‘Odblaskowa Szkoła’ w SP nr 1 w Skawinie – rozstrzygnięcie konkursu

„Odblaskowa szkoła, odblaskowe dzieci, bezpieczeństwo na drodze, gdy światło nie świeci” – 23 września 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Skawinie odbyło się podsumowanie X edycji Małopolskiego Konkursu dla szkół podstawowych pn. „Odblaskowa Szkoła”.

Małopolski Konkurs pn. „Odblaskowa szkoła” jest współorganizowany przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji, Małopolską Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Małopolskiego Kuratora Oświaty. Do najważniejszych celów akcji należy zwiększenie aktywności dyrektorów szkół podstawowych, lokalnych władz samorządowych oraz rodziców w zakresie wyposażania uczniów w elementy odblaskowe. „Odblaskowa Szkoła” daje szanse zwrócenia uwagi na wielowymiarowość roli, jaką pełni szkoła zarówno w procesie edukacji jak również wychowywania dzieci i młodzieży. Szkoły podstawowe w trosce o bezpieczeństwo uczniów w drodze do i ze szkoły nie tylko wyposażają wychowanków w elementy odblaskowe i dbają o prawidłowe ich wykorzystanie, lecz także organizują wydarzenia promujące bezpieczeństwo uwrażliwiając na ten problem także rodziców.

Podczas finału akcji został zakończony oraz rozstrzygnięty konkurs plastyczny dotyczący bezpieczeństwa ruchu drogowego. Nagrodzone prace zostały wyeksponowane na holu reprezentacyjnym szkoły. Ponadto podczas spotkania uczniowie zaprezentowali spektakl przygotowany przez Katarzynę Polus i Agnieszkę Piskorz – Burek, którego celem było zaprezentowanie kolegom i koleżankom zasad obowiązujących w ruchu drogowym, a także zwrócenie uwagi na konieczność noszenia elementów odblaskowych, zwłaszcza w okresie zimowym.

Uczniowie oraz nauczyciele aktywnie włączali się w tegoroczną edycje akcji, podczas której uczniowie brali udział w szeregu wydarzeń organizowanych w ramach akcji. Mieli szanse wykorzystania w praktyce zasad i przepisów ruchu drogowego dzięki zajęciom ze strażnikiem szkolnym – „Panią Stop”, która pomaga dzieciom w przekraczaniu jezdni w rejonie szkoły. Ponadto uczniowie zaprezentowali swoje zdolności plastyczne poprzez wzięcie udziału w konkursie, pogłębili wiedzę z zakresu przepisów ruchu drogowego biorąc udział w zajęciach pozalekcyjnych, stworzyli kodeks pieszego oraz brali udział w tworzeniu gazetek informacyjnych znajdujących się na terenie szkoły.

Szkoła jako instytucja, o charakterze szczególnym, dzięki podejmowaniu działań zwiększających świadomość uczniów dotyczącą bezpieczeństwa na drodze, kształtuje osobowość młodych ludzi w zakresie odpowiedzialności oraz troski nie tylko o swoje bezpieczeństwo, lecz także bezpieczeństwo innych osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *