Nie wybrano dziś marszałka województwa. Sesję odroczono do 9 listopada

UMWM101202_DSC7270SWszystko przemawia za tym, że w dopiero w poniedziałek poznamy nazwisko nowego marszałka Małopolski. Na dzisiejszej sesji nie wybrano proponowanego wcześniej przez Platformę Obywatelską i Polskie Stronnictwo Ludowe aktualnego Członka Zarządu Województwa Małopolskiego Jacka Krupy (zobacz: Jacek Krupa kandydatem na nowego marszałka Małopolski?). W rozmowie z Radiem Kraków wicemarszałek Wojciech Kozak z PSL powiedział, że “Mam nadzieję, że znajdziemy większość”.

Radni Prawa i Sprawiedliwości na sesji złożyli wniosek o odroczenie sesji do najbliższego poniedziałku do godziny 12. Konkretnie wniosek formalny o odroczenie sesji złożył przewodniczący klubu PiS Witold Kozłowski.

Wątpliwości radnych PiS dotyczyły sposobu wyboru nowego marszałka i członków zarządu województwa. Argumentami miały być istniejące rozbieżne opinie radców prawnych w tej kwestii.

Doszło do głosowania nad wnioskiem o odroczenie sesji. Ku zaskoczeniu nawet radnych PiS wynik głosowania był po ich myśli.

“Za” głosowało 18 radnych,  “przeciw” było 17, a trzech “wstrzymało się” od głosu.

Byli to radni PSL: Stanisław Pasoń, Stanisław Barnaś i Jacek Soska. Z PSL “za” był Adam Domagała. W ogóle głosu nie oddał radny PSL Adam Kwaśniak.

Zobacz pełny wynik głosowania udostępniony na stronie radiokrakow.pl: GŁOSOWANIE

Wojciech Kozak z PSL na antenie Radia Kraków ocenił, iż “Ludowcy, którzy nie głosowali, bo jeden był za, jeden zapomniał i 3 się wstrzymało. To jest przykład, że argumenty przewodniczącego klubu PIS, mogły wprowadzić konsternację”.

Wedle doniesień Gazety Krakowskiej: “(…) Kozłowski ma być kandydatem PiS na marszałka.”

Przypomnijmy. Marszałka Małopolski wybiera 39 radnych sejmiku. By zostać marszałkiem, kandydat musi uzyskać poparcie co najmniej 20 radnych. Koalicja PO z PSL ma obecnie łącznie 22 radnych, w tym ośmiu z PSL. PiS ma 17 radnych.

Jak wynika z przebiegu dzisiejszej sesji, część radnych PSL zastanawia się nad poparciem kandydata PiS.

Termin sesji, na której odbyć się ma wybór nowego marszałka wyznaczono na 9 listopada 2015 r.(poniedziałek) na godzinę godz. 11. (zobacz: BIP UMWM).

UMWM101202_DSC7270S
malopolskie.pl

Zobacz także:

Kraków. Zamieszanie na sesji. Nie poznamy dziś marszałka

Nadzwyczajna sesja Sejmiku odroczona. Sprawdź, jak głosowali radni

PiS wygrał głosowanie w sejmiku. Pomogli radni z PSL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *