Pierwsze urodziny stowarzyszenia „Juvenilis” – z młodzieńczą siłą

JuvenilisObchodzące za niedługo pierwszy rok działalności stowarzyszenie Juvenilis – z młodzieńczą siłą powstało z inicjatywy młodzieży. Wśród członków założycieli znaleźli się m.in. byli radni Młodzieżowej Rady Miejskiej w Skawinie. Pierwszy rok działalności upłynął pod znakiem budowania struktury organizacyjnej stowarzyszenia oraz tworzenia planu działania.

Doświadczenie zdobyte podczas działalności w ramach Młodzieżowej Rady Miejskiej wzbudziło wśród młodych ludzi chęć dalszego działania na rzecz lokalnej społeczności. Byli już, młodzi radni Grzegorz Knapik, Dominika Kublińska, Robert Szczerbak, Mateusz Gdula i kilku innych ich kolegów w ubiegłym roku podjęło decyzję o utworzeniu Stowarzyszenia. Główną ideą działalności stowarzyszenia jest pokazanie obywatelom, że każdy kto posiada w sobie choć odrobinę młodego i silnego ducha potrafi zdziałać cuda.

Jak twierdzi Prezes Stowarzyszenia – Grzegorz Knapik – zaangażowanie jakim młodzi chcą zarazić wolontariuszy można porównać do czterech kierunków kompasu. Północ to AKTYWIZACJA! Oznacza, że działalność stowarzyszenia ma przynieś jak najlepsze efekty i ma zrzeszać coraz większą liczbę osób, zarówno młodych wykazujących się „świeżymi” – ciekawymi pomysłami, jak i starszych którzy mogą pochwalić się dużym życiowym doświadczeniem, przydającym się na każdym kroku. Wschód to MOBILIZACJA! Zasób ludzkich sił jest najcenniejszą rzeczą jaką organizacja może się pochwalić.

Dlatego też, ważne jest zapewnienie zajęcia wszystkim naszym wolontariuszom. Wspólne spotkania, wyjazdy i działania na rzecz potrzebujących to nic innego jak przygotowanie do aktywnej współpracy. Południe to WSPÓŁPRACA! Komunikatywność, pracowitość i zaradność ludzka często bywa zdominowana przez strach. Każdy z nas posiada w sobie ukrytą cząstkę dobra, którą chce pokazać światu. Celem jest aby w jak najlepszym towarzystwie i w jak najlepszy sposób pomóc wydobyć to dobro. I wreszcie zachód, który utożsamiany jest z WYKONANIEM! Projekty, warsztaty, zbiórki pieniężne i wiele innych akcji zazwyczaj posiada dwa główne etapy realizacji. Najpierw jest pomysł, główne idee, cele i zadania, później projekt i przydział zadań. Na koniec długo wyczekiwana realizacja. Wszystkie te elementy składają się na jedną całość – wykonanie projektu.

I właśnie pierwszym takim pomysłem „młodych z Juvenilis” jest projekt pn. wZamian.pl, który chcemy zrealizować na terenie Gminy Skawina. Jego głównym założeniem jest bezinteresowna pomoc niesiona zarówno młodszym jak i starszym osobom z terenu naszej gminy. Jest to serwis internetowy, który pozwoli na uzyskanie informacji zarówno o możliwości świadczenia jednostronnej pomocy jak i bezgotówkowej dwustronnej wymiany usług.

Projekt ten zakłada również opcję pomocy osobom starszym, które nie posiadają dostępu do internetu lub też nie potrafią posługiwać się urządzeniami systemowymi. Planujemy uruchomienie numeru telefonicznego, dzięki któremu każda osoba bez względu na lokalizację i dostęp do sieci www będzie mogła dodać ogłoszenie drogą SMS-ową lub telefoniczną. Opcja ta z pewnością ułatwi wielu osobom dwukierunkową pomoc mówi z dumą Prezes Stowarzyszenia.

To odważny ale i bardzo odpowiedzialny pomysł. Młodzież liczy na wsparcie ich działalności. Każde dobre słowo czy rada będą nieocenioną pomocą. Ale zarząd stowarzyszenia dobrze wie, że każdy pomysł do realizacji potrzebuje także wsparcia finansowego. Zatem każdy kto chciałby wesprzeć nowy projekt stowarzyszenia może udzielić stowarzyszeniu także pomocy finansowej. Na ten temat więcej informacji można uzyskać w zakładce poświęconej organizacjom pozarządowym.

Ja osobiście wierzę w młodych, znam ich i jestem przekonana, że uda się im zrealizować jeszcze nie jeden projekt.

Anna Wąsowicz | FACEBOOK/juvenilis

Juvenilis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *