Pożar traw w Skawinie (FILM)

fire-flames-1192859-mZobaczcie do czego może doprowadzić bezmyślne wypalanie traw. Przedstawiamy film nagrany przez jednego z internautów. Nagranie jest dostępne w internecie. Na filmie widać jak płonie spory obszar traw w Skawinie, ogień zbliża się do bloków. Gdyby nie szybka akcja strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Skawinie 1, a następnie posiłków OSP Skawina 2 oraz zastępu z JRG Skawina, mogłoby dojść do tragedii. Apelujemy! Nie wypalajmy traw!

Wypalanie traw może się wiązać z sankcjami karnymi, zgodnie z kodeksem wykroczeń i kodeksem karnym. I tak:

  1. Kodeks wykroczeń 82 § 4 „Kto wypala trawy, słomę lub pozostałości roślinne na polach w odległości mniejszej niż 100 m od zabudowań, lasów, zboża na pniu i miejsc ustawienia stert lub stogów bądź w sposób powodujący zakłócenia w ruchu drogowym, a także bez zapewnienia stałego nadzoru miejsca wypalania podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany”,
  2. Kodeks karny
  • 163 § 1 „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób, albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat”,
  • 163 § 2 – w przypadku działania nieumyślnego sprawcy, kara wymierzona przez sąd może wynosić od 3 miesięcy do 5 lat,
  • 163 § 3 – jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12,
  • 163 § 3 jeżeli następstwem czynu określonego w § 2 jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8
  • 164 § 1 „Kto sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo zdarzenia określonego w art. 163 § 1, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8; jeżeli sprawca działa nieumyślnie to grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 3.

W ustawie o ochronie przyrody (art. 45) również zabroniono wypalania roślinności na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych lub w strefie oczeretów i trzcin.

Niezwykle ważny jest również aspekt przyrodniczy i zagrożenia dla fauny i flory w trakcie pożaru. Wypalanie traw zabija zwierzęta. Pożary wzniecone podpaleniem traw są głównym i najniebezpieczniejszym zagrożeniem dla naszych lasów.

Zgodnie z zasadami wiedzy agrotechnicznej wysoka temperatura nie użyźnia gleby, a jedynie ją wyjaławia, zatem nie jest to skuteczny sposób eliminacji niepożądanych roślin i odnawiania łąk. Tereny, na których prowadzone jest wypalanie traw, stają się na wiele lat pozbawionymi życia pustyniami, a wszelkie występujące na nich formy życia ulegają zniszczeniu.

FILM:

[youtube_sc url=”https://www.youtube.com/watch?v=Vu9f8iHf_4M”]

Biorąc pod uwagę, iż koszt wyjazdu każdego z pojazdów biorących udział w akcji to co najmniej kilkaset złotych, wszystkie działania związane z pożarami traw pochłaniają sumarycznie niebagatelną kwotę. Jednostki ochrony przeciwpożarowej utrzymywane są z budżetu państwa oraz budżetów gmin, więc zawsze są to pieniądze podatnika. Do gaszenia zużywanych jest wiele m3 wody, a koszty jej wykorzystania obciążają samorządy.

4 response to "Pożar traw w Skawinie (FILM)"

  1. Przez: zgroza Zamieszczono: 9 kwietnia 2015

    Plaga płonących traw.
    Bandytyzm podpalania traw ma się dobrze w Skawinie, gmina jednym z liderów w powiecie krakowskim. Ile podatków poszło z dymem (pewnie ponad 100 tys.)przez tych idiotów, to również ich wkład w zanieczyszczenie powietrza. Kilka funduszy sołeckich puścili z dymem, to świadczy o świadomości ekologicznej mieszkańców, zaniechaniach w edukacji i bezkarności sprawców. Czy na te tysiące podpaleń złapano, ukarano i napiętnowano publicznie choć jednego sprawcę?
    W gminie Skawina w marcu strażacy wyjeżdżali 141 razy do płonących traw.
    http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/3815445,plaga-plonacych-traw,id,t.html

  2. Przez: szuwarek Zamieszczono: 28 marca 2015

    Pożary traw to produkt regionalny Gminy Skawina. Odwiedzam czasem inne gminy i nie ma tam takiej tradycji, może jeden w roku na kilka wiosek, u nas cztery dziennie. Tu najwyraźniej ludziom się nudzi, pytanie komu?

  3. Przez: jarosław Zamieszczono: 27 marca 2015

    Czy kiedykolwiek złapano podpalaczy i ukarano? Są rejony w których regularnie podpalane są trawy. Dla idiotów słowo budżet, koszty gaszenia, zabijanie zwierząt żyjących na łąkach i w lasach to nic nie znaczy

  4. Przez: oś Zamieszczono: 27 marca 2015

    Świadomość ekologiczna społeczeństwa jest taka sama jak decydentów. Jedni decydują o wycince tysięcy drzew, inni palą to co jeszcze zostało. Wspólnie współpracują nad kształtowaniem krajobrazu i jakością powietrza w mieście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *