„NO PROMIL NO PROBLEM”, czyli kontrole trzeźwości kierujących z udziałem uczniów ze szkoły w Jaśkowicach

„NO PROMIL NO PROBLEM” to akcja zorganizowana przez dyrekcję i uczniów ze Szkoły Podstawowej w Jaśkowicach, w ramach kampanii profilaktycznej, do której przystąpiła Gmina Skawina. Happening ten skierowany był do kierowców i miał on na celu zwrócenie uwagi jak niebezpieczna jest jazda pod wpływem alkoholu. W szczególny sposób jednak akcja ta miała przypomnieć o ostrożności w rejonie szkoły. Policjanci kontrolowali stan trzeźwości kierujących, a dzieci dziękowały kierowcom i wręczały upominki. 

Akcja została przeprowadzona 23 października 2019 r. na bardzo ruchliwej drodze (DK44) przy Szkole Podstawowej w Jaśkowicach, z udziałem policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Krakowie. Działania te polegały na kontrolowaniu przez policjantów kierujących, czy aby nie są pod działaniem alkoholu. Uczniowie z kolei nagradzali ich za trzeźwość, wręczając m.in. listy o treści:                            

 „Skoro czytasz ten list, to znaczy, że byłeś trzeźwy. Dziękujemy! Prosimy, abyś na przyszłość również zachował trzeźwy umysł. Nie wsiadaj za kierownicę, jeśli piłeś alkohol. Nie zagrażaj innym! Musisz wiedzieć, że w 2018 roku w Polsce pijani kierowcy spowodowali 1550 wypadków, w których zginęło 169 osób, a 1904 zostały ranne. Bądź odpowiedzialny i pomyśl o dzieciach takich, jak my, które chcą bezpiecznie wracać do domu”.                           

Kontrolowani otrzymywali także ulotki dotyczące kampanii społecznej „NO PROMIL NO PROBLEM”, a także baloniki z jej logiem. Akcja miała przede wszystkim na celu przeciwdziałanie nietrzeźwości kierowców oraz zmianę społecznego nastawienia wobec nich.

W wyniku przeprowadzonych działań policjanci skontrolowali kilkunastu kierujących, na szczęście żaden z nich nie był pod działaniem alkoholu, za co każdy został nagrodzony przez młodych pomocników. Uczniom asystowała Dyrektorka Szkoły Elwira Biel oraz Pani Małgorzata Kopeć Kierownik Biura Centrum Wspierania Rodziny Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie.

Szkoła Podstawowa w Jaśkowicach znajduje się przy ruchliwej drodze DK 44. Często w tym miejscu kierujący popełniają wykroczenia drogowe przekraczając dozwoloną prędkość. Dodatkowo piesi mają problem z przejściem na drugą stronę jezdni, ponieważ prowadzący pojazdami niechętnie zatrzymują się przed “pasami”.

Była to już kolejna inicjatywa dyrekcji Szkoły Podstawowej w Jaśkowicach, aby poprawić bezpieczeństwo w ruchu drogowym przy swojej placówce. Podczas poprzednich akcji policjanci sprawdzali prędkość, z jaką poruszali się kierujący. Tym razem jednak sprawdzany był stan ich trzeźwości.

Pamiętajmy, że kierowanie w stanie nietrzeźwości nadal pozostaje główną przyczyną wypadków drogowych, w tym tych najpoważniejszych, ze skutkiem śmiertelnym.

Dlatego APELUJEMY,  bądźcie trzeźwi za kierownicą! 

 Więcej zdjęć:

http://kpp-krakow.policja.gov.pl/pl/content/galeria-no-promil-no-problem-czyli-kontrole-trzezwosci-kierujacych-z-udzialem-uczniow-ze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *