Policja ostrzega: grupa przestępcza okrada starsze osoby podając się za pracowników opieki społecznej

130524155020_policja_large-300x180Co pewien czas policjanci przyjmują zawiadomienia o przestępstwach, które mogą wskazywać na pojawienie się grupy przestępczej w powiecie krakowskim, a łączy takie zdarzenia, między innymi, podobny sposób działania sprawców. Pośród tych przestępstw często występują oszustwa lub kradzieże. W wielu przypadkach mogło by do tych przestępstw nie dojść, gdyby ich ofiary miały świadomość zagrożenia i wykazały właściwą ostrożność. Niestety przestępcy kierunkują swoje działania na osoby w starszym wieku, a zatem ufne i nie mające skłonności do podejrzewania innych o złe zamiary.

Z podobną sytuacją spotkaliśmy się w miniony piątek. Przed południem w Libertowie i Grabiu (gm. Skawina) do drzwi domów zapukali kobieta i mężczyzna. Przedstawili się, gospodyniom w starszym wieku, jako pracownicy opieki społecznej, którzy są zainteresowani ich losem. W Libertowie zaoferowano gospodyni, że przeprowadzą jej masaż. Podczas kiedy jedna z przybyłych osób masowała kobietę, druga splądrowała mieszkanie i skradła kilka tysięcy złotych. Natomiast w Grabiu w inny sposób odwrócono uwagę  właścicielki domu i także skradziono kilka tysięcy złotych oraz biżuterię.

Policjanci zabezpieczyli ślady pochodzące od przestępców i prowadzą w tej sprawie czynności wykrywcze. Nie można jednak wykluczyć, że para rzekomych pracowników opieki społecznej znów podejmie próbę oszukania kolejnych osób.

Trzeba pamiętać, że do domu nie powinno wpuszczać się osób nieznanych, zwłaszcza jak jesteśmy w nim sami. Jeżeli przedstawiają się za pracowników jakichś instytucji lub firm zawsze można ich prosić o potwierdzenie właściwą legitymacją, można poprosić o obecność sąsiada, ale również telefonicznie zwrócić się ze swoimi wątpliwościami do policjantów. Warto też, by domownicy uczulali do ostrożności swoich starszych wiekiem krewnych, którzy zostają sami, gdy oni idą do pracy. Takie wspólne działanie zapewne pomoże ustrzec się przed podobnymi przestępstwami.

policja-powiatowa-Kraków

Źródło:
Biuro prasowe KPP Kraków

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *