Po spotkaniu mieszkańców miasta i gminy Skawina z burmistrzem (ZDJĘCIA)

Po około trzech godzinach zakończyło się chwilami burzliwe spotkanie mieszkańców z burmistrzem miasta i gminy Skawina. Na spotkaniu w sali obrad ratusza obecnych było kilkudziesięciu mieszkańców a po stronie władz zasiedli burmistrz Norbert Rzepisko oraz jego zastępca Tomasz Ożóg a także pracownicy Wydziału Ochrony Powietrza UMiG w Skawinie, którzy pokrótce przedstawili aktualny stan wiedzy i podjęte dotychczas działania w związku z bardzo wysoką zawartością lotnych związków organicznych (LZO) w powietrzu, przekraczającą możliwości pomiarowe stacji monitoringowej. Po tym wystąpieniu mieszkańcy zaczęli zadawać nierzadko trudne pytania. Spotkanie zrelacjonował już na swoim profilu facebookowym Skawiński Alarm Smogowy,  a my przedstawiamy póki co tę publikację i zdjęcia ze spotkania. W przygotowaniu materiał video i audio. W spotkaniu uczestniczyły m.in. takie media jak TVN, Radio Kraków, TVP, zatem materiały zapewne będą jeszcze publikowane na stronach tych stacji i rozgłośni.

Informacja opublikowana na stronie facebookowej Skawińskiego Alarmu Smogowego już po spotkaniu:

ZAKOŃCZYŁO SIĘ BURZLIWE SPOTKANIE MIESZKAŃCÓW Z BURMISTRZEM.

Wzburzeni i zatroskani o swoje zdrowie i życie mieszkańcy spotkali się w Ratuszu z burmistrzem, przy udziale lokalnych i ogólnopolskich mediów, by wyrazić swój głęboki niepokój i usłyszeć co do tej pory zostało zrobione i co dalej w sprawie emitowanych ze strefy przemysłowej zanieczyszczeń, stanowiących niespotykanie wysokie zagrożenie dla ich zdrowia i życia. Ustalono między innymi:

1. Po kolejnej już kompromitacji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, zebrani wnieśli do burmistrza o zaprzestanie opierania działań o tę “działającą tylko teoretycznie instytucję”. Mieszkańcy zaapelowali do burmistrza o wysłanie oficjalnej skargi do Rządu na nieudolne działania WIOŚ i wyciągnięcia konsekwencji, zarówno w tej sprawie jak i sprawie niepodjęcia dalszych badań przez WIOŚ po stwierdzeniu niebezpiecznych substancji wokół zakładów przemysłowych na północy miasta w ubiegłym roku.

2. Mieszkańcy prosili o użycie wszystkich kanałów, w tym użycie nagłośnienia straży miejskiej, systemu informowania , zebrania i wizyty na osiedlach, by ostrzec wszystkich mieszkańców narażonych na niebezpieczeństwo, również tych którzy nie korzystają z Internetu.

3. Premier, Minister Środowiska, Wojska ochrony chemicznej, specjalistyczne oddziały straży pożarnej -Te jednostki wg mieszkańców powinny natychmiast ocenić zagrożenie i o pomoc ich zadysponowania przez Rząd RP, został wezwany burmistrz przez mieszkańców, ze względu na to że WIOŚowi nikt już w Skawinie nie ufa. Zaapelowano o przyjazd najwyższych przedstawicieli Państwa do Skawiny.

4. Mimo, że stacja pomiarowa gminy nie jest zepsuta (potwierdził to producent) i tego, że kiedy była ustawiona w innym miejscu Skawiny przez kilka miesięcy nie pokazywała takich katastrofalnych stężeń LZO, inspektorzy WIOŚ podważają jej wskazania bo nie ma akredytacji, nie przedstawiają też swoich pomiarów, które tak jak dowiedzieliśmy się, mierzą tylko wycinek. Mieszkańcy zaapelowali, że zamiast czekać na stację akredytowaną z WIOŚ (w ubiegłym roku WIOŚ taką już obiecywał) tak bogata gmina jak nasza (i tak przesycona przemysłowo) powinna taką stację kupić już dawno lub wynająć do czasu rozwiązania problemu.

Dziękujemy Urzędowi za spotkanie i prosimy Was wszystkich o monitorowanie sprawy oraz kierowanie zapytań do Ratusza co do postępów w sprawie.

=====

KOMENTARZ REDAKCYJNY:

My dodalibyśmy do tej listy obowiązek publikacji wszelkich informacji o podejmowanych działaniach przez UMiG w Skawinie i nie tylko: treści wysyłanych pism do różnych organów (w tym do WIOŚ), treści odpowiedzi od tych organów, notatek służbowych, itd.

Przypomnijmy, że nie dawniej jak dziś, na stronie promocyjnej Gminy Skawina opublikowano informację, że:

“W najbliższy czwartek, 18 lipca Burmistrz Norbert Rzepisko spotka się z mieszkańcami zaniepokojonymi stanem powietrza na terenie byłej Huty Aluminium. Dokładnie tak jak deklarowaliśmy – wszystkie działania będą prowadzone transparentnieCzwartek 18 lipca, godz.: 18:00, sala obrad Ratusz – zapraszamy.”

I o tę transparentność (a nie tylko deklarację o niej), wnosimy!

ZDJĘCIA:

Źródło: SAS / infoskawina.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *