PiS chce mieć wgląd w umowy samorządowe – informuje Dziennik Gazeta Prawna

Jawnosc_Informacja_PublicznaPiS pracuje nad projektem ustawy o obowiązkowej publikacji umów cywilnoprawnych zawieranych przez gminy. 

Zamiast blokować dostęp do informacji, coraz więcej miast decyduje się na publikację rejestrów zawieranych umów. Dziś jednak jest to uznaniowa decyzja lokalnych urzędów, bo publikują je tylko te samorządy, które tego chcą.

(…)

Wciąż nie ma systemowego rozwiązania nakazującego wójtom, burmistrzom i prezydentom miast udostępniać rejestry umów. Należy znaleźć rozwiązanie ustawowe. Jestem w trakcie konsultacji z organizacjami pozarządowymi, będę dążył do rozwiązania tej kwestii na poziomie parlamentarnym – zapowiada poseł PiS Jarosław Krajewski.

Więcej tutaj.

__

Przypominamy, że dzięki inicjatywie podjętej przez portal InfoSkawina w Gminie Skawina od roku (po zmianie władzy) w BIP publikowany jest rejestr umów jakie urząd zawiera z podmiotami zewnętrznymi.

Z kim, za ile, na co, urząd zawiera umowy za publiczne pieniądze.

Wcześniejszy Burmistrz Miasta i Gminy Skawina (obecnie radny Rady Miejskiej) Adam Najder zamiast udostępnić nam cały rejestr umów, doprowadził aż do postępowania przed WSA w Krakowie. Nie udostępnił bowiem portalowi InfoSkawina rejestru umów w wersji przeszukiwalnej maszynowo, poza tym ukrył wartości umów.

Burmistrz przegrał tę sprawę w krakowskim WSA, o czym pisaliśmy na portalu a wyrok jest dostępny w bazie orzeczeń sądowych TUTAJ.

Sprawa następnie została skierowana do NSA w Warszawie, czekamy obecnie na rozprawę.

Oprócz urzędu, rejestr umów publikuje, również dzięki działaniom podjętym przez portal InfoSkawina, m.in. Centrum Kultury i Sportu oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie (w tym ostatnim przypadku ostatnia aktualizacja rejestru nastąpiła w połowie 2015 roku czyżby biblioteka miała coś do ukrycia przed mieszkańcami? – liczymy na szybkie zaktualizowanie BIPu!).

__

Na marginesie zupełnie zaznaczamy, że gdybyśmy mieli brać jedynie pod uwagę głosy i wypowiedzi osób takich jak Przewodniczący Rady Miejskiej w Skawinie (podobnie jak ww. poseł Jarosław Krajewski, z PiS), który stwierdził na XV sesji, że pewne działania powinny „mieć ciąg od góry” (tutaj), to przypuszczamy, że w Skawinie, ani żadnej innej gminie, powiecie, województwie, do tej pory nie byłoby żadnych publicznych rejestrów umów czy nagrywanych sesji Rady Miejskiej.

Wiele spraw w Polsce dzieje się oddolnie, dzięki mieszkańcom, lokalnym działaczom społecznym, zmieniają rzeczywistość w Polsce na lepszą, czy to się komuś podoba czy nie…

Jawnosc_Informacja_Publiczna

 

2 response to "PiS chce mieć wgląd w umowy samorządowe – informuje Dziennik Gazeta Prawna"

 1. Przez: renata Zamieszczono: 13 lutego 2016

  pewne działania powinny „mieć ciąg od góry” – tutaj Przewodniczący RM trochę pofantazjował gdyż wszystkie najlepsze inicjatywy, pomysły i rozwiązania idą od dołu. Nie rozumiem tej blokady przed publikowaniem informacji czy nagrywaniem spotkań Komisji. Jeśli nawet nagrywanie audiowizualne wydaje się im “za drogie” to dlaczego nie zgodzą się na nagrywanie audio? Chyba nie mogą stwierdzić że nagrywaniem dyktafonem jest za drogie.

  • Przez: chichot Zamieszczono: 15 lutego 2016

   w wywiadzie dla TV Skawina dyr.Biblioteki (lokalne centrum informacji:) twierdzi, że posiedzenia komisji RM są nagrywane (audio)
   – jak zwykle “twoja prawda, moja prawda itd….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *