Powiat krakowski. Wyższe kary za wykroczenia drogowe i posypały się mandaty

Policjanci z powiatu krakowskiego zgodnie z nowymi przepisami dotyczącymi zaostrzenia od 1 stycznia 2022 roku kar dla kierowców wykroczeń drogowych, zgodnie z nowym taryfikatorem nakładają wysokie mandaty karne.

Tylko 3 stycznia br. policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Krakowie wysokimi mandatami karnymi ukarali 11 uczestników ruchu drogowego. Na pijanego rowerzystę stróże prawa nałożyli mandat w wysokości 2,5 tysiąca złotych. Z kolei kierujący, który wyprzedzał pojazd w niedozwolonym miejscu otrzymał od mundurowych mandat w wysokości 1 tysiąca złotych. Kolejnych 6 kierujących za przekroczenie dozwolonej prędkości zostało ukaranych przez policjantów mandatami karnymi w wysokości od 800 do 900 złotych. Tego samego dnia na terenie powiatu krakowskiego doszło do 3 kolizji drogowych, za ich spowodowanie, zgodnie z nowymi przepisami, sprawcy zostali ukarani przez mundurowych mandatami karnymi w wysokości od 1 do 1,5 tysiąca złotych.

Przypominamy, że od 1 stycznia 2022 r. obowiązują przepisy zaostrzające kary dla kierowców popełniających wykroczenia drogowe. Regulacja, która weszła w życie m.in. podwyższa maksymalną wysokość grzywny, którą może nałożyć sąd tj. z 5 do 30 tys. zł oraz zwiększa wysokość mandatów, jakie nałożyć może policjant tj. z 500 zł do 5 tys. zł, a przy zbiegu wykroczeń nawet do 6 tys. zł.

Apelujemy o rozsądek i stosowanie się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego!

Więcej o nowych przepisach:
ROZPORZĄDZENIE PREZESA RADY MINISTRÓW z dnia 30 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń

Źródło: KPP w Krakowie

2 response to "Powiat krakowski. Wyższe kary za wykroczenia drogowe i posypały się mandaty"

  1. Przez: Skawiński Taksówkarz Zamieszczono: 11 lutego 2022

    Moim zdaniem przepis bardzo, a to bardzo wart przedyskutowaniu. Policjanci za lekkie wykroczenia sypią mandatami rzędu 1,5zł (miesięcznej wypłaty Pana Kowalskiego). Na dodatek wchodzi nowy pomysł dla prowadzących pod wpływem – Kara w postaci zabrania samochodu. Nie wiem kto to wymyśla, ale mam nadzieje, że przestaną już kombinować.

  2. Przez: czytelnik Zamieszczono: 5 stycznia 2022

    No proszę jedynym pijanym na drodze był rowerzysta, nie było pijanych kierowców po Sylwestrze. Kto zimą jeździ rowerem. Ma szczęście rowerzysta bo kilka lat wstecz pewnie poszedłby siedzieć, co najmniej do wiosny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *