Odpowiedź z NFOŚiGW w Warszawie. Pełna treść Programu Priorytetowego “Czyste Powietrze” (SKAN)

Dnia 30 czerwca 2018 r. wystąpiliśmy m.in. do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie o treść dokumentu zawierającego program “Czyste Powietrze”. We wniosku zawarliśmy również inne pytania, na które uzyskaliśmy odpowiedź. Na sam Program “Czyste Powietrze” czekaliśmy prawie trzy tygodnie. Poniżej pełna treść tego dokumentu oraz odpowiedzi na nasze zapytania dotyczące tego programu.

Wniosek z 30 czerwca 2018 r. o udostępnienie informacji publicznej skierowany do NFOŚiGW w Warszawie dotyczył zakresu:

1) Czy istnieje dokument, w którym ten program (jego aktualna wersja) jest konkretnie zapisany? Jeśli tak, proszę o jego przesłanie w formie PDF/DOC (cyfrowo przeszukiwalny format) na ten adres e-mail.

2)  Jaki jest aktualny etap wdrożenia programu Czyste Powietrze (na który przeznaczone zostało/zostanie​​ 103 mld zł z publicznych pieniędzy)?

„W sprawie poprawy jakości powietrza działamy kompleksowo dlatego program Czyste Powietrze zakłada finansowanie zarówno termomodernizacji, jak i źródła ciepła. Na tego typu działania przeznaczymy 103 mld zł do 2029 r.” – powiedział Henryk Kowalczyk, minister środowiska, podczas uroczystości podpisania porozumienia w sprawie realizacji programu priorytetowego Czyste Powietrze.

3) Kiedy, gdzie i na jakich warunkach przysłowiowy Nowak może zgłosić się po dopłatę z tego programu?

13 lipca 2018 r. otrzymaliśmy pierwszą z odpowiedzi:

Szanowni Państwo,

W odpowiedzi na zapytanie dotyczące Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uprzejmie informuje, że:

  • ze względu na bardzo duże zainteresowanie Programem, publikacja ogłoszenia o naborze nastąpi jeszcze w trzecim kwartale 2018 r.,
  • aktualnie zakończono pierwszy etap Programu, który miał na celu przygotowanie kampanii edukacyjno-szkoleniowej, prowadzonej na szczeblu lokalnym w zakresie obsługi wniosków o dofinansowanie,
  • rezultatem tego etapu są kończące się prace nad ostateczną wersją dokumentacji niezbędnej do złożenia wniosków, natomiast spotkania szkoleniowe mają być realizowane od połowy sierpnia do końca października br.,
  • w poszczególnych województwach zostaną wyznaczeni koordynatorzy organizacyjni ze strony Ministerstwa Środowiska oraz koordynatorzy merytoryczni, wytypowani przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej,
  • ogłoszenie o rozpoczęciu naboru zostanie opublikowane na stronie internetowej Narodowego  Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz na stronach internetowych wszystkich 16 wojewódzkich funduszy, natomiast informacje szczegółowe będą zamieszczane na stronach internetowych wojewódzkich funduszy.

=====

Niestety, nie było w tej odpowiedzi nic o treści samego Programu “Czyste Powietrze”, zatem ponowiliśmy prośbę i to jeszcze kilkukrotnie.

W końcu zeskanowano nam dokument, a poniżej jego treść wraz z odpowiedzią z NFOŚiGW. Z uwagi na jego objętość, umieściliśmy go publicznie na serwerze zewnętrznym.

Szanowni Państwo,

W odpowiedzi na korespondencję z dnia 13 i 19 lipca 2018 r., przesyłam w załączeniu Program Priorytetowy „Czyste powietrze” z dnia 06.06.2018 r.
Jednocześnie wyjaśniam, że w związku z uzgodnieniami międzyresortowymi oraz przygotowywaniem kampanii edukacyjnej-szkoleniowej, prowadzone są prace nad aktualizacją ww. programu.

Z poważaniem,
Andrzej Ulida
p.o. dyrektora Biura
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Priorytetowy Program “Czyste Powietrze” udostępniony

Pobierz dokument: PDF – KLIKNIJ TUTAJ

Plik do pobrania: TUTAJ

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *