Pijesz – nie jedź!

sign-no-alcohol-1231362-mPomimo szeregu apeli, medialnych doniesień o tragediach na drodze z udziałem nietrzeźwych kierujących, prowadzonych kampanii, wzmożonych kontroli na drogach, nadal wielu kierowców uważa, że jazda po spożyciu alkoholu nie jest niczym złym. Wiara w swoje możliwość i lekceważenie obowiązujących norm prawnych w dalszym ciągu skutkuje bardzo dużym zagrożeniem w ruchu drogowym.

Nietrzeźwi kierujący są często sprawcami bardzo poważnych, a niejednokrotnie tragicznych w skutkach wypadków.

Apelujemy do kierowców aby nie lekceważyli zagrożeń, szanowali życie i zdrowie innych osób oraz własne. Konsekwencje bezmyślności mogą być bardzo duże.

Poniżej przedstawiam informację o zatrzymanych kierowcach „na podwójnym gazie” w ciągu ostatniego tygodnia. Niech to będzie przestrogą dla innych.

W dniu 22 października 2013 roku około godziny 18.00 w Woli Radziszowskiej policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Krakowie zatrzymali do kontroli kierującego samochodem Fiat. W trakcie kontroli od kierującego wyczuli woń alkoholu. Został on poddany badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Badanie potwierdziło, że znajdował się on pod wpływem alkoholu, wynik badania 0,23 miligrama alkoholu. Kierujący to mieszkaniec Skawiny w wieku 28 lat. Nie był to jego pierwszy przypadek kierowania po alkoholu. Okazało się, że wobec kierującego Sąd wydał wcześniej zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów na okres dwóch lat w związku z kierowaniem w stanie nietrzeźwości. Zatrzymany odpowie za wykroczenie określone w art. 87 kodeksu wykroczeń, to jest kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu oraz za przestępstwo określone w art. 244 kodeksu karnego, to jest nie stosowania się do sądowego zakazu prowadzenia pojazdów.

W dniu 23 października 2013 roku około godziny 13.50 dyżurny Komisariatu Policji w Skawinie został powiadomiony, że w Facimiechu w przydrożnym rowie znajduje się przewrócony pojazd, którym prawdopodobnie kierowała osoba w stanie nietrzeźwości. Policjanci na miejscu zastali kierującego oraz pojazd marki Mitsubishi. Kierujący, mieszkaniec gminy Brzeźnica lat 41, został poddany badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, wynik 1,18 miligrama alkoholu. Mężczyzna na miejscu interwencji zaprzeczył aby to on kierował pojazdem. Po wytrzeźwieniu przyznał się do kierowania w stanie nietrzeźwości i dobrowolnie poddał karze. W trakcie czynności okazało się, że jest poszukiwany przez Sąd Rejonowy w Bielsku Białej celem doprowadzenia do zakładu karnego, gdzie został doprowadzony.

W dniu 25 października 2013 roku około godziny 18.00 w Woli Radziszowskiej policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie zatrzymali do kontroli kierującego samochodem Volkswagen Transporter. Został on poddany badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. W wyniku badania stwierdzono, że znajdował się on w stanie nietrzeźwości, wynik 0,29 miligrama alkoholu. Kierujący to mieszkaniec Woli Radziszowskiej w wieku 38 lat. Mężczyzna odpowie za przestępstwo określone w art. 178a kodeksu karnego, to jest kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości.

W dniu 26 października 2013 roku około godziny 21.20 policjanci Komisariatu Policji w Skawinie zostali powiadomieni, że na ul. Krakowskiej doszło do kolizji drogowej. Jak się okazało kierujący samochodem marki Honda podczas wyprzedzania najechał na lewy bok poprzedzającego go samochodu marki Mercedes, w wyniku czego pojazd Honda zjechał do rowu i przewrócił się na dach. Uczestnicy zdarzenia nie odnieśli obrażeń. Kierującym samochodem Honda był obywatel Ukrainy w wieku 21 lat. W trakcie badania okazało się, że znajdował się on w stanie nietrzeźwości – wynik badania 0,65 mg alkoholu. Kierujący został zatrzymany, odpowie za przestępstwo z art. 178 a kodeksu karnego oraz za wykroczenie określone w art. 86 kodeksu wykroczeń, czyli spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym w stanie nietrzeźwości.

W dniu 27 października 2013 roku około godziny 5.40 w Zelczynie również doszło do kolizji drogowej, której sprawcą był nietrzeźwy kierujący. Mężczyzna lat 23, mieszkaniec powiatu myślenickiego, nie zapanował nad kierowanym pojazdem i uderzył w ogrodzenie posesji. Został on poddany przez policjantów KP Skawina badaniu na zawartość alkoholu, wynik 0,73 miligrama alkoholu. Kierujący odpowie za przestępstwo z art. 178 a kodeksu karnego i wykroczenie z art. 86 kodeksu wykroczeń.

W dniu 28 października 2013 roku około godziny 15.30 policjanci WRD KPP w Krakowie w miejscowości Wola Radziszowska zatrzymali kierującego ciągnikiem rolniczym Ursus. Kierującym okazał się mieszkaniec Woli w wieku 28 lat. Został poddany badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, wynik badania 0,64 miligrama alkoholu. Traktorzysta odpowie za przestępstwo z art. 178 a kodeksu karnego.

W dniu 28 października 2013 roku około godziny 20.00 policjanci Komisariatu Policji w Skawinie na ul. Pokoju zatrzymali do kontroli kierującego motorowerem. Kierującym okazał się mieszkaniec Skawiny lat 28. W trakcie badania stwierdzono, że jest on nietrzeźwy, wynik badania 1,16 miligrama alkoholu. Również jego sprawą zajmie się Sąd Rejonowy w Wieliczce.

Źródło:
KP w Skawinie | Grzegorz Hajto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *