Podsumowanie akcji “Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” w powiecie krakowskim

Przejście dla pieszych ma szczególne znaczenie w ruchu drogowym. Na jego obszarze obowiązują ściśle określone zasady. Niestety, zarówno piesi, jak i kierowcy często zapominają o przestrzeganiu przepisów bezpieczeństwa. W ramach całodziennych działań policjanci skontrolowali 75 pojazdów i ujawnili blisko 70 wykroczeń, popełnionych zarówno przez pieszych, jak i kierujących w rejonie przejść dla pieszych. Ponadto natrafili na 2 nietrzeźwych rowerzystów oraz zatrzymali 3 dowody rejestracyjne, wobec stwierdzenia nieprawidłowości w stanie technicznym kontrolowanych pojazdów. Dodatkowo jednemu z kierujących policjanci zatrzymali prawo jazdy, wobec przekroczenia prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym.

8 sierpnia 2019 r. na terenie naszego powiatu policjanci drogówki przeprowadzili akcję pod nazwą „NIECHRONIENI UCZESTNICY RUCHU DROGOWEGO”. Były to wzmożone działania, polegające na bacznej obserwacji pieszych, pod kątem ewentualnego łamania przepisów ruchu drogowego, w szczególności w przypadku przechodzenia przez jezdnię w miejscach niedozwolonych. Policjanci nie ustali również w obserwacji kierowców poruszających się w rejonie przejścia dla pieszych. W przypadku naruszeń przepisów prawa, zarówno przez uczestników ruchu, jak i pieszych, mundurowi podejmowali interwencje i wyciągali konsekwencje prawne.

W ramach całodziennych działań policjanci skontrolowali 75 pojazdów i ujawnili blisko 70 wykroczeń, popełnionych zarówno przez pieszych, jak i kierujących w rejonie przejść dla pieszych. Ponadto natrafili na 2 nietrzeźwych rowerzystów oraz zatrzymali 3 dowody rejestracyjne, wobec stwierdzenia nieprawidłowości w stanie technicznym kontrolowanych pojazdów. Dodatkowo jednemu z kierujących policjanci zatrzymali prawo jazdy, wobec przekroczenia prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym.

Przypominamy co robić, aby uniknąć wypadku w pobliżu przejścia dla pieszych:

Jeśli w pobliżu przejścia dla pieszych znajduje się pieszy, kierowca ma obowiązek zwolnić, ułatwi to szybką reakcję w razie nagłego wejścia przechodnia na przejście. Podstawowym obowiązkiem kierowcy jest ustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na pasach. Oznacza to, że nie wolno zmusić pieszego do zatrzymania się, zwolnienia lub przyśpieszenia kroku, gdy znajduje się na przejściu.

Wyprzedzanie w bezpośrednim pobliżu przejścia dla pieszych jest ryzykowne, dlatego też przepisy wyraźnie tego zabraniają. Czujność należy zachować również podczas manewru omijania pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem, aby wysadzić pasażera. W takiej sytuacji powinniśmy zatrzymać się i upewnić, że zza pojazdu na przejście nie wkroczy pieszy.

Nie tylko kierowcy mają obowiązek zachować ostrożność zbliżając się w rejon przejścia dla pieszych, ale także i sami piesi. Przepisy wyraźnie mówią, że pieszy przechodząc przez jezdnię musi zachować szczególną ostrożność, a także korzystać z wyznaczonego przejścia dla pieszych. Przez drogę można przejść poza przejściem dla pieszych w przypadku, jeśli znajduje się ono w odległości większej niż 100 m. Przechodzenie poza wyznaczonymi pasami jest możliwe jedynie, jeśli nie powoduje niebezpieczeństwa na drodze. W takim przypadku pieszy jest zobowiązany do ustąpienia pierwszeństwa pojazdom, a także przemierzania jezdni po możliwie najkrótszej trasie, prostopadle do osi jezdni.

Kategorycznie zabrania się pieszym wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, zza innego pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność. Zabrania się zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez wyraźnej przyczyny podczas przechodzenia przez jezdnię, przechodzenia przez drogę w miejscu o ograniczonej widoczności, przebiegania przez drogę, czy przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują.

Bardzo istotną kwestią jest przemierzanie przejścia dla pieszych przez rowerzystów. Obowiązuje kategoryczny zakaz przejeżdżania rowerem lub motorowerem przez przejście. Z pojazdu trzeba zsiąść, przeprowadzając go powoli przez pasy.

Ponadto, jednym z bardzo istotnych elementów bezpieczeństwa pieszych jest noszenie przez nich odblasków, dzięki którym stają się widoczniejsi dla kierowców, w szczególności w porach wieczornych.

Źródło: KPP Kraków

 

5 response to "Podsumowanie akcji “Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” w powiecie krakowskim"

  1. Przez: Kierowca Zamieszczono: 13 sierpnia 2019

    Staram się omijać rynek, ale jak już tam się pojawię to na ogół nie mam problemu z pieszymi.
    Martwi mnie tylko to, że niektórzy z starszych pieszych lubią sobie skracać drogę i nie przechodzą przez przejście tylko obok, tam gdzie powinni dostać mandat od straży miejskiej a jednak nikt im nawet uwagi nie zwróci.
    Nagminne przechodzenie w najszerszym miejscu drogi Korabnickiej między placem a cmentarzem gdzie samochód jeszcze jedzie szybko , lub podczas remontu chodnika również przy cmentarzu gdzie jest jasno zabronione przechodzenie pieszych “,przejście druga stroną”
    No i najgorsze , wyjazd z pod Ajki przy kiosku w prawo podczas gdy czekam na lukę między autami od strony Bukowskiej i nagle gdy ktoś przepuszcza ludzi na pasach wciskam gaz i mam człowieka na masce bo przechodzi na skróty z autobusu .
    Najlepsze że to wszystko pod okiem kamer straży miejskiej .
    No i jak tu nie być poirytowanym ?

  2. Przez: stop Zamieszczono: 13 sierpnia 2019

    Bezczelni piesi wchodzą na przejście, kierowcom tak się spieszy. Przejścia dla pieszych w centrum miasta co za dziwny pomysł. Wyrzucić auta z rynku na wzór krakowskiego i wielu innych miast lub ograniczyć przejazd samochodem do minimum.

  3. Przez: andrzej Zamieszczono: 13 sierpnia 2019

    Kolejne takie przejście jest pod ratuszem, piesi wchodzą na bezczelnego, prosto pod koła samochodu. Bardzo często trzymają komórkę przy uchu lub w dłoniach a patrzą nie w lewo a w prawo.

  4. Przez: Widoczne Zamieszczono: 12 sierpnia 2019

    Jedno z najgorszych przejść dla pieszych jest koło komisariatu Policji w Skawinie, gdzie piesi notorycznie wchodzą na przejście prosto pod jadące samochody – bo im się nalezy, powoduje to od zawsze wielkie korki zwłaszcza dla pojazdów jadących od Krakowa (przejeżdża jeden samochód i następny pieszy wchodzi i tak od zawsze i nikt nie reaguje)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *