Nie będzie szykan na ul. Radziszowskiej w Skawinie – Urząd wycofuje się z pomysłu i wyjaśnia

Kilka dni temu opublikowaliśmy jeden z listów naszych Czytelników, dotyczący zapytania odnośnie zwężenia jezdni w ciągu drogi powiatowej – ulica Żwirki i Wigury/Radziszowska w Skawinie. Po przetoczonych w internecie (również na naszym profilu Facebook), i nie tylko, dyskusjach, Burmistrz Miasta i Gminy w Skawinie zdecydował o niedokończeniu realizacji polegającej na budowie dwóch szykan w obrębie Przedszkola Publicznego nr 2 w Skawinie. Na skierowane do Burmistrza pytanie odnośnie listu Czytelnika, nie otrzymaliśmy do dziś odpowiedzi, ale Urząd zdążył już wydać oświadczenie w tej sprawie, opublikować posty na Facebooku, a Burmistrz wystąpić w materiale video. W Biuletynie Informacji Publicznej żadnych dokumentów/publikacji na temat wycofania się z projektu zwężenia tego fragmentu ulicy nie ma do dziś (a przynajmniej nie odnaleźliśmy). Zatem wciąż czekamy na oficjalną odpowiedź Burmistrza.

Burmistrz Norbert Rzepisko podjął decyzję o likwidacji szykany na remontowanej ul. Radziszowskiej w Skawinie. Od poniedziałku zacznie działać zespół składający się ze specjalistów, urzędników oraz przedstawicieli mieszkańców, który wypracuje nowe propozycje, jak poprawić bezpieczeństwo dzieci w okolicy Przedszkola nr 2.

Poniżej publikujemy w całości zamieszczone na stronie gminnej oświadczenie w powyższej kwestii:

Skąd pomysł, aby stworzyć szykanę na ulicy Radziszowskiej?

Projektant miał za zadanie zaproponować rozwiązania, które poprawią bezpieczeństwo w rejonie największego skawińskiego przedszkola, jedynej placówki z oddziałami integracyjnymi i specjalnymi. Przyświecała nam jedna myśl: co zrobić, aby nie doszło do śmierci dziecka, które uczęszcza do pobliskiego przedszkola. Pomysł zyskał akceptację m.in. policji.

Dotychczasowe progi zwalniające nic nie dawały?

Nie trzeba przekonywać, że progi się nie sprawdziły. Wiele osób miało okazje widzieć ciężarówki czy samochody terenowe, które „przelatują” nad progami.

Nie można było wybudować wyniesionych przejść dla pieszych?

Rozważaliśmy takie rozwiązanie, ale mamy związane ręce przez prawo. Rozporządzenie ministra infrastruktury mówi, że jeśli po danej drodze porusza się autobus komunikacji miejskiej, to nie można montować progów (za wyjątkiem progów wyspowych, które już istnieją). 

Skąd decyzja burmistrza Norberta Rzepisko, aby odstąpić od wykonywania szykany?

To efekt wielu spotkań z mieszkańcami oraz radnymi, którzy podkreślali, że budowa szykany pogarsza bezpieczeństwo dzieci. Rozmówcy pana burmistrza opowiadali o sytuacjach, w których kierowcy ciężarówek czy nawet samochodów osobowych, wjeżdżają na chodnik. Również burmistrz był świadkiem, jak motocyklista wjeżdża na chodnik. To stwarza realne niebezpieczeństwo dla użytkowników chodników.

To co teraz zrobią drogowcy, aby zadbać o bezpieczeństwo dzieci w rejonie Przedszkola nr 2?

Na dniach w okolicach przejścia dla pieszych pojawią się tablice informacyjne. Decyzją burmistrza, już w poniedziałek będzie obradował specjalny zespół, który zajmie się znalezieniem rozwiązania, jak poprawić bezpieczeństwo najmłodszych w tym rejonie. Do zespołu została doproszona również strona społeczna, aby to mieszkańcy mogli współdecydować o nowej organizacji ruchu. 

Skoro do likwidacji pójdzie wybudowany krawężnik, to czy inwestycja będzie więcej kosztować?

Wszystko będzie wykonane w ramach środków na bieżące utrzymanie i nie spowoduje to wzrostu kwoty, jaką trzeba będzie zapłacić firmie, która przeprowadza inwestycje.

 

fot. J.Karasiński / Urząd Miasta i Gminy w Skawinie

Materiał VIDEO:

Na stronie gminnej wczoraj napisano również tak:

Dziś, tj. we wtorek 9 lipca, usunięto szykanę na ul. Radziszowskiej. To efekt piątkowej decyzji burmistrza Norberta Rzepisko. W piątek Burmistrz Miasta i Gminy Skawina poinformował o zmianach w projekcie budowy ulicy Radziszowskiej. Szykana została zlikwidowana. Szczegóły poniżej.

– Analizując wszystkie za i przeciw, wsłuchując się w głos mieszkańców, podjęliśmy decyzję o likwidacji szykany, która jest budowana na ulicy Radziszowskiej – mówił burmistrz Norbert Rzepisko.

Poinformował również, że zbierze się specjalny zespół, w skład którego wejdzie projektant, urzędnicy oraz przedstawiciel mieszkańców, aby wypracować nowe zasady bezpieczeństwa na drodze. Burmistrz podkreślił, że kluczowe jest bezpieczeństwo dzieci uczęszczających do Przedszkola nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi w Skawinie. 

We wtorek drogowcy zlikwidowali szykanę. Powstałe ubytki w asfalcie zostały uzupełnione specjalną warstwą żwirową. Jeszcze w lipcu br. Powiat Krakowski, w którego zarządzie jest ww. droga planuje wykonać nową nawierzchnię. O dokładnym terminie realizacji tych prac będziemy informować. 

Źródło: Gmina Skawina

Zobacz także:

List Czytelnika portalu w sprawie zwężenia fragmentu ulicy Żwirki i Wigury w Skawinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *