Prezydent Krakowa postuluje, żeby zakaz palenia węglem objął też sąsiednie gminy

Powiat_Krakowski_InfoskawinaNie tylko Kraków. “Prezydent miasta proponuje by zakaz palenia węglem obowiązywał także w okolicznych gminach” – mówił w Radiu Kraków marszałek małopolski, Jacek Krupa. Sejmik województwa uchwałą antysmogową ma się zająć 30 grudnia 2015 r.. “Jeśli wtedy nie uda się jej przyjąć, sejmik Małopolski zajmie się nią 15 stycznia” – mówił marszałek w porannej rozmowie Radia Kraków.

Więcej przeczytacie Państwo na stronie Radia Kraków:

Prezydent Krakowa postuluje, żeby zakaz palenia węglem objął też sąsiednie gminy

fot. Radio Kraków

11 response to "Prezydent Krakowa postuluje, żeby zakaz palenia węglem objął też sąsiednie gminy"

 1. Przez: GK Zamieszczono: 28 grudnia 2015

  Skawina przystąpiła do projektu „EkoLOGICZNA gmina. Ogrzewamy z głową”, którego celem jest edukacja w zakresie ekologicznych metod ogrzewania.
  Dyplomy, certyfikaty, plany, strategie, poprawiają samopoczucie decydentów ale nie stan powietrza.
  W Skawinie około 4 tys. mieszkańców ogrzewa swoje domy indywidualnymi źródłami ciepła, w tym piecami węglowymi. Podano na oficjalnej stronie. Rozmija się ta cyfra z innymi danymi publikowanymi w mediach niezależnych.
  Najwięcej kotłów węglowych ma gmina Wieliczka – ponad 6 tys. Na drugim miejscu jest Skawina – 5,8 tys. Na trzecim Zabierzów – prawie 4 tys. Dla porównania, najmniej pieców do wymiany jest w gminie Igołomia-Wawrzeńczyce. Raptem 1350.

  Czytaj więcej: http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/9110986,sasiedzi-zatruwaja-krakow,id,t.html

 2. Przez: Witek Zamieszczono: 23 grudnia 2015

  Gadanie głupot. To dlaczego 30 lat temu nie było smoga? a węglem paliło jeszcze więcej osób. Trują nas firmu i samochody!

  • Przez: centrum Zamieszczono: 28 grudnia 2015

   Tysiące lokali na terenie miasta podpiętych do sieci MPEC, całe osiedla mieszkaniowe a smog wisi nad miastem. Dlaczego robiąc rewitalizację Rynku nie podłączono kamienic do sieci? Nie dość,że smród spalin to jeszcze syf z kominów ogrzewanych węglem domów.

 3. Przez: rudi Zamieszczono: 21 grudnia 2015

  Dlaczego wszystkie domy w Skawinie nie są podłączone do sieci ciepłowniczej? Jest smog, to trzeba działać, a nie prowadzić PAPIEROWĄ gospodarkę niskoemisyjną.

 4. Przez: Lokalny Zamieszczono: 20 grudnia 2015

  Firmy to moze cześć problemu ale w zimie za 90% smogu odpowiadają porywatne domy ktore palą smieci. W dzien jeszcze wrzucą drewno ale na noc to łądują wszystko jak leci.
  Wiec nie zrzucajmy win na firme tylko na nszych sąsaidów któzy nas trują i udają ze jest ok.

  Trzeba zrobić kontrole i wyedukować ludzi.

  • Przez: huciany Zamieszczono: 28 grudnia 2015

   Chcesz zobaczyć czym palą firmy w zimie polecam wycieczkę na teren huty aluminium. Czemu pala czym popadnie, bo kara jeśli uda się ją nałożyć jest śmieszna dla firmy 500 zł. To nie jest takie łatwe wejść do firmy gdy właściciel wygrzewa się na Karaibach 🙂
   Można sprawdzić ile z tych tysięcy podmiotów gospodarczych zostało skontrolowanych w minionych latach. Nie ma chętnych dokonać zmian w prawie i nie będzie.

 5. Przez: smog Zamieszczono: 17 grudnia 2015

  Nie da się walczyć z chorobą bez prawdziwej nie naciąganej diagnozy. Smog w przypadku naszego miasta to przemysł, tysiące podmiotów gospodarczych, samochody i na końcu piece w domach.
  Lobby atakuje najsłabszych to całkiem normalne i tnie drzewa pod kolejne firmy.

  • Przez: sew Zamieszczono: 21 grudnia 2015

   które to podmioty tworzą zapylenie w naszej gminie?

 6. Przez: smog Zamieszczono: 17 grudnia 2015

  Jestem za zmianą prawa i bolesnymi karami dla firm. Za dostępem kontrolerów o każdej porze dnia i nocy. Za całodobowym dyżurem WIOŚ pod telefonem. Za kontrolą kontrolujących i całodobowym monitoringiem terenu byłej huty aluminium. Postawić tam wóz monitoringu a wtedy pogadamy kto truje mieszkańców.

 7. Przez: Lokalny Zamieszczono: 16 grudnia 2015

  jestem za tym aby zakaz objął też gminę Skawina. Tutaj śmierdzi tak że się oddychać nie da.

 8. Przez: skawinianin Zamieszczono: 15 grudnia 2015

  Przepraszam Was mieszkańcy Krakowa, przez tydzień będzie wiało od nas do Was. Jak do naszych 150 [µg/m3] pyły dołożycie własny produkt, to będzie lipa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *