Odpowiedź Marszałka Województwa Podkarpackiego odnośnie m.in. działań firmy Kronospan

Końcem marca 2018 r. skierowaliśmy zapytanie prasowe do Marszałka Województwa Podkarpackiego w związku ze sprawą wielotysięcznego protestu mieszkańców Mielca przeciwko działaniom jednej z firm działającej na terenie tego miasta. Odpowiedź uzyskaliśmy niedawno, którą publikujemy poniżej wraz z naszymi pytaniami, które otrzymał marszałek. Zachęcamy do zaznajomienia się z ich treścią, zwłaszcza w kontekście działających uciążliwie na środowisko oraz ludzi niektórych firm w Skawinie.

O proteście w Mielcu pisały praktycznie wszystkie regionalne i ogólnopolskie media:

Tłumy na proteście przeciwko firmie Kronospan w Mielcu. Mieszkańcy mają dość zatruwania środowiska [ZDJĘCIA] [WIDEO]

Swoje miasto nazywają “Kronobylem”. Mieszkańcy Mielca mają dosyć

Tłumy na proteście przeciwko zatruwaniu powietrza przez Kronospan. Mieszkańcy Mielca wyszli na ulicę. WIDEO, ZDJĘCIA

oraz publikowano zdjęcia i filmy:

Treść pytań zadanych 27 marca 2018 r. Marszałkowi Województwa Podkarpackiego:

Szanowny Panie Marszałku,

reprezentujemy społeczny, obywatelski portal/dziennik informacyjny InfoSkawina, dostarczający rzetelnych informacji mieszkańcom podkrakowskiej gminy Skawina. Problem trudnych relacji między przemysłem a mieszkańcami znamy od podszewki – Skawina ma ogromną strefę przemysłową, borykamy się z zanieczyszczeniami przemysłowymi oraz drażniącym fetorem, wyczuwanym w promieniu kilku kilometrów od hal produkcyjnych. Od zeszłego roku mieszkanki i mieszkańcy naszej gminy z różnym powodzeniem zabiegają o podniesienie standardów i wymagań stawianych firmom, których działalność jest szczególnie uciążliwa dla ludzi.

Przykład Mielca, w którym z podobnym postulatem występuje dziesięć tysięcy osób, ponad jedna szósta mieszkańców, jest dla naszej gminy szczególnie budujący. Również Pańska, Panie Marszałku, postawa – aktywne, zdecydowane wsparcie okazane protestującym – wzbudza uznanie. W związku z tym chcieliśmy prosić Pana o możliwość przeprowadzenia z Panem wywiadu, którego treść chcielibyśmy opublikować na stronie portalu InfoSkawina.pl.

Poniżej zamieszczamy listę kilku pytań i będziemy niezmiernie wdzięczni, jeśli zgodzi się Pan na nie odpowiedzieć. Jesteśmy przekonani, że pańskie odpowiedzi byłyby nie tylko interesujące, ale również inspirujące dla naszych czytelników.

Z wyrazami szacunku,

{…}

Lista pytań:

  1. Co skłoniło Pana Marszałka do tak stanowczego i aktywnego wsparcia mieszkańców Mielca, protestujących przeciwko uciążliwej dla ludzi i środowiska firmie Kronospan?
  2. Kiedy mieszkańcy Mielca zaczęli skarżyć się na uciążliwość przemysłową? Czy zgłosili się do Pana, czy też sam postanowił Pan włączyć się w dialog między stroną społeczną a przemysłowcami?
  3. Czy mieszkańcy oraz samorządowcy podejmowali jakieś działania, nim zdecydowano się na radykalną formę sprzeciwu, jaką jest protest uliczny?
  4. Jak ważna dla gospodarki województwa podkarpackiego, oraz samego Mielca, jest firma Kronospan?
  5.  Czy, gdyby na skutek cofniętego pozwolenia zintegrowanego, firma Kronospan zaczęła zwalniać pracowników lub postanowiła przenieść produkcję w inne miejsce w kraju lub za granicą, województwo podkarpackie planuje wesprzeć mieszkańców regionu, zapewniając pomoc zwolnionym pracownikom lub podejmując inne działania, mające na celu utrzymanie możliwości zatrudnienia i zarobkowania? Czy Mielec jest gotowy na ewentualną likwidację tak dużego zakładu?
  6.  Jaka jest rola Marszałka Województwa w rozwiązywaniu sporów między mieszkańcami i przemysłowcami? Czy marszałek dysponuje narzędziami, pozwalającymi na ochronę interesu ludzi przed dużymi firmami, czy też może się tylko ograniczać do mediacji i, w ostateczności, cofnięcia pozwolenia zintegrowanego?
  7.  W zaistniałym sporze dużą rolę odegrał Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, podległy wojewodzie. Czy Pan, jako Marszałek, również współpracował z WIOŚ i uczestniczył w planowaniu kontroli i ocenie ich wyników? Czy WIOŚ, poza przekazywaniem Panu informacji, równie aktywnie, jak Pan, starał się proponować możliwe rozwiązania i działania?
  8. Czy może się Pan pokusić o próbę przewidzenia dalszych losów sporu mieszkańców z firmą Kronospan? Czy uda się wypracować porozumienie, czy może firma zignoruje apele mieszkańców?

=====

Odpowiedź nadeszła 23 kwietnia 2018 r.:

Szanowni Państwo

Ograniczenie emisji dla firmy Kronospan realizowane jest już od 2014 roku, od wydanego pozwolenia zintegrowanego, które zmniejszało emisję. Problemem w dalszym ciągu jest rzetelny pomiar. Wyniki badań WIOŚ mówią jedno, a odczucia mieszkańców drugie co potwierdzili uczestnicząc tłumnie w manifestacji. Kronospan zatrudnia niewiele ponad 500 osób więc z punktu widzenia gospodarczego to istotny przedsiębiorca, ale nie za cenę ludzkiego życia i zdrowia. Ta wartość jest bezcenna stąd podejmowane działania.

Marszałek województwa jest organem ochrony środowiska właściwym do wydawania, dla niektórych przedsięwzięć, na wniosek podmiotów prowadzących działalność gospodarczą (w zakresie określonym we wniosku) zezwoleń i pozwoleń na korzystanie ze środowiska. Może też cofać wydane pozwolenia. Możliwość odmowy wydania pozwolenia jak i  jego cofnięcia jest ściśle regulowana przepisami prawa. Warunki wydawanych pozwoleń regulują przepisy prawa krajowego, a w niektórych przypadkach np. pozwoleń zintegrowanych bezpośrednio decyzje KE.

W obowiązującym stanie prawnym Marszałek w żaden sposób nie uczestniczy w tworzeniu planów kontroli przez WIOŚ nie może również zlecać takich kontroli. Nie ma również prawa do oceny wyników kontroli.

W uzupełnieniu informacji przesyłam prezentację związaną z działaniami marszałka w rzeczowej sprawie oraz informacje z ostatniej soboty, z wizyty ministra środowiska Henryka Kowalczyka w Mielcu, który przyjechał na zaproszenie marszałka oraz prezydenta Mielca.

http://www.hej.mielec.pl/miasto2/aktualnosci/art9370,wazne-dla-mielca-deklaracje-ministra-srodowiska-w-reakcji-na-kronospan-wideo-foto.html

https://podkarpackie.pl/index.php/srodowisko/6004-ciagly-monitoring-bedzie-obowiazkiem-ustawowym

Przepraszam za zwłokę w odpowiedzi, ale natłok sprawił, że korespondencja nieco utknęła. Jeszcze raz przepraszam

TOMASZ LEYKO

rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego

Województwa Podkarpackiego

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *