Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Skawinie

Tegoroczne Małopolskie Wojewódzkie Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędą się 1 marca 2019 r. w Skawinie. Wojewoda małopolski Piotr Ćwik oraz burmistrz miasta i gminy Skawina Norbert Rzepisko serdecznie zapraszają wszystkich do udziału w uroczystościach. Szczegóły uroczystości poniżej.

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ma on stanowić wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny – czytamy w projekcie ustawy dotyczącej ustanowienia tego państwowego święta, który w lutym 2010 roku skierował do Sejmu śp. prezydent Lech Kaczyński.

Małopolskie Wojewódzkie Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędą się w Skawinie. Wojewoda małopolski Piotr Ćwik oraz burmistrz miasta i gminy Skawina Norbert Rzepisko serdecznie zapraszają wszystkich do udziału w uroczystościach.

– Niech to będzie okazja, by wspólnie powiedzieć: Małopolska pamięta o Żołnierzach Niezłomnych. Jesteśmy im to winni. Wielu z nich Ojczyźnie ofiarowało swą młodość – tak jak Józef Górka, którego pomnik nagrobny na cmentarzu parafialnym w Skawinie zostanie poświęcony 1 marca. Ich życie zostało brutalnie zakończone. Dodatkowo zostali skazani przez komunistyczne władze na zapomnienie… Warto, abyśmy te historie lokalnych bohaterów, którzy zachowali się jak trzeba, przypominali i utrwalali – mówi wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

– W tym szczególnym dniu, jakim jest 1 marca, czcimy pamięć tych, którzy pozostali wierni żołnierskiej przysiędze i podjęli czynną walkę z nowym sowieckim okupantem… Tych Polaków, którzy nigdy nie pogodzili się z utratą wolności i narzuconym siłą obcym systemem. Jednym z nich był Józef Górka, który pozostanie dla społeczności skawińskiej symbolem patriotyzmu i odwagi, z jaką powojenne pokolenie młodzieży poświęcało swoją młodość i życie, walcząc o niepodległą Polskę – mówi burmistrz miasta i gminy Skawina Norbert Rzepisko.

Program Wojewódzkich Obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

  • 28 lutego:

12.00 – Zespół Katolickich Szkół im. św. Jana Pawła II w Skawinie – lekcja historii „Skawińska społeczność wobec tzw. władzy ludowej 1945-1956”

  • 1 marca:

10.30 – Zespół Katolickich Szkół im. św. Jana Pawła II w Skawinie – inauguracja obchodów, uroczysta akademia z udziałem ostatnich żyjących członków Narodowej Organizacji Wojskowej oraz rodzin osób represjonowanych;
12.00 – uroczysta msza święta w kościele pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie. Następnie przemarsz na cmentarz parafialny z udziałem asysty wojskowej i harcerzy, gdzie odbędzie się:
– poświęcenie pomnika nagrobnego śp. Józefa Górki – harcerza, członka NOW, ofiary represji komunistycznych,
– apel pamięci,
– złożenie wieńców i zniczy.

Lokalne struktury Narodowego Zjednoczenia Wojskowego powstały na terenie Skawiny wiosną 1946 roku. W Małopolsce występowały one pod – używaną jeszcze w czasie okupacji – nazwą Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW).

Członkowie skawińskich struktur NOW nie ukrywali się w lasach, lecz prowadząc zwykłą aktywność (ucząc się w szkołach i uczelniach, pracując w zakładach), byli równocześnie zakonspirowanymi członkami podziemia. Zajmowali się gromadzeniem i magazynowaniem broni, zbieraniem informacji o funkcjonariuszach UB, aktywistach PPR, prowadzeniem akcji ulotkowych oraz ochroną ludności przed szkodliwymi działaniami aktywistów komunistycznych.

Serdecznie zapraszamy!

Źródło: Gmina Skawina

1 response to "Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Skawinie"

  1. Przez: SkawinaBezWyklętych Zamieszczono: 1 marca 2019

    Żonierze wyklęci zamorodowali blisko 5000 ofiar cywilnych w tym około 187 dzieci poniżej 14 roku życia.
    M.in. 6 czerwca 1945 roku oddział PAS-NSZ pod dowództwem Szarego dokonał we wsi Wierzchowiny masakry lundości cywilnej w tym 65 dzieci poniżej 11 roku życia. Najmłodsza ofiara miała tygodnie.
    Bandyci z PISu znaleźli godny wzór do naśladowania. Dawać kasę na wieżowce, czy przywłaszczone odszkodowania dla jakichś M[wymoderowano]….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *