Oświadczenie Dyrektora Centrum Kultury i Sportu w Skawinie oraz pisma od Burmistrza i do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

[AKTUALIZACJA, 10 marca 2019 r.] Szanowni Czytelnicy, prezentujemy poniżej przesłane do naszej redakcji oświadczenie Dyrektora Centrum Kultury i Sportu w Skawinie Janusza Bysiny, wraz z treścią pism: od Burmistrza Miasta i Gminy Skawina Norberta Rzepisko (w którym stwierdza, że obecny dyrektor nie pełni już tej funkcji od 1 stycznia br.) oraz do Wicepremiera i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego wystosowane przez dyrektora CKiS. W treści tego wystąpienia do wicepremiera zawarta jest prośba dyrektora o dokonanie interpretacji ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej z 2011 roku (weszła w życie w roku 2012) oraz o zajęcie stanowiska w sprawie dotyczącej wygaśnięcia stosunku pracy w CKiS. Jednocześnie poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie burmistrza. Czekamy na odpowiedź. A tymczasem zapraszamy do lektury poniższego oświadczenia wraz z załącznikami.

Przesłane do naszej redakcji w dniu 5 lutego 2019 r. oświadczenie:

_____

Oświadczenie

Informacja, którą otrzymałem od Burmistrza Miasta i Gminy Skawina Pana Norberta Rzepisko po połowie stycznia bieżącego roku, w której przekazał mi, że mój stosunek pracy wygasł kilka tygodni wcześniej, nie jest aktem prawnym. Oznacza to, że nie zostałem odwołany ze stanowiska dyrektora Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, nie została ze mną rozwiązana umowa o pracę, ani nie został nawiązany ze mną żaden nowy stosunek pracy, na mocy którego mój obecny status uległ zmianie. 
Zwracam się obecnie do wielu instytucji prawa w Polsce, w tym także Sądu Pracy i Sądu Administracyjnego ze skargą na postępowanie Burmistrza, który moim zdaniem, wyłącznie z pobudek osobistych próbuje po prostu pozbyć się mnie ze swojego otoczenia. 
Jestem przekonany, że żadne moje działania nie powodują konieczności natychmiastowego (w tym: wstecznego) usunięcia mnie z zajmowanego stanowiska. Nie wierzę również w słowa Pana Burmistrza Rzepisko, że nie ma on nic do mnie (jak to określił w osobistej rozmowie), ale musi się podporządkować blisko otaczającej go grupie nacisku. Znam wielu prawych ludzi w Skawinie (także z otoczenia Pana Burmistrza) i wiem, że nie domagają się oni takiego rozwiązania.
Na obecnym etapie pełnię swoją funkcję potwierdzoną aktami prawnymi, odpowiadam za instytucję, którą obecnie zarządzam i oczekuję na rozstrzygnięcia administracyjne instytucji nadzorczych w stosunku do Gminy oraz prawomocnych wyroków Sądów.

Na marginesie dodaję, że gdyby stanowisko Pana Burmistrza Rzepisko zawarte w piśmie zostało podtrzymane przez Wojewodę Małopolskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Sądy, to skutkowałoby to wygaśnięciem powołań i umów o pracę z datą wsteczną, około trzech tysięcy dyrektorów instytucji kultury w Polsce.

Janusz Bysina
_____
 

oraz załączniki:

Treść pisma Dyrektora Janusza Bysiny do wicepremiera Piotra Glińskiego:

>>>  Pismo Minister. Wniosek o interpretację  <<<

AKTUALIZACJA (10 marca 2019 r.):

Dnia 6 marca br. otrzymaliśmy odpowiedź Burmistrza na złożoną przez nas 7 lutego br. (miesiąc, sic!) prośbę o ewentualny komentarz do sprawy dotyczącej powyższej sprawy.

Burmistrz odpisał, że….

2 response to "Oświadczenie Dyrektora Centrum Kultury i Sportu w Skawinie oraz pisma od Burmistrza i do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego"

  1. Przez: Ja też Kowalski Zamieszczono: 10 marca 2019

    Panie Bysina Mama Pana nie uczyła że karma wraca?

  2. Przez: Ja Kowalski Zamieszczono: 7 lutego 2019

    No to mamy “Bysina Gate”. Jeden nie umiał odejść po porażce, drugi szukał po nocach aż się doszukał. Słabe to i takie skawińskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *