazji Narodowego Czytania 2015 przygotowaliśmy dla Państwa krzyżówkę pt.:
Ile pamiętamy z “Lalki” Bolesława Prusa? –> kliknij

Prosimy o przesłanie wszystkich odpowiedzi. Rozwiązania prosimy nadsyłać do 5 września na adres mailowy bibped@gmail.com
Wśród osób, które nadeślą prawidłowe rozwiązania, zostanie rozlosowana nagroda, o której poinformujemy drogą mailową.

Źródło:
Biblioteka Pedagogiczna w Skawinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *