Podsumowanie czwartkowych działań małopolskiej Policji „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” [VIDEO]

22 kwietnia br. małopolscy policjanci przeprowadzili wzmożone działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Ich celem była poprawa bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Użytkowników dróg, najbardziej narażonych na niebezpieczeństwo podczas zdarzenia drogowego. Zwracano uwagę zarówno na wykroczenia popełniane przez kierujących w stosunku do pieszych i rowerzystów, jak i na samo zachowanie pieszych i rowerzystów na drodze. W czasie działań, policjanci wylegitymowali blisko 2,5 tys. osób ujawniając prawie 2 tys. wykroczeń.

W przypadku pieszych, do naruszenia prawa drogowego doszło ponad 300 razy. Przewinienia dotyczyły przede wszystkim przekraczania jezdni w miejscu niedozwolonym, oraz niestosowania się do sygnalizacji świetlnej.

W przypadku kierujących, funkcjonariusze reagowali na wykroczenie 1600 razy. Z naruszeń popełnianych wobec pieszych najczęściej występowało wyprzedzanie na wyznaczonym przejściu oraz bezpośrednio przed nim i nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu poza przejściem. Funkcjonariusze objęli szczególnym nadzorem przejścia dla pieszych, również pod kątem przekraczania limitów prędkości przez kierujących. Aż 742 wykroczenia dotyczyły niestosowania się do ograniczenia prędkości w rejonie przejścia dla pieszych. Podczas jednego dnia działań w Małopolsce ujawniono 11 przekroczeń dozwolonej prędkości o więcej niż 50km/h w obszarze zabudowanym.

W związku z rozpoczęciem sezonu rowerowego, mając na uwadze bezpieczeństwo rowerzystów policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie opublikowali krótki spot filmowy wskazujący najczęściej popełniane wykroczenia przez kierujących rowerem i promujący bezpieczne korzystanie z tego środka lokomocji.

Źródło:

KWP w Krakowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *