Policja apeluje o rozwagę oraz zachowanie ostrożności

pic.phpDo tragedii wystarczy tylko chwila nieuwagi i niekorzystny zbieg okoliczności. W ostatnim okresie czasu, pomimo wielu akcji i apeli do uczestników ruchu drogowego, na terenie województwa małopolskiego doszło do wielu poważnych wypadków drogowych. Na tak tragiczne zdarzenia zazwyczaj wpływ miało wiele czynników…

Najczęściej na drogach mamy do czynienia z błędem ludzkim, który w najgorszym przypadku, jak się niektórym wydaje,  kończy się mandatem lecz do prawdziwej tragedii dochodzi kiedy błąd człowieka splecie się ze szczególnym zbiegiem okoliczności.

Dlatego tak ważne jest aby wszyscy zarówno kierowcy, rowerzyści, a zwłaszcza piesi będąc na drodze pamiętali, że w każdej sytuacji należy zachowywać ostrożność i zdrowy rozsądek. W innym przypadku chwila naszego roztargnienia, pośpiechu czy zdenerwowania może doprowadzić do tragedii.

Należy uświadomić sobie, że zdarzenie trwające ułamek sekundy, ma później wpływ na całe życie wielu osób i nie da się tej sytuacji w żaden sposób odwrócić. Dlatego też warto zastanowić się nad swoim zachowaniem i już teraz  postanowić o zmianie stylu  poruszania się  po drodze.

Jako policjanci chcemy aby ten kolejny apel trafił do wielu osób, bo dla nich na zmiany jest jeszcze czas.

Przypominamy więc, że w okresie jesienno-zimowym ciągle zmieniają się warunki na drodze dlatego też KIEROWCY  powinni zwracać uwagę na zachowanie pieszych, zwłaszcza dzieci idących poboczem lub stojących przed przejściem dla pieszych. Aby uniknąć kolizji czy wypadku drogowego przede wszystkim kierowcy muszą przestrzegać przepisów, zmniejszyć prędkość i dostosować ją do warunków panujących na drodze. W szczególności dotyczy zasady te dotyczą rejonu przejścia dla pieszych, które jest szczególnych miejscem na drodze.

Z kolei PIESI przechodzący przez przejście dla pieszych lub ulicę powinni dokładnie upewnić się, że nic nie nadjeżdża lub pojazd jest wystarczająco daleko aby można było bezpiecznie pokonać przejście. Jednakże wieczorem lub w nocy ocena tego jak daleko znajduje się pojazd,  jest znacznie utrudniona, więc jeśli nie jest się pewnym lepiej poczekać chwilę, aż pojazd przejedzie. Pieszym przypominamy również aby idąc poboczem drogi w porze wieczorowej lub nocnej dla własnego bezpieczeństwa nosili kamizelki odblaskowe lub posiadali jakikolwiek element odblaskowy, umieszczony w widocznym dla kierowców miejscu. Noszenie elementów odblaskowych jest niezwykle ważne ponieważ czyni pieszego widocznym dla kierowców niejednokrotnie nawet z odległości 150m, co zostało zaprezentowane na poniższej ilustracji.

Odblaski ratują życie

Źródło:
POLICJA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *