Otwarcie obwodnicy Skawiny już dzisiaj! (VIDEO)

W godzinach popołudniowych (na godz. 15:00 zaplanowano uroczystość) zostanie dziś otwarta obwodnica Skawiny, budowana ostatnie 2,5 roku (z perturbacjami i wielokrotnymi przedłużeniami terminów zakończenia prac). Przedmiotowy 2,2-kilometrowy odcinek powstał za prawie 42 miliony złotych i obejmuje wiadukt nad torami kolejowymi, nad kanałem zasilającym w wodę elektrownię oraz nad dawnym składowiskiem odpadów przemysłowych b. Huty “Aluminium” w Skawinie.

Wybudowany odcinek stanowi już trzeci etap budowy obejścia centrum Skawiny. Pierwszy odcinek 13 lat temu zbudowała własnym sumptem Gmina Skawina, drugi odcinek z rondem przy ul. Energetyków – samorząd województwa małopolskiego. Trzeci zakończony już, od tego ronda przy ul. Energetyków, do skrzyżowania z drogą krajową 44 w kierunku Oświęcimia (rondo przy ul. Piłsudskiego) – sfinansowało państwo.
 
Kontrakt bowiem jest finansowany ze środków Budżetu Państwa przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad a Inwestorem jest Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie na podstawie Porozumienia z dnia 29.07.2016 r. zawartego pomiędzy Województwem Małopolskim, a Skarbem Państwa – GDDKiA.
 

____
Oddany do użytku fragment obwodnicy ma długość 2,2 km. Droga klasy GP posiada jedną jezdnię z jednym pasem ruchu w każdym kierunku. Najważniejszym obiektem inżynierskim na nowym odcinku obwodnicy jest 381 m most nad linią kolejową, kanałem zasilającym elektrownię Skawina i składowiskiem odpadów przemysłowych.

Po oddaniu wszystkich odcinków obwodnica Skawiny ma ponad 7 km długości – od ul. Krakowskiej do DK nr 44 i planowanej drogi wojewódzkiej nr 953 (Rzozów – ul. Piłsudskiego w Skawinie). Jej całkowity koszt zamknie się w kwocie ok. 115 mln zł, z czego 85 proc. stanowią środki unijne pochodzące z aktualnego i poprzedniego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Tak niedawno o godz. 6:00 rano otwierano obwodową drogą Ciechanowa:
 
 

Zobacz także:

3 response to "Otwarcie obwodnicy Skawiny już dzisiaj! (VIDEO)"

  1. Przez: ciekawostka Zamieszczono: 22 lipca 2019

    Przepraszam, ale czy w tym nieszczęśliwym kraju coś się jeszcze może otworzyć bez polityka i księdza? Paranoja…

  2. Przez: alee Zamieszczono: 22 lipca 2019

    Ciekawe czy docelowo po połączeniu obwodnicy z DW953 będą kiedyś plany połączenia całej obwodnicy z Beskidzką Drogą Integracyjną. Chyba tylko to może ulżyć mieszkającym przy DK 44 mieszkańcom wsi na zachód od Skawiny. Dla nich drożna obwodnica to większy ruch tworzony przez omijających płatną A4

  3. Przez: Up Zamieszczono: 22 lipca 2019

    A gdzie przejscie dla pieszych na strefe i dojscie z ul Piłsudskiego czy ktos o tym pomyslał ze ludzie też tamteddy chodza do pracy jeszcze jak zrobią dworzec to jak to widzicie ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *