Odpowiedź Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie na pytania Czytelnika o drzewostan, tereny zielone, nasadzenia

Nawiązując do naszej akcji „Zapytaj Burmistrza” (zobacz: Ruszamy z nową inicjatywą „Zapytaj Burmistrza”. Zapraszamy do zadawania pytań Burmistrzowi), skierowaliśmy kolejne pytania do Burmistrza oraz Rady Miejskiej w Skawinie. Pytania zadał publicznie w komentarzu do jednego z naszych artykułów Czytelnik a dotyczą ostatniej wycinki drzew w okolicy „Strefy Przemysłowej Huta”. Poniżej znajdziecie odpowiedź zarówno Przewodniczącego Rady Miejskiej jak i Burmistrza Miasta i Gminy Skawina w tej sprawie.

Przypomnijmy, że pytania pojawiły się 4 lutego 2018 r. pod jednym z artykułów, a dokładnie tym: List Czytelnika w sprawie wyciętego lasu naprzeciw Elektrowni Skawina (INFORMACJE, ZDJĘCIA, VIDEO, MAPY):

Kilka pytań

Jaki jest aktualnie udział procentowy terenów zielonych w obszarze miasta ?
Czy miasto posiada plan nasadzeń drzew oraz krzewów i czy są to tereny miejskie czy wiejskie?
Ile procentowo wydaje się z budżetu miasta pieniędzy na utrzymanie zieleni po odliczeniu kosztów utrzymywania placów zabaw, ogrodzeń, piaskownic, ławek, koszy na śmieci itd.?
Ile mamy placów zabaw na terenie gminy, boisk trawiastych i o innej nawierzchni?
Czy planuje się wykup terenów pod miniaturowe parki i skwery?
Kto odpowiada za zarządzanie zielenią miejską, nadzoruje prace zatrudnionych firm przycinających drzewka i utrzymujących trawniki? Czy planuje się zatrudnienie miejskiego ogrodnika?
Czy miasto dokonało inwentaryzacji drzew i krzewów w centrum, na terenie osiedli mieszkaniowych? Czy dokonuje się ocen stanu drzew, prowadzi prace pielęgnacyjne? Jeśli dokonuje się oceny to jak często i kto to robi? Ile posadzono drzew i krzewów w mieście w roku 2016 i 2017.
Czy prowadzona jest edukacja ekologiczna i uświadamiająca wśród osób starszych? Jakie działania podejmuje Rada Miejska by powstrzymać wycinkę drzew i zwiększyć udział terenów zielonych w mieście? Czy kiedykolwiek na sesji dostrzeżono problem uszczuplania zasobów terenów zielonych i skutków jakie powoduje brak drzew w centrum, wokół terenów przemysłowych, przy obwodnicy?

Następnego dnia wysłaliśmy te pytania do Burmistrza oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej z prośbą o ustosunkowanie się.

Poniżej odpowiedź Przewodniczącego Rady Miejskiej w Skawinie z dnia 13 lutego 2018 r.:

Urząd Miasta i Gminy w Skawinie w załączeniu przesyła odpowiedź Przewodniczącego Rady Miejskiej w Skawinie na e-mail z dnia 05.02.2018 r. dot. zapytania od czytelnika i mieszkańca.

Oto odpowiedź, która do nas nadeszła od Burmistrza Miasta i Gminy Skawina dnia 16 lutego 2018 r.: 

Urząd Miasta i Gminy w Skawinie w załączeniu przesyła odpowiedź na e-mail z dnia 5 lutego 2018.

Zobacz także:

Pytania do Burmistrza od Czytelnika portalu infoskawina.pl (drzewostan, tereny zielone, nasadzenia)

 

11 response to "Odpowiedź Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie na pytania Czytelnika o drzewostan, tereny zielone, nasadzenia"

  1. Przez: jarosław Zamieszczono: 26 lutego 2018

    Jako ludzie nie potrafimy żyć w betonie. Zapomnieli o tym albo zlekcewarzyli ten fakt włodarze miasta pokładając zysk z podatków ponad interes społeczny i dobro ogólne. Ciagle słyszymy, że gmina nie ma kompetencji i wpływu na to co powstaje w mieście. Nie może zatrzymać harcujących deweloperów, budowy kolejnych marketów, firm trucicieli, wycinki hektarów drzew. Nic się samo nie stało bo tworząc akt prawny jakim jest MPZM burmistrzowi i radni miejscy stworzyli tą rzeczywistość. Parki i zieleń dochodowe nie są, nikt nie brał pod uwagę jaki będzie skutek społeczny, smog i związane z nim konsekwencje zdrowotne dla mieszkańców, niewydolne drogi i stracony czas na staniu w korkach. Z każdym dniem rośnie betonowa dżungla.

  2. Przez: Halina Zamieszczono: 21 lutego 2018

    Czas na zmiany!!! wybory już na jesieni! Czy wystartuje ktoś sensowny? Czy dalej oddamy gmine w ręce tych samych na kolejne kilka lat i bedziemy narzekać?

    • Przez: lipa Zamieszczono: 24 lutego 2018

      Przy takim zaangażowaniu mieszkańców jak obecnie, sami się radni z pomocą rodzin wybiorą na kolejną kadencję. Niewiele osób interesuje się przestrzenią w jakiej mieszka, to bardzo wygodne nie angażować się. Ile osób z 43 tysięcy chociaż raz było na sesji, komisji, oglądało lub słuchało zapisów sesji, napisało list do radnego, brało udział w spotkaniach osiedlowych czy wiejskich. Gdy zmieni się społeczeństwo nie będzie problemu z doborem odpowiednich reprezentantów ale to daleka droga. Odwieczne pytanie czy społeczeństwo chce zmian?

      • Przez: bywalec Zamieszczono: 24 lutego 2018

        Kolejna sesja już 28 lutego, zapis poprzedniej posiada 220 wyświetleń. Połowa wyświetleń to pewnie urzednicy i radni śledzący regularnie. Nie powala ilość wpisów czytelników na tym i każdym innym portalu.

  3. Przez: Mordor Zamieszczono: 21 lutego 2018

    Procentowy udział śrdodków przeznaczonych w budżecie Miasta i Gminy w Skawinie na utrzymanie zieleni w 2017 roku wynióśł 0,22% w stosunku do wartości budżetu.
    Koszmarnie niskie nakłady obrazują stosunek decydentów oraz radnych zatwierdzających budżet do ochrony terenów zielonych i kurczących się zasobów w drzewostanie.
    Czy kiedykolwiek na przestrzeni wielu lat, radni zasiadający w Komisji Gospodarki i Ochrony Środowiska wnioskowali o zwiększenie środków? Może wypowiedzą się radni którzy już czwartą kadencję zasiadają w Radzie Miejskiej. Przez kilkanaście lat wycięto dziesiątki tysięcy drzew nie rekompensując strat powodowanych inwestycjami na terenie miasta.

  4. Przez: BDL Zamieszczono: 21 lutego 2018

    Bank Danych Lokalnych 2016 rok
    https://bdl.stat.gov.pl/BDL/dane/teryt/tablica
    STAN OCHRONY ŚRODOWISKA/Grupa TERENY ZIELENI/Podgrupa – wskaźniki Udział parków, zieleńców i terenów zieleni osiedlowej w powierzchni ogółem 2,2%

    • Przez: BDL Zamieszczono: 21 lutego 2018

      Z Banku Danych Lokalnych.
      -parki spacerowo – wypoczynkowe; powierzchnia; ogółem (w miastach i na wsi) 10,50 ha
      – parki, zieleńce i tereny zieleni osiedlowej; powierzchnia; ogółem (w miastach i na wsi) 46,11 ha
      – zieleńce; powierzchnia; ogółem (w miastach i na wsi) 8,10 ha
      – zieleń uliczna; powierzchnia; ogółem (w miastach i na wsi) 2,50 ha
      – tereny zieleni osiedlowej; powierzchnia; ogółem (w miastach i na wsi) 27,51 ha
      – cmentarze; powierzchnia; ogółem (w miastach i na wsi) 5,50 ha
      – lasy gminne; powierzchnia; ogółem (w miastach i na wsi) ha 17,00
      Można założyć, że są to rzetelne i wiarygodne dane za rok 2016 podane do GUS.
      Zapewne poznamy również stan zieleni w 2017 roku po złożeniu formularzy.

  5. Przez: andrzej Zamieszczono: 21 lutego 2018

    Jeżeli są już nasadzenia drzew i krzewów to często przy braku podlewania i opieki usychają.Tak stało się przy obwodnicy Skawiny gdzie uschło kilkadziesiąt drzew i krzewów zasadzonych po oddaniu budowy. Proszę o odpowiedź UMiG Skawina ile to kosztowało i ile drzew i krzewów żyje? Jak były zdjęcia do gazet to władza pozowała na tle zieleni i nowej obwodnicy.Co mamy teraz? Zarobiła tylko firma ogrodnicza.

    • Przez: orlik Zamieszczono: 21 lutego 2018

      Posadzone drzewka przy ul. Popiełuszkie też usuchły zaraz po posadzeniu. Nie przeżyły od lata do wiosny.

  6. Przez: jarosław Zamieszczono: 21 lutego 2018

    Brak odpowiedzi na kluczowe pytania.
    Czy miasto posiada plan nasadzeń drzew i krzewów?
    Czy kiedykolwiek dokonało inwentaryzacji drzew i krzewów w centrum, na terenie osiedli mieszkaniowych?
    Czy istnieje dokumentacja przeglądów drzewostanu prowadzonych systematycznie jak zaznaczono w odpowiedzi?

  7. Przez: czytelnik Zamieszczono: 21 lutego 2018

    To chyba żart 1/4 terenu miasta to zieleń? Może urząd poda w hektarach powierzchnię nie w procentach. Co z odpowiedzią w temacie ile drzew wycięto w mieście oraz ile na terenie całej gminy? Miasto to powierzchnia 2052 ha czy 25% to przypadkiem nie około 500 ha? . Wiarygodne dane publikowane za roku 2015 – parki 10,5 ha, zieleńce 8,1 ha, zieleń osiedlowa 27,36 ha, cmentarze 11,5 ha.
    Jak się ma edukacja ekologiczna dotycząca Smogu do zieleni i powstrzymania armagedonu wycinki drzew? Może chodzi o to by nie palić mokrym drewnem i wysuszyć przed przepuszczeniem przez komin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *