Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie nadużyć w Pogotowiu Ratunkowym w Skawinie [sprawa umorzona]

0004Z1AVFTXAJUPY-C116-F4[AKTUALIZACJA] Jak się dowiedzieliśmy, Prokuratura Rejonowa w Wieliczce wszczęła śledztwo w sprawie nadużyć w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w Pogotowiu Ratunkowym w Skawinie. Mowa o nieprawidłowo udzielonych uprawnieniach w celu uzyskania korzyści majątkowej w zakresie zajmowania się sprawami majątkowymi, na podstawie umowy o świadczenie usług lecznictwa otwartego. Prowadzenie śledztwa w tej sprawie powierzono Wydziałowi do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. W toku śledztwa w dniu 8 czerwca 2016 roku zabezpieczono całość dokumentacji księgowej Pogotowia Ratunkowego. Aktualnie trwają oględziny zabezpieczonej dokumentacji.

Informację o prowadzonym postępowaniu w Pogotowiu Ratunkowym, otrzymaliśmy na skrzynkę redakcyjną.

W celu potwierdzenia i odniesienia się do tych informacji, skierowaliśmy mailowo zapytania prasowe do Pogotowia Ratunkowego w Skawinie, Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie oraz do Rzecznika Prasowego Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

0004Z1AVFTXAJUPY-C116-F4

Dzisiejsza odpowiedź rzecznika prasowego z Prokuratury Okręgowej:

Szanowny Panie
 
W odpowiedzi na Pana zapytanie, informuję, że Prokuratura Rejonowa w Wieliczce w dniu 3 czerwca 2016 roku wszczęła śledztwo w sprawie nadużycia udzielonych uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w zakresie zajmowania się sprawami majątkowymi na podstawie umowy o świadczenie usług lecznictwa otwartego ( dot. Pogotowia Ratunkowego w Skawinie). Śledztwo zostało powierzone Wydziałowi do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. W toku śledztwa w dniu 8 czerwca 2016 roku zabezpieczono całość dokumentacji księgowej Pogotowia Ratunkowego.
Jest to postępowanie w sprawie. Obecnie trwają oględziny zabezpieczonej dokumentacji.
Z uwagi na etap postępowania nie udziela się bardziej szczegółowych informacji.
 
Rzecznik Prasowy
PPO Janusz Hnatko
____
 
Wyjaśnijmy. Śledztwo jest formą prowadzenia postępowania przygotowawczego w sprawach o najpoważniejsze przestępstwa. Zakres spraw zakwalifikowanych do prowadzenia postępowania w formie śledztwa określony jest w art. 309 §1 pkt. 1 do 5 kodeksu postępowania karnego, a są to:
  • zbrodnie (czyny zagrożone karą co najmniej 3 lat pozbawienia wolności albo kara surowszą)
  • występki (pozostałe czyny zabronione, które nie są zbrodniami i wykroczeniami) – gdy osobą podejrzaną jest sędzia, prokurator, funkcjonariusz Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, lub Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
  • występki – gdy osobą podejrzaną jest funkcjonariusz Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, finansowych organów dochodzenia lub organów nadrzędnych nad finansowymi organami dochodzenia, w zakresie spraw należących do właściwości tych organów lub o występki popełnione przez tych funkcjonariuszy w związku z wykonywaniem czynności służbowych,
  • występki, w których nie prowadzi się dochodzenia,
  • występki, w których prowadzi się dochodzenie, jeżeli prokurator tak postanowi ze względu na wagę lub zawiłość sprawy

Postanowienie o wszczęciu śledztwa wydaje prokurator w sytuacji gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa. Podstawą faktyczną decyzji o wszczęciu śledztwa może być tylko istnienie znanych organowi informacji, które obiektywnie uprawdopodabniają fakt popełnienia przestępstwa, subiektywnie zaś wywołują wysoki stopień podejrzenia co do zaistnienia tego faktu. Śledztwo prowadzi prokurator. Prokurator może powierzyć Policji przeprowadzenie śledztwa w całości lub w określonym zakresie albo dokonanie poszczególnych czynności śledztwa.

 

Uprawnienia Policji przysługują także pozostałym poza prokuraturą i Policją organom ścigania tj. Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Żandarmerii Wojskowej, Służbie Celnej oraz Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu, w zakresie ich właściwości.

 

Do czasu wydania postanowienia o przedstawieniu zarzutów śledztwo prowadzi się w sprawie (in rem). Wszczęcie postępowania przeciwko osobie (in personam) o przestępstwo zarzucone jej w postanowieniu o przedstawieniu zarzutów następuje z chwilą sporządzenia tego postanowienia. Postanowienie o przedstawieniu zarzutów musi zawierać wskazanie podejrzanego, dokładne określenie zarzucanego mu czynu i jego kwalifikacji prawnej, a zatem wyznacza ono ramy podmiotowe, faktyczne i prawne dalszego postępowania przygotowawczego.

 
Aktualnie czekamy na odpowiedzi z Pogotowia Ratunkowego i Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie, które opublikujemy w tym artykule.
 
_Pogotowie_Ratunkowe_Skawina
Pogotowie Ratunkowe w Skawinie / Źródło: Google StreetView
Zdjęcie w miniaturce: interia.pl / fot. Szymon Blok
 
AKTUALIZACJA (21 lipca 2016 r.):
 
Z informacji uzyskanych 20 lipca 2016 r. z Prokuratury Okręgowej w Krakowie:
 
(…) informuję, że do dnia 18 lipca br., przesłuchano świadka i zabezpieczono dokumenty Pogotowia Ratunkowego w Skawinie. Aktualnie trwają oględziny zabezpieczonych dokumentów.
 
Rzecznik Prasowy
wz
PPO Hubert Wontek
 
AKTUALIZACJA (29 października 2016 r.):
Kolejne informacje z Prokuratury:
 
Dzień dobry,
W odpowiedzi na Pana mail, informuję, że w sprawie nadal przesłuchiwani są świadkowie i badana jest zabezpieczona dokumentacja księgowa dotycząca Pogotowia Ratunkowego w Skawinie (całego okresu jego funkcjonowania). Po dokonaniu tych czynności będzie powołany min. biegły ds. księgowości. 
 
W zależności od ustaleń będą podejmowane dalsze czynności.
Rzecznik Prasowy

PPO Janusz Hnatko

 
AKTUALIZACJA (22 kwietnia 2017 r.):
 
Dzień dobry,
 
w odpowiedzi na Pana mail, informuję, że w toku postępowania przesłuchano wszystkich zaplanowanych do przesłuchania świadków. Obecnie powołany będzie biegły z zakresu rachunkowości. Po wydaniu opinii będą podejmowane dalsze czynności w sprawie.
 
Rzecznik Prasowy
PPO Janusz Hnatko

 

 
AKTUALIZACJA (9 września 2017 r.):
 
W odpowiedzi na nasze zapytanie o stan sprawy odpisano:

Dzień dobry,

W odpowiedzi na Pana mail, informuję, że sprawa dotycząca Pogotowia Ratunkowego w Skawinie zakwalifikowana z art. 296 §2kk została umorzona w dniu 23 maja 2017 roku na podstawie art. 17§1 pkt. 1 kpk.

Rzecznik Prasowy

PPO Janusz Hnatko

 
Zobacz także:
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *