Podsumowanie akcji „Znicz 2019” w powiecie krakowskim i w gminie Skawina

Jak informuje Komenda Powiatowa Policji w Krakowie, tegoroczna akcja „Znicz” rozpoczęła się na naszych drogach już 31 października 2019 r. i trwała przez 4 dni. Jak co roku w okresie Wszystkich Świętych policjanci na terenie całego kraju czuwali nad bezpieczeństwem tych, którzy wyruszyli w drogę, by zapalić światełko na grobach swoich bliskich. Sprawdzali, czy kierowcy poruszali się z bezpieczną prędkością, kontrolowali stan techniczny pojazdów i badali trzeźwość kierujących.
W czasie trwającej, w tym roku 4-dniowej akcji, na drogach powiatu krakowskiego, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Krakowie skontrolowali przeszło 300 pojazdów, ujawniając przy tym 196 wykroczeń w ruchu drogowym. Na osoby, które dopuściły się tych przewinień, mundurowi przeważnie nakładali mandaty karne. Ponadto policjanci zatrzymali 26 dowodów rejestracyjnych, wobec stwierdzenia nieprawidłowości w stanie technicznym kontrolowanych pojazdów oraz 7 praw jazdy, w czterech przypadkach za przekroczenie dozwolonej prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym, pozostałe trzy zostały odebrane nietrzeźwym kierującym. Natrafili też na kierującego posiadającego zakaz prowadzenia pojazdów i cofnięte uprawnienia. Łącznie mundurowi przeprowadzili przeszło 1000 kontroli stanu trzeźwości kierujących, z czego 5 z nich kierowało „na podwójnym gazie”, w tym jeden rowerzysta. W tym czasie na drogach powiatu krakowskiego nie doszło do żadnego wypadku, odnotowaliśmy jednak 24 kolizje.

Z kolei na terenie samego miasta i gminy Skawina to policjanci z Komisariatu Policji w Skawinie na terenie miasta i gminy Skawina:

Skontrolowali 68 kierujących, ujawniając przy tym 8 wykroczeń w ruchu drogowym.

Na terenie gminy Skawina zatrzymany został przez policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego 1 nietrzeźwy kierujący, któremu odebrano prawo jazdy dot. zdarzenia:

31 października 2019 r. na terenie gminy Skawina policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali 49-latka, który w stanie nietrzeźwości (przeszło 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu) kierował pojazdem. Kierujący nadto pomimo wydania przez policjanta polecenia zatrzymania pojazdu nie zatrzymał go niezwłocznie kontynuując jazdę.

Policjanci zatrzymali jego prawo jazdy. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Komisariat Policji w Skawinie.

Przypominamy, że prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu to przestępstwo (art. 178a § 1 kodeksu karnego). Podobnie niewykonanie polecenia zatrzymania pojazdu (art. 178b kk).

Za te przestępstwa grozi sprawcy do 5 lat więzienia.

Z wyrazami szacunku:

podkom. Justyna Fil

Oficer Prasowy

Komendy Powiatowej Policji

w Krakowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *