Płać i płacz, czyli kolejne podwyżki opłat za odbiór odpadów w gminie Skawina

Jak informuje serwis gminny, w gminie Skawina szykują się podwyżki opłat za odbiór odpadów. Do tej pory na terenie gminy Skawina opłaty wynosiły 15 zł/os za wywóz segregowanych śmieci i 30 zł/os za niesegregowanych. Te ceny wzrosną teraz do 25 zł/os za segregowane odpady i 50 zł/os za niesegregowane. Spowodowane jest to rosnącą ilością produkowanych śmieci, zwiększonymi kosztami pracy, paliwa oraz recyklingu. Dodatkowo Chiny przestały sprowadzać odpady z Europy. Nowe stawki zostaną wprowadzone w przyszłym roku. Projekt uchwały w tej sprawie zostanie przedstawiony Radzie Miejskiej na sesji.

Cytat z urzędowej strony gminaskawina.pl:

“Podwyżka opłat za wywóz odpadów obejmuje cały kraj. Już kilkaset miast i gmin w Polsce była zmuszona podnieść ceny nierzadko o 100%. Problem nie omija także Skawiny. Jednym z powodów jest rosnąca ilość produkowanych przez mieszkańców odpadów. W 2017 roku było to w sumie 13 753 tys. ton. W 2018 r. już 14 079 tys. ton. Według prognoz ta liczba wzrośnie w 2019 r. do 16 307 tys. ton. Najlepiej pokazuje to poniższa grafika:

Od zeszłego roku gospodarka odpadami w Skawinie zaczęła przynosić straty finansowe. W 2018 r. do wywozu śmieci gmina dołożyła 1 mln 370 tys. zł. Według prognoz w tym roku ta kwota będzie jeszcze wyższa. Według przepisów gmina nie może zarabiać na wywożeniu śmieci. Podwyżka opłat jest niezbędna, aby “wyjść na zero”.

Kolejnym powodem zwiększenia opłat jest rezygnacja Chin ze sprowadzania śmieci z Europy. To kolejny finansowy cios dla rynku odpadów. Kiedyś na tonie eksportowanej na wschód folii zarabiało się około 250 zł. Teraz przez zmianę polityki Chin trzeba do jej utylizacji dopłacić nawet 1000 zł. Dodatkowo zarobki Polaków idą w górę, a to przekłada się bezpośrednio na cenę wywozu śmieci. Im człowiek jest bogatszy, tym więcej kupuje, co oznacza rosnącą ilość generowanych przez niego odpadów.

Opłaty zostaną podniesione też przez rosnące koszta pracy. Pracownik firmy zajmującej się odbiorem i utylizacją śmieci zarabia lepiej niż kilka lat temu. Wzrosła też cena benzyny i energii elektrycznej. Na mocy nowych przepisów firmy muszą też zainwestować w systemy przeciwpożarowe i monitoring. Dla przedsiębiorców to wszystko oznacza większe koszty prowadzenia swojej działalności, co odbija się na cenach oferowanych przez nich usług, takich jak wywóz, składowanie i utylizacja śmieci.”

To wszystko spowoduje wzrost opłat za odbiór śmieci w gminie Skawina.

Komentarz redakcyjny:

Przypominamy, że to już druga podwyżka opłat za odbiór odpadów w tym roku (zobacz: https://www.infoskawina.pl/znane-sa-juz-stawki-za-odbior-smieci-w-gminie-skawina-15-zl-od-osoby-za-segregowane-i-30-zl-od-osoby-za-niesegregowane/ ).

Jednocześnie 27 lutego 2019 r. zakończyły się trzytygodniowe konsultacje społeczne w zakresie projektu uchwały w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów oraz projektu uchwały Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Skawina. Wpłynęło ponad 110 uwag, z których lwia część dotyczyła zwiększenia odbierania odpadów zielonych i to w okresie od kwietnia do listopada każdego roku. Urzędnicy jednak większości Waszych (i też naszych) opinii nie uwzględnili. Powstaje pytanie: po co więc te konsultacje?

Konsultacje w sprawie utrzymania porządku i odbioru odpadów w gminie się odbyły, ale Urząd uwag w większości nie uwzględnił

Źródło: Biuro Burmistrza / Gmina Skawina

2 response to "Płać i płacz, czyli kolejne podwyżki opłat za odbiór odpadów w gminie Skawina"

  1. Przez: Slawek Zamieszczono: 7 stycznia 2020

    Moja 4 osobowa rodzina generuje 1-2szt 25 litrowych worków smieci tygodniowo
    Czyli podliczając najszybciej to za jeden worek segregowanych śmieci zapłacimy ok 20zł a za nie segregowane 40zł?
    Niezła przebitka

  2. Przez: Skawiniak Zamieszczono: 3 grudnia 2019

    Patologiczne rodziny dostają 500plus, 300plus, zasiłek do czynszu, zapomogi sojcalne, Mówią niech pracują ci, co nie mają pieniędzy, bo oni mają aż nadto. Za to wszystko płacić TY: emeryt, rolnik, pracownik, przedsiębiorca. Ceny rosną podatki, rosną, Pomyśl, gdzie idę Twoje pieniądze !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *