Palenie śmieci w piecach – problem w gminie

zdjecie_20080421211649_786W trakcie spacerów po naszej gminie jednoznacznie można stwierdzić: pełnia sezonu grzewczego wśród mieszkańców rozpoczęta. Szczególnie widać, a przede wszystkim czuć to, wieczorową porą w sołectwach, lecz nie tylko. Czy to, czym pali sąsiad, nas nie dotyczy? Można się jedynie domyślać co ląduje w piecach c.o.: tworzywa sztuczne PET, impregnowane i lakierowane drewno, opakowania foliowe, gumy, stare szmaty i buty oraz zużyte pampersy. Palenie tych przedmiotów powoduje, wydzielanie się trujących substancji: dioksyny i furan, tlenków siarki, węgla, azotu oraz metali ciężkich.


Uwalniają się one podczas spalania śmieci. Największe ich stężenie odnotowuje się w okolicach miejsca spalania. Opadają na glebę naszych przydomowych ogródków, wnikają w owoce i warzywa, a następnie są przez nas konsumowane wraz ze wszystkimi „dodatkami”. Tracimy zdrowie, a czasem życie. Trujące substancje powodują choroby górnych dróg oddechowych, nosa, zatok, gardła i krtani, a także choroby trzustki, wątroby i nerek. Długotrwałe narażenie organizmu na dioksyny może objawić się dopiero po wielu latach, najczęściej w postaci chorób nowotworowych. Oszczędności ze spalania śmieci są tylko pozorne a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze, niebawem będzie trzeba wydać na leczenie.

Lekarze alarmują

Musimy dorosnąć jako społeczeństwo i zdać sobie sprawę z tego, że palenie śmieci w piecach domowych jest oznaką głupoty i zacofania. Przynosi szkody i jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci. Młode organizmy są szczególnie wrażliwe na działanie toksyn. Może okazać się, że wakacyjny koktajl z truskawek wyhodowanych w dziadkowym ogródku, niekoniecznie jest „eko” a serwowany placek z wiśniami – pigułką dioksyn.

zdjecie_20080421211649_786

Nie pal śmieci w domu, to drogo kosztuje!

Może innym, przyziemnym argumentem się posłużymy.

Temperatura spalanych śmieci jest wyższa od przewidzianych przez konstruktora pieca i projektanta budynku. Wcześniej czy później, agresywne związki w osadzającej się smole przewodu kominowego, degradują materiały budowlane. Ostatecznie doprowadzają do rozszczelnienia komina. Konsekwencją tego może być tragedia pożaru czy zaczadzenia rodziny. Elewacje pobliskich budynków też za jakiś czas będą wymagały remontu. Usychające iglaki, wypielęgnowana roślinność w ogrodzie nie wiedzieć dlaczego zanika?

Może to zwiększone ponad normę zakwaszenie gleby.

Żadne działania straży miejskiej nie będą tak skuteczne, jak uwaga zwrócona przez sąsiada i pąs wstydu na twarzy u drugiego.

Regulacje prawne

W Polsce obowiązuje ustawowy zakaz spalania odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych!

Zgodnie z art. 71 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. z 2007 r. Nr 39, poz. 251 z późn. zm.): „kto wbrew zakazowi termicznie przekształca odpady poza spalarniami odpadów lub współspalarniami odpadów podlega karze aresztu lub grzywny”.

Za palenie odpadów grozi grzywna do 5 tys. zł, areszt do 30 dni!

A kontrole pieców już się rozpoczęły m.in. Ruda Śląska. Kontrole pieców w domach jednorodzinnych i kamienicach, Nowy Sącz, Zamość, Łódź, Płock

===

Każdy z nas może reagować widząc działania innych mogące mieć niekorzystny wpływ na zdrowie naszych bliskich i środowisko. Poniżej prezentujemy listę instytucji, które z mocy prawa mogą przeciwdziałać niszczeniu środowiska.
___
Straż Miejskajednym z podstawowych obowiązków Straży Miejskiej jest dbanie o ochronę porządku i czystości na terenie gminy. Straż Miejska może przeprowadzać kontrole dotyczące spalania odpadów w piecach grzewczych, na terenach prywatnych posesji.
Kontakt: 32-050 Skawina, ul. Ogrody 101/1a,  tel. kom. 604 099 141, 604 099 142, tel.: 12 276 29 73, e-mail: strazmiejska@um.skawina.net
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska – Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska prowadzi ewidencję podmiotów gospodarczych podlegających systematycznej kontroli. Wydział Inspekcji WIOŚ wykonuje pomiary kontrolne ilości wprowadzanych do środowiska zanieczyszczeń.
Kontakt: 31-011 Kraków,  Plac Szczepański 5, tel. 12 422 48 95, wiosinfo@krakow.pios.gov.pl
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego – zajmuje się nieprawidłowościami związanymi z użytkowaniem obiektów budowlanych np. użytkowanie budynku niezgodnie z przeznaczeniem lub wybudowanie obiektu bez pozwolenia na budowę.
Kontakt: 30-037 Kraków, Al. Słowackiego 20, tel. 12 633 03 47, pinb@powiat.krakow.pl
Państwowa Inspekcja Sanitarna – zajmuje się między innymi przypadkami zagrożenia zdrowia i życia ludzi, zwłaszcza w budynkach mieszkalnych i miejscach pracy.
Kontakt: 31-752 Kraków, ul. Makuszyńskiego 9, (12) 644-91-33, 644-93-72, 644-99-64, 684-40-35, 684-40-99, psse@pssekrakow.pl
___

A tak wyglądają dane pomiarowe dla parametru Pył zawieszony PM10 w dniu 22 listopada 2015 r.:

Dane_Srodowisko_Skawina

Źródło: WIOŚ Kraków

Pamiętaj! Domowy piec nie jest przeznaczony do spalania odpadów i śmieci!

Prawo jasno określa czego nie wolno spalać w piecach i domowych kotłowniach:

  • plastikowych pojemników i butelek po napojach,
  • zużytych opon
  • innych odpadów z gumy,
  • przedmiotów z tworzyw sztucznych,
  • elementów drewnianych pokrytych lakierem,
  • sztucznej skóry,
  • opakowań po rozpuszczalnikach czy środkach ochrony roślin,
  • opakowań po farbach i lakierach,
  • pozostałości farb i lakierów,
  • plastikowych toreb z polietylenu,
  • papieru bielonego związkami chloru z nadrukiem farb kolorowych.

W gospodarstwach domowych można spalać tylko – poza opałem:

  • papier, tekturę i drewno
  • opakowania z papieru, tektury i drewna
  • odpady z gospodarki leśnej, ale nie chemikalia i opakowania z tworzyw sztucznych
  • odpady kory i korka
  • trociny, wióry i ścinki
  • mechanicznie wydzielone odrzuty z przeróbki makulatury.

Zobacz także: Palenie szkodzi i na Facebook:

PalenieSmieciFacebook

13 response to "Palenie śmieci w piecach – problem w gminie"

  1. Przez: rudi Zamieszczono: 25 listopada 2015

    Drogi Samorządzie może warto myśląć o swoim zdrowiu i sąsiada też! zastanowić się nad kosztami:
    1. jakie są koszty leczenia/absencji mieszkańców gminy, chorujących z powodu oddychania zatrutym powietrzem?, komisja zdrowia RM powinna przedstawić na sesji taką statystkę za ostatnie 10 lat
    2. koszty podłączenia całego miasta do MPEC-u.
    Tylko Skawina ma u siebie elektrociepłownię i nie potrafi wykorzystać tego faktu.
    Akcja ewentualnej wymiany pieców na nowszą generację i namawianie mieszkańców, aby nie palili śmieciami to pozorowane działania. Efekt jeżeli będzie jakikolwiek, to z 20 lat upłynie. Tu trzeba energicznych działań, a nie słodkich namawiań. Ludzie umierają od smogu.

    • Przez: wyborca Zamieszczono: 26 listopada 2015

      Mądrze napisane!!!
      pytanie tylko ile z tego zostanie zrobione…
      Jeśli nasi rządzący nie są w stanie rozwinąć tak małego miasta żeby ludziom lepiej,(zdrowiej) się żyło znaczy ze coś z nimi nie tak i nie ma co ich za 4 lata wybierać!!!!!

      • Przez: rudi Zamieszczono: 27 listopada 2015

        do @wyborca
        nie mamy zdrowia czekać cztery lata, obecny Samorząd ma działać!!!
        popatrz na prezentację pieców piątej generacji http://www.gminaskawina.pl/index.php?option=16&action=news_show&news_id=12303&menu_id=0
        są wystawcy, ale Rynek pustawy , znikome zainteresowanie.
        Nie ma na zdjęciach Radnych: Marcina MOCHA, Eugeniusza ZAJĄCa,Karola KOŚCIELNego, Mirosława ŚLIWy, Antoniego SAPAŁy,Ewy MASŁOWSKiej. Czyżby smog Ich pożarł? Kiedy na sesji RM będzie poruszana sprawa czystego środowiska?
        Chętnie zobaczę raporty Straży Miejskiej dotyczące palenia śmieci.

  2. Przez: Sambo Zamieszczono: 24 listopada 2015

    W Skawinie na Słonecznej pomiedzy blokami 27 a domkami jednorodzinnymi na Jana Pawła to te domu, szczegolnie ten przy którym był kiedys warzywniak to chyba g*wnem palą, smród jak nie wiem, a Straz Miejska w tym miescie nic nie robi…nic a nic ! gdzie dopiero mandaty…oni chyba wogóle nie wychodzą z tego swojego kantorka…dramat

  3. Przez: kierowca Zamieszczono: 23 listopada 2015

    Rozwinąć strefę MPEC na wsie, przeprowadzić konsultacje społeczne ewentualne dotacje na podłączenie się i problem z głowy po części chociaż rurociąg kończy się w strefie ekonomicznej w Kopance wiec nie widzę problemu żeby go rozbudować nawet do Brzeznicy wzdłuż kanału przeprowadzić studium opłacaloności takiego rozwiązania i budować!!!!

    • Przez: grześ Zamieszczono: 24 listopada 2015

      To jest nierealne, strefa to firmy, wszystkie zgrupowane w jednym miejscu więc to się opłaca. Nigdy wieś nie stanie się miastem, bo żadne miasto nawet o takich dochodach jakie ma Skawina, nie udźwignie przedmieść.

  4. Przez: smog Zamieszczono: 22 listopada 2015

    Czy domy budowano na miarę potrzeb i możliwości? Czy samochody kupowano na miarę potrzeb i możliwości? To są koszty które ponoszą nie tylko właściciele, ponosimy je wszyscy w postaci większego zużycia energii i paliw, konsekwencją zanieczyszczenie środowiska.
    Nigdy dotąd tak wiele osób nie mieszkało, nie dojeżdżało do pracy i nie jadało w pojedynkę.

  5. Przez: rynek Zamieszczono: 22 listopada 2015

    Czym pali w piecach te kilka tysięcy podmiotów gospodarczych?
    Czy rewitalizacja Rynku objęła również kamieniczników, podłączono ich do sieci MPEC?
    W Rynku chyba największy smród w całym mieście.

  6. Przez: pyłek Zamieszczono: 22 listopada 2015

    Wszyscy zganiają na sąsiadów.
    Opracowanie “Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Skawina na lata 2014-2017 – 2 860,00 zł brutto
    …Strefa gospodarcza Skawina – Zachód
    Powierzchnia strefy to 50 ha. Strefa utworzona została w bezpośrednim sąsiedztwie Elektrowni Skawina S.A.– i stanowi obszar przeznaczony pod budownictwo przemysłowe.
    Należy zaznaczyć, iż istotny wpływ na warunki aerosanitarne ma bliska odległość Miasta Kraków. Zanieczyszczenia powietrza charakteryzują się lotnością, co powoduje przemieszczanie się zanieczyszczeń emitowanych na terenie Krakowa na obszar Gminy Skawina…
    Wiatr ma w 90% kierunek zachodni i niesie pył znad Skawiny do Krakowa to już nieistotny szczegół. 🙂

  7. Przez: renata Zamieszczono: 22 listopada 2015

    Spalanie śmieci to jedno ale jak zachęcić mieszkańców do wymiany pieców na niskoemisyjne piece węglowe lub gazowe? Jestem zwolenniczką kija i marchewki niż tylko samego kija. Dotacje do wymiany i kilka kontroli na terenie gminy rozwiąże problem.

  8. Przez: kopernika Zamieszczono: 22 listopada 2015

    Może ktoś zaglądnie do tej dzielnicy prominentów. Ulica Kopernika i przyległe, trudno przejść, można się udusić. Tam przecież mieszkają były burmistrz obecny marszałek i wielu innych, którym powinno nie być obojętne czym oddychają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *